Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szymony
    Cytat Zamieszczone przez ddMON
    To znaczy, że przy ciemniejszym niż 5,6 obiektywie wskaźnik działa (świecie się) ale nie podaje prawdy?
    Chyba nie, bo z moim kitem, bez względu na wartość przysłony ten wskaźnik działa i z moich prób wynika, że ostrość jest za każdym razem nastawiana prawidłowo?!
    Oj ddMON-ie, Tu się rozchodzi o otwór wzgledny szkła, bo przy takowym dokonywany jest zarówno pomiar światła, jak i ustawienie ostrości. Kit ma otwór wzgledny 3,5-4,5 więc do 5,6 mu jeszcze brakuje. To jaką przysłone ustawisz ma tylko wpływ na ekspozycje, a nie na pomiary.
    No tak, święta racja, coś mi się z 100% manualnym obektywem Zenka pozajączkowało
    Ale... próbowałem właśnie powyższe zagadnienie z D70, tzn. ap. w manualu, tryb A i przysłona od f/5,6 w górę na podglądzie głębi ostrości (trochę palców mało ale da się zrobić ).
    No i wyszło mi, że do f/14 działa. I to raczej dobrze! (zależy to chyba od kontrastu, oświetlenia, a co się też z tym wiąże także od odległości do ostrzonego obiektu).

    A co do zadanego w tym wątku pytania, bo na temat samej regulacji BF/FF już mamy kilka wątków, to nie chodzi tutaj o regulację i co robić w jakiej kolejności ale o:

    Skoro ktoś ma BF lub FF i na AF aparat mu błędnie ostrzy, to jeżeli przestawi go w tryb M i wykorzystuje do nastawiania ostrości obrazu wskaźnik ostrego obrazu w wizjerze (dalmierz elektroniczny), to czy nadal wskazania tego wskaźnika są błędne?
    Bo AF, jak mi się zdaje, także korzysta z tego samego sygnału do zakończenia procesu ostrzenia?!
    Jeżeli tak jest, to znaczy, że możemy polegać jedynie na jakości swojego wzroku (czyli np. jak w moim Zenku ).
    Może ktoś obeznany w budowie aparatu, wypowie się na ten temat?
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  2. #12

    Domyślnie

    to czy nadal wskazania tego wskaźnika są błędne?
    nie wazne czy uzywasz AF, czy ostrzysz recznie patrzac na kropka, to i tak samo bedzie nieostro. Pewnie najlepiej na wlasne oko liczyc.
    Na moje oko tak. D70 nie jest wyposarzony w dalmierzowy pomiar ostrosci/odleglosci, a jedynie w system bazujacy na kontrascie. I jak jest ustawiony w MF to i tak podpowiedz (ta mala zielona kropeczke) bierze z tego samego czujnika - z tym ze jak mi sie wydaje tylko ze srodkowego (krzyzowego)
    Jeśli nachodzi mnie ochota by zrobić coś wielkiego, siadam chwilę w kącie i czekam aż mi przejdzie

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez "ddMON
    Skoro ktoś ma BF lub FF i na AF aparat mu błędnie ostrzy, to jeżeli przestawi go w tryb M i wykorzystuje do nastawiania ostrości obrazu wskaźnik ostrego obrazu w wizjerze (dalmierz elektroniczny), to czy nadal wskazania tego wskaźnika są błędne?
    Bo AF, jak mi się zdaje, także korzysta z tego samego sygnału do zakończenia procesu ostrzenia?!
    Jeżeli tak jest, to znaczy, że możemy polegać jedynie na jakości swojego wzroku (czyli np. jak w moim Zenku ).
    Może ktoś obeznany w budowie aparatu, wypowie się na ten temat?
    Przed chwilką wykonałem szybki test. Wskaźnik tez kłamie
    Nie chcę Cię załamywać ale układ rzutwania obrazu na matówkę podlega takiej samej regulacji jak AF więc też może kłamać...
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rocznik70
    Przed chwilką wykonałem szybki test. Wskaźnik tez kłamie
    Nie chcę Cię załamywać ale układ rzutwania obrazu na matówkę podlega takiej samej regulacji jak AF więc też może kłamać...
    A na czym on polegał?
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  5. #15

    Domyślnie

    rocznik70 ma rację, dla różnych szkieł są różne BF i FF, sam przetestowałem i pisałem w innym poście. Też chciałbym poznać dlaczego tak jest i czy da się z tym coś zrobić. Co do regulacji to można wyregulować zarówno BF i FF dla matrycy jak i dla matówki. Ja mam wyregulowane idealnie dla kita (pare godzin się pobawiłem) i teraz mogę robić zarówno AF jak i manualnie. Kropka potwierdzajądza ustawienie ostrości jest realizowana tym samym czujnikiem co AF więc jak masz np BF to czy ustawisz AF czy na kropka to będzie źle.
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



  6. #16

    Domyślnie

    Te zdjęcia sample to zobrazują ( mam nadzieję )

    200mm, f:2.8, ostrość ustawiana na "przyrząd do ustawiania BF/FF

    1. Tak nastawia ostorść moje niedoskonałe oko


    2. A tak dalmierz w D70


    AF widzi to tak jak dalmierz
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  7. #17

    Domyślnie

    Czyżbyśmy dopiero my (forumowicze) odkryli te tragiczne fakty?!

    Przecież to byłaby (jest) tragedia Na co mi lustrzanka z jednym sprawnym obiektywem?!

    Kod:
    Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.
    To lepiej kompakta kupić, bo możłiwości ustawień prawie już te same, a problemu nie ma, bo obiektyw jeden.

    A jak to wygląda w innych cyfrach np D2H, D100 - chyba Ci używający bardziej profesjonalnego sprzętu w takie "układy" by nie wchodzili z oczywistych względów?!


    ddMON bliski (w zależności od tego kiedy kupię zooma) załamania
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  8. #18

    Domyślnie

    Znalazłem w opisie D2X coś takiego:

    • Precyzyjne wyostrzanie
    Różne obiektywy zapewniają nieco odmienny obraz przy wysokich rozdzielczościach, zwłaszcza gdy w aparacie jest włączona funkcja wyostrzania. Algorytmy automatycznego wyostrzania w aparacie D2x uwzględniają dane MTF z różnych obiektywów Nikkor, co pozwala odpowiednio zoptymalizować wyostrzanie.
    Czyżby dopiero ten DSLR NIKONa zaaplikowane miła lekarstwo na BF/FF ?? A może to chodzi o zupełnie coś innego ?? Sam już nie wiem....

    [ Dodano: Nie Sty 02, 2005 10:14 pm ]
    Tak wogóle to zaczynam się zastanawiać jak z tym problemem sobie poradzić, akceptując go ( bo co innego mi zostaje ??) Przychodzą mi do głowy rózne pomysły...

    1. podmienić soczewkę okularową na indywidualnie wykonaną dla mnie, korygującą moją wadę i przestawić się na MF dla długich ogniskowych

    2. Zrobić jakieś ustrojstwo które pozwala na przesówanie o zadaną odległość aparatu ( z obiektywem ) na statywie.

    Ps. Zdaję sobie sprawę że moje wywody są wodą na młyn canonierów ale Oni tez maję ten problem choć niekoniecznie jeszcze o tym wiedzą
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  9. #19
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Czy nie jest lekka przesada dzielic sie na Canonowcow i Nikonowcow?! Sami macie doskonaly przyklad do czego to prowadzi - wiekoszosc obecnych na forum podpina jakas ideologie do prdukowanego sprzetu - ze Nikon to nie jest komercyjny i wogule to jest marka prawdziwego fotografa. Tu jest doskonaly przyklad jak naiwne jest takie myslenie i do czego moze doprowadzic na wieksza skale (im producent wie, ze ma stalych klientow swiecie wiezacych w elitarnosc firmy tym bardzie staje sie beztroski). Wczesniej byly krzywo wklejone matrce (chodzi mi ogulnie o nieproste zdjecia) teraz jeszcze do tego to co wiadac w obecnym poscie?! I na co liczy pan Rocznik70? Ze skoro Nikonowcy maja taki problem to byc moze (o zgrozo) "na szczescie" Canonierzy tez maja taki problem!!! :/

    Nie mozecie uwolnic sie od myslenia/patrzenia przez pryzmat jakis falszywych ideologi? Prawda jest taka, ze sa producenci i konsumenci. Dla nas ftografow najwazniejszy (oczywiscie tylko w kategori samych technikaliow) jest bay aparat dzilal jak najlepiej a cala reszta to juz na conajmniej 5-tym planie.

    Ja do tej pory uzywalem analoga Canon 30, zastanawialem sie nad kupnem cyfry lustra. Najpierw myslalem o Canonie 300D bo byl pierwszy - pozatym z Caonem bylem obeznany. Potem pojawil sie Nikon D70 i byl zwyczajnie lepszy niz 300D. Dla mnie wybór (chwilowo) był oczywisty D70 - bo lepszy, nic wiecej. Ale poczekałem jeszcze troche i teraz stoje przed zakupem Canona 20D. Czemu? Bo ja potrzebuje szybkosci aparatu (sporty rowerowe) jaka jest 5 klatek na sekunde (najlepszy wynik w tej cenie) i jest to poprostu w danej chwli dla mnie najlepszy wybor poprostu. Cala reszta nigdy nie miala znaczenia. Podkreslam jescze raz, dla fotografa ma znaczenie glownie jakosc body ewentualnie system obiektywow jaki posiada (nik przeciez nie wymieni 10 obiektywow za ok 50 000zł na inny system).

    Powiem wiecej, ja bym powiedzial na miejscu pana Rocznik70 - mam nadzieje, ze u Canonowcow tak nie ma - przynjamniej moge pujsc do konkurencji i dostac lepszy sprzet poprostu. Bo nie ma nic gorszego niz monopolista czy uzaleznienie. Jesli ktos ma watpliwosci niech pomysli o TP SA i jeszcze raz sie zastanowi co by było gdyby nadal nie było dla niej żadnej konkurencji.

    Ostatni raz podkreslam - dla mnie nie ma lepszej, kultowej firmy fotograficznej. Dla mnie sa tylko lepsze lub gorsze parametry (i to tez tylko ze wzgledu na moje konkretne potrzeby a nie w ogulnosci). Czyz to nie jedeny sluszne rozwiazanie?

    Laskawie prosze administratora o nie kasowanie tego offtopa. ewentulanie umieszczenie go w innym temacie ale pozostawienie linka do tej wypowiedzi w topiku.

    A jeszcze gdyby ktos mial wtpliwosci i twierdzil "no ale przeciez to jest forum Nikona". Oczywiscie, wlasnie dlatego mozna tu najlatwie znalesc rozwiazanie problemow dotyczacych nikona. A na forum Canona dotyczacych Canona. Ale czy to znaczy, ze nie wolno powiedziec, ze inne aparaty tez sa dobre? Chyba tylko sprzedawca nikona moze tak twierdzic. Ale zarobek to niekoniecznie zetelna informacja

    Pozdrawiam wszystkich

  10. #20

    Domyślnie

    SiD, nie miałem zamiaru wywoływać burzy ani kłutni. Pewnie zanim zacząłeś pisać nie zauważyłeś że na końcu mojej uwagi zamieściłem taki specyfczny uśmieszek.
    Pisałem o problemie ze sprzętem, który występuje w D70 a ponieważ miałem możliwość potestowania 300D, nawiązałem do canonierów. I tyle. Jeśli odebrałeś mojego posta jako atak na siebie, firmę CANON, użytkowników sprzętu tej firmy to albo ja się źle wyraziłem albo Ty źle mnie zrozumiałeś.
    Pozdrawiam

    [ Dodano: Pon Sty 03, 2005 12:07 am ]
    SiD !! Nie musisz zwracać się do mnie per pan. Wystarczy Rocznik70 albo Paweł Nie bierz wysztkiego tak na poważnie, uśmiechnij się !!
    Prawda jest taka że zarówno Nikon jak i Canon ( kolejność dowolna )nie wypuści na rynek idealnego aparatu bo przecież muszą w następnym roku pokazać coś udoskonalonego
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •