Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: 18-70 i makro

  1. #1

    Domyślnie 18-70 i makro

    Witam.
    Posiadam obiektyw N18-70 (wiem ze nie jest to obiektyw typowy do makro) ale chciałbym się pobawić trochę w tym temacie. Zastanawiam się tak właśnie jak to zrobić tanim kosztem:
    1. Czy dokupić jakieś soczewki czy pierścienie albo jeszcze coś innego do tego obiektywu?
    2. Czy może lepiej kupić jakiś obiektyw manualny Nikona (jest tego trochę na allegro) jeżeli tak to jaki?
    3. Czy może lepiej jednak pobawić się w M42?

    Jest jeden warunek musi być jak najmniejszym kosztem bo i tak już jestem spłukany
    Nikon D700/D50 N18-70/f3,5-4,5 S70-300/f4,5-5,6 N50/1.8D T35-75/f2.8

  2. #2

    Domyślnie

    Jak ma być najniższym kosztem to zbieraj spokojnie na obiektyw makro, wszystko inne to tylko półśrodki które i tak cię zniechęcą do tego typu fotografii. Najtańszym rozwiązaniem jest kupno obiektywu makro soligor/cosina/vivitar 100/3,5 ( to ten sam obiektyw tylko pod różnymi nazwami ) z soczewka. Standardowo ma on skalę odwzorowania 1:2 z soczewką 1:1 i jest całkiem niezły
    Ciężko go upolować ale można to zrobić. Koszt, około 300-400zł ( ja swojego sprzedałem chyba za 320zł )

    Pozdrawiam Jarosław Stryjewski. blog

  3. #3

    Domyślnie

    1. Najlepiej obiektyw makro, np. 60/2.8 AF-S lub 105. Można te ż niezależnych producentów(Tamron, Sigma, Tokina). Jeśli używany w dobrym stanie to nie będzie drogo.
    2. Nikkor 50/1.8 + pierścienie pośrednie, np. Kenko. Jak zestaw nowy (szkło + pierścienie) to ok. 1 K zł. Pierścienie pośrednie można od biedy użyć z 18-70 (przy dłuzszych ogniskowych), ale AF nie uciągnie, bo będzie za ciemno.
    3. Najtaniej to M42 + ruskie szkło od Zenita.
    4. Jeśli soczewki to dobrej jakości, dwuelementowe (Canon, Heliopan, Hoya lub BW); tańsze od opcji 1-2, droższe od 3, no i jakość niższa niż w powyższych opcjach.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •