Close

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 38 z 38
  1. #31

    Domyślnie

    Witam serdecznie wszystkich!

    A czy naszemu koledze nie pomoglby chociazby pomiar CENTRALNIE WAZONY cz PUNKTOWY.....?

    Nie od dzis przeciez wiadomo ze pomiarem MATRYCOWYM wszystkiego nie zalatwisz!!!

    W przykladzie z lokomotywa sadze ze pomiar CW na lokomotywie dalby dluzszy czas naswietlania a zarazem mialby ekstra wypalone niebo! Z kad inad polityka NIKONA co do nie wypalania swiatel jest jak najbardziej sluszna!!!

    Nie ma nic gorszego niz przepalone swiatla.... szop juz nie pomoze!!

    ps. ja raczej sporadycznie uzywam pomiaru matrycowego, wole wlasnie centralny, i kieruje go tam gdzie mi na tym zalerzy!

  2. #32

    Domyślnie

    tak patrze i coraz bardziej jest mi przykro ze sie tak meczysz z "uszkodzonym" aparatem
    gdybys wpadl na pomysl, ze chcesz sie koniecznie pozbyc klopotu to pisz na priv. chetnie kupie w cenie d200))

  3. #33

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak pisze slaw74, jeśli masz kontrastowe sceny zmień tryb pomiaru światła. Ja się nauczyłem z tym żyć choć czasami zapominam się i płacę cenę w postaci nie doświetlonych zdjęć. Zaraz wrzucę przykład takiej foty gdzie zapomniałem zmienić tryb pomiaru.


    Aparat nie chciał przepalić chmurek i nie doświetlił mi postaci
    Pzdr
    lenek

  4. #34

    Domyślnie

    Wiec to My fotografujemy.... a nie aparat!

    Dzieki lenek za przykladowa fotke!

  5. #35

    Domyślnie

    Witam

    Wszyscy próbują udowodnić robi200, że jego sprzęt jest sprawny. Jak się to ma do stwierdzenie, że jak robił D200 to wszystko było ok? Czy to znaczy, że Nikon w tym modelu zrezygnował z polityki nie wypalania świateł? Czy matryca w D200 ma dużo większą rozpiętość tonalną?
    Pytam całkiem poważnie.

    Pozdrawiam

  6. #36

    Domyślnie

    SWegnerowski

    To prawda iz wszyscy tu chyba sadzimy podobnie. "niestety" przyklad zdjecia z lokomotywa pokazuje ze wszystko jest Ok, a zdziwilbym sie gdyby automatyka naswietlila inaczej!

    Stwierdzenie autora watku ze z D200 bylo OK, mozna by potwierdzic gdyby zrobil TAKIE SAMO zdjecie z TAKIMI SAMYMI ustawieniami aparatu, jednym i drugim body! A i jeszce tym samym OBIEKTYWEM!

    Wowczas mamy porownanie tych dwoch modeli i dwoch procesorow i ich zachowania w automatyce!

    A tak.... to moze byc jedynie odczucie autora, gdyz w przyrodzie nie ma "niestety" nigdy dwoch identycznych warunkow oswietleniowych.

  7. #37

    Domyślnie

    Automatyka Nikona nie radzi sobie za dobrze w sytuacji gdzie niebo jest zasnute cienką warstwą chmur. Wydaje się, że powinno być łatwiej naświetlać bo niby kontrastowość mniejsza, ale problem jest taki, że wtedy duże partie nieba są mocno rozświetlone a aparat by nie przesmażyć nieba jedzie w dół z ekspozycją.

    Wielokrotnie miałem z tym styczność przez ostatni miesiąc focenia i jeśli chmury są takie byle jakei, ale spowijają całe niebo to wtedy bardzo często miałem włączoną korekcję +1,0 do + 1,7 a czasami nawet 2.0.

    Gdy chmur nie ma wtedy automatyka daje dłuższe czasy. Spowodowane jest to tym, że na niebieskim niebie znacznie trudniej je przepalić i automat biorąc pod uwagę jak naświetlić niebo by nie prześwietlić nie widzi zagrożenia w przejaraniu niebieskiego przecież nieba.

    Jest to dość logiczne i każdy z nas wie, że im coś bardziej zbliżonego do białego tym łątwiej przepalić. Więc jeśli są chmury przykrywające właściwie całe niebo to i aparacik jedzie w dół z czasem by nie prześwietlić.

    Myślę, że jak poobserwujecie swoje zdjęcia to z łatwością zauważycie taką prawidłowość.

    A i jeszcze jedna rzecz - przy ważnych zdjęciach nawet tych robionych w NEFach istotne jest wykonanie pomiaru temperatury barwowej. Nawet w NEFach wylezą przepalenia i ma to wpływ na finalny obraz.

    Pozdrawiam

    Grzegorz
    ---------------------
    Co Cię nie zabije to Cię wzmocni...

  8. #38

    Domyślnie

    Przyznam się szczerze, że może dobór zdjęć nie byl do końca wlaściwy. Przeglądalem inne i rzeczywiście wasze zarzuty dotyczące niewyopalania nieba się pokrywają. natomiast w większości przypadków powinny być jaśniejsze, Ostatnia moja sesja przy slonecznej pogodzie okazala się OK, gdyby nie konieczność ustawienia na -0,7
    Ale przy ostrym slońcu tak bywa i mialem tak i w D1X, D200 i nawet F5 podczas dużego slońca wymagala oszukiwania.
    Co do softu -używam PS 7 i Captura
    aparaty i obiektywy

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •