Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie zdjęcia w kościele

    Miałem niedawno okazję focić ślub znajomych, ślęczę teraz nad obróbką zdjęć i zastanawiam się nad rozwiązaniami ułatwiającymi wykonanie poprawnych fotek w trudnych warunkach oświetleniowych.
    Na ISO800-1250 przy f4-5,6 uzyskiwałem czasy zapewniające względnie nieporuszone pstryki (1/60-1/100s)
    Zdjęcia wyszły jednak o 1-2EV niedoświetlone i musiałem je teraz wyciągać.
    Pomijam fakt, że z roztargnienia zostawiłem balans na auto A6 co mi kompletnie zażółciło obraz.

    Jak sądzicie, czy głębia ostrości przy użyciu szkła 30-50mm i f1,4-2 nie będzie zbyt mała dla sfotografowania stojących obok siebie dwóch osób (Młoda Para) ??
    Miałem możliwość używania ostrego f2,8 ale asekurancko przymknąłem przysłonę do wspomnianych wyżej wartości. Teraz mam niedoświetlone zdjęcia, a mogłem mieć nieostre..

    Jakie preferujecie ustawienia ekspozycji w ciemnych kościołach : otwieracie przesłonę ile fabryka dała by zaoszczędzić na szumach w wysokim ISO, czy nie przejmujecie się ziarnem by tylko GO objęła wszystko co powinna objąć ??

    Albo zacząć taszczyć ze sobą statyw i skracać czasy do 1/30-50s ??

  2. #2

    Domyślnie

    W ciemnych kościołach cudów nie ma i trza lampy użyć .Do tego szkło które pozwala focić w zakresie od 2,8 do 3,5 iso od 600-1600 .Statyw to raczej odpada najwyżej monopod (odpada dlatego że musisz być w miarę mobilny a wyobraź sobie wychodzenie z kościoła gdzie musisz uchwycić wyjście a w jednej ręce tachasz statyw a w drugiej aparat i na ramieniu masz torbę raczej ciężka sprawa )
    Fotogacek
    Matryca,szkiełka i inne bibeloty
    Fotografia ślubna Poznań Zdjęcia dzieci

  3. #3

    Domyślnie

    Przy 1/50s nie powinno być poruszenia na 30mm/DX Często udaje mi się zejść do 1/30s ale to już trzeba się przyłożyć. Na 30mm wystarczające GO to przy f 1.8-2.8. Jeżeli robisz prostopadle do osób to może wystarczyć nawet 1.4
    Kilka przykładów teoretycznych obliczeń dla DX i odległości ostrzenia 3m:

    30mm f 1.4 GO=0,55m
    f 1.8 GO=0,72m
    f 2.0 GO=1,02m
    f 2.2 GO= 1,13m
    f 2.8 GO= 1.46m
    Oczywiście pole ostrości rozkłada się nierównomiernie przed i za polem ostrości (mniej więcej chyba 1/3 przed i 2/3 za polem ostrości)

    Polecam darmowy programik do ściągnięcia fClac
    D40: S10-20, S30, N50G, N18-200VR, T55-200+DCR250, SB-400...
    Zenith 12XP: H44M, J37A, P29/2.8, P135/2.8.
    ..

  4. #4
    Oszczędny w słowach Awatar malizna
    Dołączył
    05 2007
    Miasto
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    181

    Domyślnie

    Ja uważam ze można spokojnie używać 1,4 -2 oczywiście zależny to od odległości w jakiej stoisz i co chcesz osiągnąć.
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bienias Zobacz posta
    Jeżeli robisz prostopadle do osób to może wystarczyć nawet 1.4
    Wiesz, że podczas uroczystości o to trudno i oznaczałoby konieczność wejścia pomiędzy młodych i księdza.
    Właśnie na tym się złapałem, że zdjęcia robione z ukosa eliminują w swej ostrości jedno z pary
    Idąc za tym odrzuciłem myśl o jaśniejszym szkle czy nawet używaniu f2,8 w moim.

  6. #6

    Domyślnie

    wszystko zalezy od tego jakie zdjecia robisz na slubach... czy to sa zdjecia czy ZDJECIA. ja nie wyobrazam sobie robienia na slubach powyzej f4. nawet f4 zabija plastyke i caly urok zdjecia. 1,4-4 max

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mont Zobacz posta
    Wiesz, że podczas uroczystości o to trudno i oznaczałoby konieczność wejścia pomiędzy młodych i księdza.
    Właśnie na tym się złapałem, że zdjęcia robione z ukosa eliminują w swej ostrości jedno z pary
    Idąc za tym odrzuciłem myśl o jaśniejszym szkle czy nawet używaniu f2,8 w moim.
    Ok w przypadku Młodych to mozesz zapomnieć o f1.4 nawet na 30mm, ale jak chcesz "zrobić kogoś" z gości z pierwszej ławki to F1.4 da się, ale trzeba uważać, żeby po złapaniu ostrości nie przemieścić aparatu bo wyjdzie nieostro, a niektórzy zaczną doszukiwać się FF/BF.
    Wiele zależy od tego z jakiej odległości focisz. Wiadomo ogniskowa ze względu na to co znajdzie się w kadrze będzie trochę ograniczała zakres odległości focenia w kosciele
    D40: S10-20, S30, N50G, N18-200VR, T55-200+DCR250, SB-400...
    Zenith 12XP: H44M, J37A, P29/2.8, P135/2.8.
    ..

  8. #8

    Domyślnie

    nie ma ciemnych kosciolow ... sa tylko ciemne obiektywy
    mi sie zdarza robic na przyslonie f/1.2

  9. #9

    Domyślnie

    Rozsądne efekty głównie w zakresie 1.8 - 2.8 - potem to już ciemnica i raczej ciężko zrobić ostre nieporuszone zdjęcie. W tym zakresie czasy średnio 1/50 - 1/100 przy ISO 400<=800.

    Niestety w tym przedziale przesłony lampa przydaje się - chociażby do delikatnego doświetlenia twarzy...

    GO - przy 1.8 może się zdarzyć, że jedno z młodych przy cyku z profilu będzie miało nieostrą twarz - dlatego 2.0 - 2.8 to minimum.
    D7000, N 17-55, N 35, SB, MB-D11, EIZO, EPSON, VELBON, NNJ

  10. #10

    Domyślnie

    Następny razem pojadę na AUTO-ISO >1600 + tryb M f2,8 i właściwy czas

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •