Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Cool 3D matrix w F100

    Witam szanownych kolegow.
    Mam problem(?) takiej masci.
    F100+N28-105D ,w tym zestawie zmieniam polozenie wybieraka (tego niewygodnego w uzytku po prawej stronie na pryzmacie F100) np. z pozycji Matrix na spot a w wizjerze po lewej stronie gdzie jest ikonka powyzszego nie zmienia sie nic,caly czas jest ikonka 3D matrix.Cos mam zle ustawione czy tak ma byc?
    I jeszcze jedno: po zalozeniu obiektywu 24/2,8 Ai-s pojawia sie ikonka centralnie wazone,to chyba tak ma byc,bo przy obiektywach manual nie moze pracowac 3D matrix.
    Dzieki za wszelkie (p)odpowiedzi.
    Pozdrawiam z goracych Aten,ufffff....
    D300/F5/F4s/F100/FM2/,N18-105 VR, N28-105mm/3,5-4,5D,N50/1,8 AF,N24/2,8 Ai-S ,N105/2,5 Ai-S , SB-28,SB-800 , Ν 17-55/2,8

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie jest (było) podobnie.
    Przkręcanie tego wybieraka nie zawsze włączało pożądany tryb pomiaru światła. Czasami muszę tym wybierakiem poruszać i patrzeć w wizjer kiedy "załapie" właściwy tryb. Mam wrażenie, że coś tam nie łączy. Wszystkie moje obiektywy to AF z D, więc nie powinny mieć wpływu na tryb pomiaru światła.
    Być może ten typ tak ma?

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli masz założony obiektyw z D, a kręcenie wybierakiem nie daje efektu, to znaczy że wybierak jest "rozlatany". Może to być znak, że body wiele przeszło. Przy obiektywach Ai (ogólnie przy wszystkich obiektywach bez procesora) nie jest dostępny pomiar 3D Matrix, więc body automatycznie przechodzi na tryb centralno-ważony (jest o tym w instrukcji).

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tanas6 Zobacz posta
    I jeszcze jedno: po zalozeniu obiektywu 24/2,8 Ai-s pojawia sie ikonka centralnie wazone,to chyba tak ma byc,bo przy obiektywach manual nie moze pracowac 3D matrix.
    Tak niestety jest. Jedynym analogowym nikonem, który oferuję Matrix (bez 3D) z obiektywami MF jest Nikon F6. W F100 nie można wprowadzić danych obiektywu (tak jak to można zrobic w F6 i Dx/Dxxx), a zatem aparat nie ma wystarczających danych do zastosowania algorytmów potrzebnych do Matrix Metering. Z MF jest jeszcze spot. Z żadnym nikonem szkła MF nie dadzą 3D Matrix- będzie co najwyżej Matrix.
    F100 o ile pamietam nie będzie działał z non-Ai.
    D700, MB-D10, D80, MB-D80, N16-35/4G VR, N 24-70/2.8G, N18-200VR, N 70-200 2.8VR, N AF85 1.4D, T90 2.8, N50 1.8D, N24-85ED, SB-800, SB-600, SB-28DX, ringflash Delta, MF 055 XPROB

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomson Zobacz posta
    Tak niestety jest. Jedynym analogowym nikonem, który oferuję Matrix (bez 3D) z obiektywami MF jest Nikon F6.
    Oj, nie do końca. Pomiar matrycowy z obiektywami manualnymi oferują aż (!) trzy analogowe body:

    1. Nikon FA:


    2.Nikon F4:



    oraz Nikon F6:

    Ostatnio edytowane przez rmgdansk ; 02-09-2008 o 09:58
    Nie wiem tyle, ile wie Bóg, ale na pewno wiem tyle, ile Bóg wiedział, gdy był w moim wieku...


  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tanas6 Zobacz posta
    Witam szanownych kolegow.
    Mam problem(?) takiej masci.
    F100+N28-105D ,w tym zestawie zmieniam polozenie wybieraka (tego niewygodnego w uzytku po prawej stronie na pryzmacie F100) np. z pozycji Matrix na spot a w wizjerze po lewej stronie gdzie jest ikonka powyzszego nie zmienia sie nic,caly czas jest ikonka 3D matrix.Cos mam zle ustawione czy tak ma byc?
    coś nie tak z wybierakiem, zanieś korpus do serwisu
    kwadrat i prostokąt, głównie kwadrat

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rmgdansk Zobacz posta
    Oj, nie do końca. Pomiar matrycowy z obiektywami manualnymi oferują aż (!) trzy analogowe body:

    1. Nikon FA:
    2.Nikon F4: [/SIZE][/B]
    oraz Nikon F6:
    Tak dla ścisłości:
    FA - oferuje pomiar multi-pattern - pierwszy pomiar "matrycowy" wśród lustrzanek. Na jego podstawie w późniejszych latach Nikon opracował algorytmy pomiaru matrix. Niewątpliwą za to zaletą FA jest jego pełna współpraca z obiektywami manualnymi - we wszystkich trybach PASM;
    F4 - oferuje pomiar matrix, ale ograniczono dostępne tryby pracy do A i M;
    F5 - z obiektywami manualnymi nie mierzy światła ani w 3D colour matrix, ani w zwykłym matrix a jedynie metodą centralnie-ważoną, przy czym dzięki oprogramowaniu PhotoSecretary można ustalić, jakie będą proporcje podziału. Zachowano ograniczenie współpracy tylko w trybach A i M
    F6 - z obiektywami manualnymi oferuje pomiar colour matrix (to taki zubożony 3D colour matrix - bez informacji o odległości) - pod warunkiem ustawienia danych obiektywu w menu aparatu. Zachowano ograniczenie współpracy tylko w trybach A i M.

    Podsumowując:
    - jeśli zależy nam na trybach P i S, wybór mamy ograniczony jedynie do FA (dostajemy przy okazji historyczną wersję pomiaru matrycowego "multi-pattern");
    - jeśli wystarcza A i M, wybieramy F4 (z w miarę współczesnym pomiarem matrix) lub F6 (z nowoczesnym colour matrix).
    Ostatnio edytowane przez HSM ; 02-09-2008 o 11:46

  8. #8

    Domyślnie

    dzięki HSM za uszczegółowienie osobiście - brałbym F4
    Nie wiem tyle, ile wie Bóg, ale na pewno wiem tyle, ile Bóg wiedział, gdy był w moim wieku...


  9. #9

    Domyślnie

    Serdeczne dzieki wszystkim kolegom za pomoc.Wychodzi na to ze wybierak wyzionol ducha...
    Body jest prawie nowe,ma zaledwie 3000 klatek,wiec trzeba odwiedzic service.
    Pozdrawiam.
    D300/F5/F4s/F100/FM2/,N18-105 VR, N28-105mm/3,5-4,5D,N50/1,8 AF,N24/2,8 Ai-S ,N105/2,5 Ai-S , SB-28,SB-800 , Ν 17-55/2,8

  10. #10
    tatomarcela
    Gość

    Domyślnie

    ja mam tak samo z tym wybierakiem więc to chyba powszechna usterka. Póki co nie serwisuję (brak kasiory) ale jak już naprawisz to pochwal się ile to kosztowało

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •