Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    piotrmarlon
    Gość

    Smile obiektyw czy konwenter do d80 i jak sprawdzić ostrość obiektywu

    Drodzy przyjaciele mimo że dużo czytam na forum to jkaoś wolę zapytać konkretnie o co mi chodzi, korzystając już wcześniej z waszych porad kupiłem do swojego świeżego nabytku d80 obiektyw tamrona 28-75 xr di 1:2,8 no i już pstrykam sobie poznając aparat i zdjęcia cyfrówką (jeszcze dużo nauki) ale konkretne pytania.
    1 w wielu forach i nie tylko jest napisane że tamron często ma wadę polegającą na nieustawianiu dobrze ostrości no i ja jak nim robię zdjęcia to bywa że niektóre są ostre a niektóre jak mówicie zamydlone i moje pytanie jak to sprawdzić na jakich ustawieniach czy też co i z jakie odległości pstryknąć żeby wiedzieć czy to wina obiektywu czy nie tak robię foty, albo złe ustawienia są w nikonku.
    2 drugie pytanko to mam pewien niedosyt w zdjęciach w pomieszczeniach czy np. dzieci na jakimś tle bo brakuje miejsca żeby wszystko zmieścić w kadrze to co chcę ująć a nie zawszy mogę tak się cofnąć, czy dokupić stałkę (jaką) czy objektyw który lepiej i szerzej łapie kadr z bliska (mam tu na mysli foty w pomieszczeniach głównie)

    Będę bardzo wdzięczny za porady bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek za co z góry dziękuję

  2. #2

    Domyślnie

    Odpowiedź na pyt. 2: jeżeli 28 jest Ci za wąsko to ze stałką będzie problem. Poszukaj coś ( tamron, nikon, sigma ) zaczynające się od 16, 17 lub 18 ( nie wiem jaką kasą dysponujesz ). A jak to za wąsko to masz T11-18, T12-24, S10-20, N12-24, S12-24 ale tym to ciężko zrobić "normalny" portret.
    Ostatnio edytowane przez wilk325 ; 21-07-2008 o 21:13 Powód: blad

  3. #3

    Domyślnie

    Pokaż te nieostre zdjęcia z EXIFem i w pełnym rozmiarze.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrmarlon Zobacz posta
    Drodzy przyjaciele ...
    Będę bardzo wdzięczny za porady bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek za co z góry dziękuję
    Drogi przyjacielu, fotografia to wspaniała zabawa, ale musisz pamiętać że jest to rejestracja światła
    Zasada numer jeden: niema światła - niema zdjęć (dobrych). Zdjęcia w pomieszczeniach zawsze mają jakieś ograniczenia głównie oświetleniowe. Pewnie używasz wbudowanego flesza i pełnej przesłony żeby coś zrobić na kilka metrów.
    Jak chcesz swoim sprzętem zrobić dobre zdjęcia musisz zjechać przesłoną co najmniej do 5,6 lub nawet 8 - ustawić tryb automatyki na A (tak aby zachować ustawioną przesłonę) i pstrykać... oczywiście obserwując czy czas ekspozycji nie robi się za długi. Jak nie masz wprawy to polecam nie używać czasów dłuższych (czytaj mniejszych wartości) niż 100.
    Życzę miłej zabawy

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •