Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Redukcja M-42/Nikon D200

    Niedawno stalem sie uzytkownikiem Nikona D200 i chcialbym uzywac rowniez obiektywow M-42.
    Jak sie zachowuje D200 z taka redukcja i jakie ustawienia nalezy zmienic zeby prawidlowo dzialal pomiar swiatla przez obiektyw.

    Z gory dziekuje za rady!

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    W menu body wprowadzasz informacje o ogniskowej obiektywu i o jasności obiektywu. To wszystko. Działa pomiar światła, a nawet automatyka czasu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    i wprzeciwienstwie do takich wyrobow na C dziala tez potwierdzenie ostrosci

  4. #4

    Domyślnie

    i w przeciwnieństwie do wyrobów na C nie będziesz miał nieskończoności, chyba, że kupisz przejściówkę z soczewką
    D700, D750, D800, N24-70, S35/1.4 ART, S50/1.4 ART, N50/1.8, N85/1.4

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sztolcman Zobacz posta
    i w przeciwnieństwie do wyrobów na C nie będziesz miał nieskończoności, chyba, że kupisz przejściówkę z soczewką
    Koszt redukcji z soczewką to ok. 150 zł. Tylko że konstrukcja niektórych obiektywów M42 wyklucza ich użycie z redukcją posiadającą soczewkę. Ale niektóre obiektywy pozwalają się wyostrzyć do nieskończoności bez soczewki. Pytanie tylko, czy posiadasz obiektywy które są warte takiego kombinowania. Wydaje mi się, że to tylko sztuka dla sztuki.

  6. #6

    Domyślnie

    Poczekaj z tymi kombinacjami, myśle że po wejściu na rynek D700 ceny szkieł DX powinny pójść w dół i z wynalazkami tego typu spokojnie będziesz mógł dać sobie spokój, przynajmniej w jakimś stopniu...
    Pozdrawiam
    Adam.
    Freelancer...
    Aparat na C a może na N, w zasadzie to bez znaczenia...

  7. #7

    Domyślnie

    Dziekuje za rady. Chodzi mi glownie o dlugie obiektywy 300mm rosyjski Tair i DDR Sonnar,Orestegor.
    Uzywalem ich z manualna Minolta X-700 i sa naprawde doskonale szkla,szkoda sie ich pozbywac.
    Redukcja z soczewka jest na Allegro za 129zl ,pisze ze Japan ale podobno robia ja Chiny z napisem Japan.
    Moze ktos uzywal takiej redukcji?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tabi Zobacz posta
    Dziekuje za rady. Chodzi mi glownie o dlugie obiektywy 300mm rosyjski Tair i DDR Sonnar,Orestegor.
    Uzywalem ich z manualna Minolta X-700 i sa naprawde doskonale szkla,szkoda sie ich pozbywac.
    Redukcja z soczewka jest na Allegro za 129zl ,pisze ze Japan ale podobno robia ja Chiny z napisem Japan.
    Moze ktos uzywal takiej redukcji?
    Niestety bagnet Nikona bardzo kiepsko współpracuje z M42. Ta redukcja z soczewką jest co tu dużo mówić kiepściutka. Oglądałem trochę zdjęć z tego i jest źle. Oczywiście przy zdjęciach makro tych problemów nie ma, redukcja bez soczewki spisuje się wyśmienicie. Dokładne info raczej szukaj na forum M42:

    http://forum.stock-photo.pl/
    Fuji S3Pro || Nikkor 35/1.8G DX; 50/1.8D

  9. #9

    Domyślnie

    Przy 300mm to może wystarczy redukcja bez soczewki - zależy co chcesz fotografować. Kiedyś liczyłem, że obiektyw 300mm podpięty przez redukcję i ustawiony na nieskończoność, powinien wyostrzyć na coś koło 30m (przy założeniu, że różnica w register distance plus grubość redukcji da w sumie 3mm), do ptaszków wystarczy. Bardziej bym się obawiał BF/FF z takimi szkłami, dość często występuje i wtedy na nic potwierdzenie ostrości, trzeba próbować ostrzyć na matówce
    Ostatnio edytowane przez ajt ; 11-07-2008 o 21:19

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Alcove Zobacz posta
    Poczekaj z tymi kombinacjami, myśle że po wejściu na rynek D700 ceny szkieł DX powinny pójść w dół (ciach)
    Ciekawe. Na jakiej podstawie takie wnioski? Nikon zawsze miał zarówno drogie jak i tanie obiektywy - i dla małego obrazka (tak, tak, FX to nadal mały obrazek) i dla DX od kilku lat.
    Można spodziewać się wyprzedaży i dobrych cen na używane obiektywy DX - ale czy na pewno dotknie to nowych? Z drugiej strony DX ma zalety, choćby krotność ogniskowej dla teleobiektywów - jak ktoś potrzebuje długiej ogniskowej...
    Wyobraź sobie, że wychodzi nowy nikon D800 lub D900 i ma co najmniej 24mpixele. Łatwo można sobie wyobrazić, że w zależności od sytuacji możesz robić przy takich rodzielczościach nawet na obiektywach DX, choć to już chyba lekko naciągane
    Polecam podcast panów z Nikonians: http://www.nikonians-podcasts.org/NPC-ID-2008-07-10.mp3

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •