Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Heliopan Polfilter

    Kupilem ostatnio na ebay-u filtr polaryzacyjny Heliopan SH-PMC 67mm Slim, na pierscieniu mam pewna skale od 1-26. Kiedy obracam filtrem wydaje mi sie ze zmieniaja sie barwy w wizjerze. Pogoda kiepska na wykonanie jakichkolwiek testow i porownan stad moje pytanie. Moze mi ktos podpowie do czego to sluzy?
    D800, D750 i Z6 + Tokina 17-35/4, Z50/1.8, Tamron 28-75/2.8, Nikkor 85/1.8, Samyang 135/2.0, Tamron 70-210/4, SB900, Godox 685 i 350 i zawsze za malo czasu...

  2. #2

    Domyślnie

    Tak zwiększaja sie kontrasty i nasycenie kolorów. Tak właśnie działą filtr polaryzacyjny. Co w tym dziwnego??
    Na zdrowie!!! Dawaj mi tu na FEJS
    Gram w Totolotka i nie zawaham się wygrać!!!

  3. #3

    Domyślnie

    Thx za odpowiedz. Wczesniej mialem chyba Hoye i nie krecilo sie nim ani nie bylo na nim zadnej skali.
    D800, D750 i Z6 + Tokina 17-35/4, Z50/1.8, Tamron 28-75/2.8, Nikkor 85/1.8, Samyang 135/2.0, Tamron 70-210/4, SB900, Godox 685 i 350 i zawsze za malo czasu...

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    jak to sie nim nie kręciło?
    to jak on działał?
    przeciez własnie obrotem regulujemy polaryzację (tzn z jakiego kąta odbicia promienie wygaszane sa najmocniej)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Hmmm nie wiedzialem o tym. Czlowiek cale zycie sie uczy...
    D800, D750 i Z6 + Tokina 17-35/4, Z50/1.8, Tamron 28-75/2.8, Nikkor 85/1.8, Samyang 135/2.0, Tamron 70-210/4, SB900, Godox 685 i 350 i zawsze za malo czasu...

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    a to jakim sposobem?
    przecież efekt jest rózny, zależy jaki jest kąt odbicia odblasku.
    ponieważ moze byc rózny to rózne jest położenie (obrót) filtra
    dlatego sie nim obraca, a nie jest na stałe nalepszy w jednym położeniu
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    nie.
    jakich obu szkieł?
    jest tylko jedno
    użycie dwóch szkieł wygasza swiatło.
    literaturowo podaje sie ten efekt by uzmysłowic na czym polega polaryzacja swiatła.
    w filtrze jest jedno szkło
    wygasza ono jedną płaszczyznę "drgań" fali swiatła. uzycie dwóch szkieł prostopadle do siebie wygasza swiatło w ogóle.
    1) gdy mamy przedmiot z odblaskiem - światło odbite polaryzuje się w jednej płaszczyźnie, filtr odpowiednio skręcony (prostopadle do tego odbicia) wygasza je
    2) niebo - jest niebieskie z tez jakiegos powodu, tez odbija swiatło, wiecej drgań jest w pewnej płaszczyźnie. Wygaszenie ich powoduje przyciemnienie koloru.
    reasumując - filtr polaryzacyjny nie przepuszczając pewnego kierunku drgań fali swietlnej wygasza swiatło częściowo spolaryzowane w przyrodzie (np spolaryzowane przez odbicie)

    [ Dodano: Sob 20 Maj, 06 12:50 ]
    w międzyczasie dodaleś przykład ilustrowany, objaśniam więc, że obracając filtrem (jedna szybka!) miałes sytuacje gdy swiatło odbijało sie od przedmiotu (było przez to w pewnym kierunku spolaryzowane) i dawało odblask.
    jak filtr był płaszczyźnie zgodnej (do drgań fali świetlnej) to nie wygaszał tego odblasku
    jak filtr był skrecony o 45 stopni to wygaszał częsciowo
    jak filtr był prostopadle to wygaszał całkowicie swiatło spolaryzowane odbicem sie od lakieru na drewnie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    nie wiem, ale sie domyślam. skuteczniośc filtra polaryzacyjnego jest rózna, zależy z jakiego kąta pada światło, które chce sie odfiltrować.
    może - jeśli sprawdzałeś, że załozenie filtra nic nie daje w wygaszaniu nieba to sie nie zakłada filtra. Jak z kolei był ona max pod pewnym katem to uzywa sie filtra. A filtr wtedy jest w bardzo podobnym połozeniu (ale jednak nie identycznym)
    ja często nie uzywam filtra do przyciemniania nieba z maksymalną mozliwościa jaka daje, bo niebo robi się za ciemne. (zależy od ujęcia, czasami taki efekt pasuje, czasami jest za silny wg mnie)

    Z drugiej strony sie dziwie - jesli piszesz, że w kazym szkle w innym miejscu nakrecenia sie zatrzymuje filtr - to wynika z tego, że uzywając innego obiektywu dobre było inne ustawienie filtra. To niemożliwe. Ustawienie filtra nie ma nic do obiektywu, a do kąta spolaryzowanego wpadającego do obiektywu swiatła.
    trzeba tez zwrócic uwgę, czy obiektyw zmieniając odległośc obraca filtr. mam nadzieję, że miałes konstrukcje, które mają nieobrotowy przód obiektywu.
    chyba, że tego polara uzywałeś zawsze z jakims ulubionym obiektywem krajobrazowym.

    co do wkręcania filtru w obiektyw - poczatek gwintu do filtrów w obiektywach nie jest chyba znormalizowany, więc po innej ilości obrotów wkręcania filtr się zatrzymuje, tym bardziej, że na filtrach (różnych producentów) tez to chyba znormalizowane nie jest.
    Tym bardziej filtr polaryzacyjny - musi byc do obracania sie po nakręceniu, nie wiem jak to robił terrago - miał zatarty filtr i przypadkowo dobrą pozycję po nakręceniu, odpowiednią do większości przypadków? niesamowity zbieg okoliczności.

    Nie wiem, troche tworze jakies teorie by wytłumaczyc te wasze przypadki, ale wg mnie powinny to byc własnie przypadki. Tak byc nie powinno.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    cytuje - "Zawsze zauwazalem opor przy obrocie, gdy polaryzacja w wizjerze byla najwieksza. Niezaleznie od tego czy fotografowalem niebo ze sloncem po lewej, prawej, czy odbicie w metalu czy jeszcze cos innego."

    niemozliwe albo nieprawdopodobny zbieg okolicznosci. weż na logike. opór jest na filtrze zawsze w tym samym miejscu. w róznych obiektywach inaczej sie wkręca filtr. czyli zaznaczone miejsce na filtrze byłoby w róznych pozycjach (przy róznych obiektywach) a zawsze filtr działałby najmocniej? - niemozliwe. Dla wygaszenia nieistotne jest połozenie filtru wobec obiektywu, a wobec padania spolaryzowanego częsciowo swiatła.

    przy okazji wyszła druga sprawa. filtry polaryzacyjne nie zdejmuja odblasków z metalu. taki wyjątek.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    nie przytaczałem teorii dlaczego nie wygasza od matalu - po prostu tak jest w ksiązkach i nie podawali tam uzasadnienia dlaczego (w tych co ja czytalem)
    co innego w "normalnych" sytuacjach, tu przytaczałem podstawy i tak jest - zgodnie z teorią.
    ale moge cie podeprzeć w jednym - teoria i praktyka nie jest zawsze zgodna - ale sa tego przyczyny i trzeba je znać. otórz teoria zakłada sytuacje "idealne", natomiast filtry polaryzacyjne idealne nie sa - działaja gorzej niz "doskonałe", a w dodatku prawie nigdy nie ma sie do czynienia z tak idealnie spolaryzowanym swiatłem, by filtr załatwił sprawę w 100%.
    dlatego filtry działają słabiej.

    natomiast czemu polary nie zdejmują odblasku z metalu nie wiem - ale i nie wiem dlaczego tobie niby zdejmuje. To przeczy temu co wiem z ksiązek. Może to nie jest metal, a coś o takim kolorze? albo słoik jest metalowy, ale pomalowany lakierem i odbicie jest nie od metalu, a od lakieru?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •