Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Katalogowanie zdjęć

    Witam,
    Jestem nieco nowy w temacie, poszukuję jakiegoś programu do katalogowania zdjęć. Zasadniczo poza standardowymi możliwościami typu tagowanie etc. zależałoby mi na czymś takim, żeby można było swobodnie archiwizować zdjęcia na płytach, zaś ich tagi, ew. miniaturki mieć w jakiejś bazie na dysku. W ten sposób po wyszukaniu mógłbym się zorientować na jakiej płycie znajdują się interesujące mnie zdjęcia.
    Nie znalazłem niczego w ten deseń, ale ufam, że coś polecicie Najmilej by było, jeśli aplikacja byłaby darmowa i dostępna pod Linuksa.

  2. #2

    Domyślnie

    polecam digikam genialny soft na linuksa kataloguje w nim bardzo dużą ilość fotek i w połączeniu z dodatkiem kipi-plugins wręcz wymiata.
    Pozdrawiam Paweł
    a D80 nadal robi zdjęcia ... | Forum Farmaceutyczne

  3. #3

    Domyślnie

    Popraw mnie, jeśli się mylę (a mam nadzieję, że tak ), ale...
    Czy digikam aby umożliwia to, o czym napisałem? Tj. archiwizacja na płytach w takim sensie, że mam bazę zdjęć na dysku wraz z wszelakim otagowaniem, EXIF-ami (ew. miniaturkami) etc. i mogę wyszukać na której płycie znajduje się dane zdjęcie? Z tego, co się orientuję, to digikam w zasadzie wymaga, żeby nasze zdjęcia siedziały w jednym katalogu na dysku i już...
    Dodam, że na obróbce i innych bajerach mi w ogóle nie zależy, od tego są inne programy (chociaż też możecie polecić jakiś dobry soft pod Linuksa, na razie trzymam się rawstudio, rawtherapee i ufraw). Interesuje mnie porządny zarządca archiwum.

  4. #4

    Domyślnie

    Proponuję coś takiego

    http://www.fotografuj.pl/Article/Kat...na_dysku/id/54

    następcą tego programu jest

    http://www.microsoft.com/expression/...aspx?key=media

    pod tym linkiem można również obejrzeć film demonstracje programu.
    Mam z tym programem jeden problem tj. backupu archiwum na płytach CD czy DVD, nie udaje mi się z pod tego programu. Robię to trochę inaczej, nagrywam płyty DVD w Nero. Nazywam ją np. DVD_08/003 tworzę na płycie folder DVD_08/003 wgrywam do niego foldery ze zdjęciami, a następnie całą nagraną płytę przeciągam do w/w programu i zapisuję jako nowy plik np. Negatywy 2008. Jeżeli postępuje się według linku pierwszego po otwarciu pliku o nazwie (w moim przypadku) Negatywy 2008 utworzonego przez program, nie ma problemu z odnalezieniem właściwego zdjęcia. Przeszukiwanie można prowadzić na różne sposoby według opisu w linku wyżej bez potrzeby wkładania płyty. Program wskazuje na której płycie jest nagrane zdjęcie. Program wyświetli miniaturkę, a po włożeniu płyty wskazanej przez program można otworzyć je w pełnym rozmiarze. Jeżeli ktoś potrafi robić backupu lepiej to chętnie przeczytam.
    Zdjęcia wczytuję z aparatu przy użyciu programu FastStone, jestem fanem wsadowej zmiany nazwy przy w czytywaniu zdjęć, a tan program ma chyba najwięcej możliwości zmiany nazwy. Jako jedyny potrafi zachować oryginalny numer zdjęcia, a początek można skonfigurować według własnego uznania (np. zamienić _DSC4567.nef na N_08_09_4567.nef gdzie N to negatyw 08 to końcówka roku, a 09 to miesiąc.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam,
    Podpinam sie pod topic, bo mam pewna propozycje, co prawda z troche innej, windosowkiej beczki..
    Tez kiedys szukalem takiego softu, ale jakos niewiele znalazlem, a to co znalazlem nie pasilo mi zbytnio, bo bylo np. za kase, wiec pomyslalem i zaczalem pisac. Zupelnie dla swojego uzytku w pewnym momencie doszedlem do wniosku, ze warto to puscic w swiat, by moze inni mogli z tego korzystac, by moze dostac jakies glosy krytyki , propozycje etc. Tak wiec, program nastawiony jest glownie na katalogowanie plyt ze zdjeciami, ale katalogowanie twardych dyskow, mozliwe ze dyskow na usb i tym podobnych klimatow jest mozliwe. Obsluguje jpg, raw'y, grupuje duplikaty, jezeli identyczna fotka wystepuje na wielu plytkach, miniaturki trzymane sa na twardym dysku ( jako miniatury w katalogach lub w bazie danych , w rozmiarze od 75-200 pixeli). Fotkom mozna nadawac slowa kluczowe ( rowniez w trybie offline dzialajac tylko na miniaturach) , po ktorych mozna pozniej wyszukiwac ( oprocz kluczy mozna szukac po datach, danych z exifa, rankingu ) , jezeli interesuje nas jakas plytka program podaje namiary na plytke(plyki) na ktorych sie ona znajduje , wkladamy plytke i juz widzimy ja na ekranie.
    Caly czas sobie nad tym pracuje ( aktualnie koncze obsluge geotagow ) wiec zdarzaja sie czasem nieprzewidziane sytuacje, niedorobki, ktore sukcesywie, w miare mozliwosci czasowych usuwam.. samo pisanie jest dla mnie niezla zabawa po godzinach, wiec nie mam ambicji z nikim sie scigac..
    Jezeli ktos chce skorzystac z mojego archiwizatora, prosze bardzo, jest zupelnie za free, bardzo bede wdzieczny za wszelakie slowa kryryki, komentarze, sugestie... bo samodzielne pisanie, bez testerow, "natychaczy" jest torche trudne.. Mam co prawde garstke wiernych kibicow,ale to ciagle za malo..
    Program poki co dziala tylko pod Windowsem ( .NET2.0) ( jakies proby z linuxem robilem (mono), ale brak debugera + brak czasu skutecznie uniemozliwia portowanie), sam osobiscie skatalogowalem nim kilkanascie tys fotek z kilkunastu plyt DVD/CD.
    No i na koniec link : www.fotofoter.org

    Pozdrawiam serdecznie.

    ps. pierwszy post na obserowowane od dawna forum zaliczony
    D90|T17-50/2.8|S70-200/2.8II|SB-800|M42
    www.fotopstryki.blogspot.com | www.fotofoter.org

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez basidion Zobacz posta
    Witam,

    No i na koniec link : www.fotofoter.org
    404 - Not Found
    Pozdrawiam
    Paweł

    Moja radosna twórczość

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar nim
    Dołączył
    02 2007
    Miasto
    Okolice stolicy
    Posty
    203

    Domyślnie

    Darmowych nie znam, kiedyś widziałem taki tool z Adobe, darmowy ale funkcję zarządzania płytami miał dopiero po jakiejś tam opłacie. Potem stało się to częścią PhotoshopElements i przestało być za darmo. Przesiadłam się na GooglePicasa. Ten z kolei zapisuje płyty ale ludziom na pamiątkę ale kataloguje tylko to do czego ma dostęp bezpośrednio na twardym.
    Dyski tanieją. Prywatnie poradziłbym zakup dużego dysku. będziesz miał spokój z wachlowaniem płytami a katalogowanie CD nie będzie podstawowym kryterium wybierania softu do katalogowania. W końcu ważniejsza jest myślę wygoda w opisywaniu, przeglądaniu itp.
    NIM zrobisz zdjęcie znajdź w NIM temat
    # kilka słoików # puszka # latarka na 4xR20 #

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel92 Zobacz posta
    404 - Not Found

    http://www.fotofoter.org/

    Dyski tanieją.
    Owszem , ja mimo ze dyski tanieja, robie i tak plytki jako backup.. ( dokladnie dwie kopie na roznych, w sensie producenta, plytach) Dysk zawsze moze pasc... plyta zawsze moze sie zepsuc, ale dwie plyty to juz pewna dywersyfikacja.. zreszta bezpieczenstwo backupow to zupelnie inny temat

    Pozdrawiam
    D90|T17-50/2.8|S70-200/2.8II|SB-800|M42
    www.fotopstryki.blogspot.com | www.fotofoter.org

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za linki/porady, ale mimo wszystko będę nadal szukał czegoś darmowego i niewindowsowego. Może się uda... A jak się nie uda, to może pójdę w ślady basidiona i też napiszę coś własnego, chociaż nie wiem czy wystarczy mi samozaparcia i czasu

    Dyski tanieją. Prywatnie poradziłbym zakup dużego dysku.
    Aż tyle tego nie mam (i szybko nie przybędzie w jakiś hurtowych ilościach), żeby nowe, duże dyski kupować. Prędzej bym wykorzystał któryś z mniejszych, starych. Ale to też jest tak, jak z kartami pamięci do aparatu - lepiej mieć kilka małych, niż jedną dużą. Bezpieczeństwo. Łatwiej też wykonać wiele kopii tego samego na płytach, niż na dyskach. Z drugiej strony można mieszać rozwiązania... ;>

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez basidion Zobacz posta
    a na jakiej to jest licencji ? nie znalazłem tego na stronie a chciałbym wiedzieć jak będzie w przyszłości z tym programem?
    pozdrawiam Sebastian

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •