Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Dopasowanie akcesoriów z gwintem M42 do D70

    Dopasowanie akcesoriów z gwintem M42 do D70 - myślę, że ten temat może zainteresować wielu klubowiczów i nie tylko, którzy w swoich zapasach mają osprzęt starego typu.
    Sam posiadam trochę obiektywów prod. CCCP i niemieckich. Moim ulubionym jest teleobiektyw lustrzany MTO-11 CA nazwany przez ... nie będę mówił kogo - wiadrem. Dobrze, że nie powiedział, że jest ciemny ... bo miałby całkowitą rację. Ale jego główną zaletą jest to, że przy dobrym świetle, umożliwia zobaczenie z bliska tego, co naprawdę jest w dużej odległości. No i ta waga. Próba robienia zdjęć z wolnej ręki może co najwyżej doprowadzić do naderwania muła - przynajmniej z dresami spokój. Jak zobaczą gościa z takim obiektywem, to myślą, że ma bazukę

    Pożartowaliśmy, to do rzeczy. The main aim is:
    1. Dowiedzenie się, przy pomocy jakich pierścieni można złączyć obiektyw z gwintem M42x1, M42x0,75 (chyba są takie i takie) z korpusem D70.
    2. Do zdjęć makro - jak podłączyć obiektyw nowego typu poprzez pierścienie pośrednie starego typu z D70. Czyli korpus bagnet - przejście na 42 - przejście z 42 na bagnet. (Myślę tutaj o sytuacji, gdy robimy sporadyczne makra - nie ma wtedy sensu inwestować w specjalistyczny obiektyw).
    3. Podłączenie starego obiektywu z pierścieniami starego typu nie stanowi problemu, czyli sprowadza się to do pkt. 1.
    4. Jeżeli widzicie inne kombinacje, to dajcie znać.

    Liczę na poważne potraktowanie zagadnienia i szybki odzew.
    Jak zawsze do szybkiego zobaczenia!
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  2. #2
    Kaleid
    Gość

    Domyślnie Re: Dopasowanie akcesoriów z gwintem M42 do D70

    Cytat Zamieszczone przez ddMON
    Pożartowaliśmy, to do rzeczy. The main aim is:
    1. Dowiedzenie się, przy pomocy jakich pierścieni można złączyć obiektyw z gwintem M42x1, M42x0,75 (chyba są takie i takie) z korpusem D70.

    Sprawa wyglada tak iz Nikon ma wieksza odleglosc od plaszczyzny filmu/matrycy niz system M42. Istniejace przejsciowki bez dodatkowego elementu optycznego nie pozwalaja ostrzyc na nieskonczonosc.

    2. Do zdjęć makro - jak podłączyć obiektyw nowego typu poprzez pierścienie pośrednie starego typu z D70. Czyli korpus bagnet - przejście na 42 - przejście z 42 na bagnet. (Myślę tutaj o sytuacji, gdy robimy sporadyczne makra - nie ma wtedy sensu inwestować w specjalistyczny obiektyw).


    Tutaj mozna zastosowac przejsciowe bez elementu optycznego, za to jest jedno ale: D70 nie mierzy swiatla z obiektywami bez CPU

    3. Podłączenie starego obiektywu z pierścieniami starego typu nie stanowi problemu, czyli sprowadza się to do pkt. 1.

    Patrz odp2

    4. Jeżeli widzicie inne kombinacje, to dajcie znać.



    Sa dwie mozliwosci. Przejsciowka z elementem optycznym lub bez. Sa one do dostana bez problemu, jednak glownym problemem moze tu byc brak wspomnianego pomiaru swiatla. Pozostaje zewnetrzny swiatlomierz, nastwietlanie na histogram. Generalnie Nikon +M42 to nienajlepszy pomysl...acz da się. Tyle ze w bólach


  3. #3

    Domyślnie

    A ja się cieszyłem, że tak dużo napisałeś
    Masz jakieś doświadczenia w tej materii???
    Pozdrowienia!
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  4. #4
    Kaleid
    Gość

    Domyślnie

    Doswiadczenia mam z F80. Wygladaja mniej wiecej tak jak napisalem. O ile w fotografii na negatywach kierujac sie doswiadczeniem udawalo mi sie nastwietlac "na oko" i wychodzilo calkiem niezle o tyle slajdy i cyfra wymagaja juz dosc precyzyjnego pomiaru. Na pewno moze byc to przydatne przy astrofotografii gdzie swiatlomierz jest zbedny badz tez fotografii przyrody...mozna wykonac kilka ujec na spokojnie i jakos poradzic sobie bez swiatlomierza wspomagajac sie histogramem.

  5. #5

    Domyślnie

    Możesz napisać jak te przejściówki się fachowo nazywają i gdzie ewentualnie widziałeś coś takiego w miarę tanio.
    A co ze skokiem (chyba to jest te 0,75 lub 1) gwintu?
    Wiesz jaki jest w Twoim starszym sprzęcie?

    Pozdro!
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  6. #6
    Kaleid
    Gość

    Domyślnie

    Gdzie kupic ? oj nie wiem...ja nabylem kiedys w komisie foto, ale poszukaj w sklepach int. W raysfoto chyba kiedys mieli. A co do rozmiarow gwintu...to M42 chyba ma tylko jeden i jest to M42 x1 M42 x075 to tak na prawde nie jest M42 tylko tzw T2 (teleskopy i ogolnie
    'uniwersalne' mocowanie).

  7. #7

    Domyślnie

    OKi, thnx!

    Wszystkich proszę o więcej wiadomości!
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  8. #8
    Kaleid
    Gość

    Domyślnie

    www.raysfoto.pl tu maja ale nie wiem czy z soczewka czy bez. Musisz zasiegnac jezyka. Wiem ze hama tez robi..a bynajmniej robila

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki! Wypełniłem formularz na ich stronie i czekam na cennik
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  10. #10

    Domyślnie

    Jeżeli podłączę Moje Wiaderko MC MTO-11C A 1000 mm do Mojego Sssskarbeczka D70, który ma przelicznik 1.5, to czy to znaczy, że będę miał teleobiektyw 1500 mm?

    Wybaczcie lamerstwo ale przechodzę drugi kryzys.
    Jak to jest z kitowym obiektywem Nikkor AF-S DX 18-70 F3.5-4.5 IF-ED czy on już jest "cyfrowy" i ma zakres taki jak w nazwie, czy też należy te wartości pomnożyć x1.5? Czyli 27-105.
    POzdro!
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •