Close

Strona 2 z 82 PierwszyPierwszy 12341252 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 815
  1. #11

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matrycy

    Wystarczy przestrzegać bardzo prostej zasady: nigdy nie dotykać matrycy. Nie da się uszkodzić matrycy strumieniem powietrza, nawet z największej gruszki, więc w taki sposób możemy ją czyścić nawet co chwilę.

    Ja się tego trzymam i mam spokój. Duża gruszka lub nigdy nie używany do podlewania kwiatów spryskiwacz z pompką i po problemie Czym mocniejszy strumień powietrza (oczywiście w granicach rozsądku) , tym dalej może być dysza od matrycy i tym bezpieczniej.


  2. #12
    Rikardo
    Gość

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matrycy

    Cytat Zamieszczone przez dawid_ Zobacz posta
    Wystarczy przestrzegać bardzo prostej zasady: nigdy nie dotykać matrycy.
    czyli w przypadku kiedy gruszka juz nie daje rady.........(panika) ?
    Co do posiadania "gruszki",to podstawa moim zdaniem.
    Ostatnio edytowane przez Rikardo ; 14-06-2008 o 13:39

  3. #13

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matrycy

    Tobie polecam wyczyścić to delikatnie patyczkiem kosmetycznym bo żal tam matryca - tak zasypana :/
    Nikon D80 + MB-D80 + Nikkor 70-300 mm VR + Nikkor 50 mm 1.8 + DigiMate III Plus z dyskiem 120 giga

  4. #14

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matrycy

    Cytat Zamieszczone przez dawid_ Zobacz posta
    Wystarczy przestrzegać bardzo prostej zasady: nigdy nie dotykać matrycy...
    Cześć,
    tak to chyba się nie da. Czasami trzeba dotknąć. To co napisałeś rozumiem to jako pewien skrót myślowy. Mówiący tyle, że nie winno dotykać się matrycy w sposób niezamierzony i bez zweryfikowania tego jaki może być skutek.
    Ponieważ większość płynów do czyszczenia optyki (w tym słynne E-2) to tak naprawdę miesznina: etanolu, metanolu i izopropanolu, to ja przed użyciem czegoś na powierzchni matrycy zwilżam to coś izopropanolem (pędzelek, szpatułkę, wykałaczkę z wacikiem na końcu, itd.) i przecieram tym delikatnie powierzchnię filtra polaryzującego. Po odparowaniu rozpuszczalnika sprawdzam czy na powierzchni nie pozostały jakieś smugi, syfki, itp. Jeśli coś zostaje to znaczy, że izopropanol rozpuszcza coś co występuje na tych "narzędziach". I wtedy najczęściej je eliminuję z użytku.
    W ten sam sposób sprawdziłem też jak skutecznie usunąć ew. ślad po gumie końcówki gruszki używanej do dmuchania.
    Reasumując: Jeśli muszę (!) dotykać matrycy, to wiem po co to robie, a plan awaryjny przygotowuję przed, a nie po zdarzeniu
    Pozdr -
    - Janusz(W)
    "...Człowiek to jedyne zwierzę które się rumieni. I jedyne, które ma za co..." - Mark Twain

  5. #15

    Unhappy Odp: Czyszczenie matrycy

    Witam, jest to mój "dziewiczy" post mimo iż owe forum skrupulatnie czytam od wielu tygodni. Jestem właścicielem D40 z obiektywem kitowym Nikkor 18-55. Kilka dni temu (zaintrygowany owym tematem) przy pomocy białej kartki sprawdziłem jak się ma higiena mej matrycy. Zaczynając od f/5.6 idąc w górę wykonywałem kolejne zdjęcia.. przy wartości równej f/20 zdjęcia ukazały nieprzyjemne, ciemne punkty.

    http://img300.imageshack.us/my.php?i...matrycyvj6.jpg

    Pierwszym podejrzanym był obiektyw, zakupiłem więc środek do czyszczenia optyki Lens Cleaner oraz specjalną ściereczkę. Wyczyściłem dokładnie obiektyw wraz z filtrem UV. Niestety bezskutecznie. Kolejnym zakupem była gumowa gruszka z miękkim końcem nr7, odkręciłem obiektyw i z bardzo bezpiecznej odległości przedmuchałem wnętrze Body D40`ki.. niestety również bez zmian. Pytanie moje brzmi:

    Czy takie zbrudzenie kwalifikuje się do bardziej specjalistycznego czyszczenia ??? Wszak w pierwszym punkcie tego tematu autor podkreślił, że do wartości f/11 konieczność czyszczenia mokrego jest co najmniej wątpliwa. Z drugiej strony bardzo często fotografuje w nocy gdzie wartości przesłony wahają się od f/18-25 .. i punkty są widoczne. Moje obawy są zasadne..czy może niepotrzebnie panikuje ?

  6. #16

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matrycy

    Zdecydowanie chyba nie powinieneś tego ruszać. Ja swoją matrycę chciałem czyścić i żałuję - jest gorzej niż było. Nie jest to jakiś duży brud by trzeba było to czyścić.

    P.S. A ja zawsze myślałem, że do nocnych zdjęć częściej się otwiera przysłonę, a nie przymyka...

  7. #17

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matrycy

    No właśnie obawa przed skutkami mojego amatorstwa, powstrzymuje mnie przed dalszymi krokami w czyszczeniu matrycy. Z drugiej strony, brud jest wyraźnie widoczny i szpeci każde zdjęcie z większa przysłoną.

    http://img143.imageshack.us/my.php?image=paprochnamatrycy2xp1.jpg

  8. #18
    Rikardo
    Gość

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matrycy

    Czy takie zbrudzenie kwalifikuje się do bardziej specjalistycznego czyszczenia ??? Wszak w pierwszym punkcie tego tematu autor podkreślił, że do wartości f/11 konieczność czyszczenia mokrego jest co najmniej wątpliwa. Z drugiej strony bardzo często fotografuje w nocy gdzie wartości przesłony wahają się od f/18-25 .. i punkty są widoczne. Moje obawy są zasadne..czy może niepotrzebnie panikuje
    Moim skromnym........nie ma sensu tego czyscic jeszcze ,w programie te 2 kropki usuniesz !
    (no chyba ,że ci to nie pozwala zasnąć)
    pzdr......

  9. #19

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matrycy

    Jak tez chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami. Matryce oczyściłem dmuchem z gruszki, sprawdziłem i wszystko ok-czyściutka aż milo. Na koniec postanowiłem strumieniem powietrza z gruszki przeczyścić szkło wizjera. Po tej operacji jeszcze raz zrobiłem próbną fotkę i pyłki się pojawiły ponownie. Wniosek, chyba słuszny-nie dmuchać na wizjer bo przez nieszczelności w jego układzie można paproszki sobie do puszki wrzucić
    Pozdrawiam.
    D-80, N 18-70mm, Zenit 11

  10. #20

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matrycy

    Podziele się i swoim doświadczeniami z czyszczenia matrycy. Czyszcze tak jak poprzednicy. Strumień powietrza z gruszki( rozmiar 9) wystarczy, na tym kończe zazwyczaj. Jak mi paproch nie pozwala spac, ewentualnie sięgam po waciki (pałeczki) kosmetyczne. Ale to juz musi naprawde bardzo mnie tknąć, aby po to sięgać. Jak zostają jakieś juz drobiny pyłków 2 do 3, to nie ma sensu ich nawet tykać.

    np :
    F/11

    F/18 - już nie tykam

    F/22 - po co tykać ze 3 do 4 bardzo widoczne


    Edit: Kusi mnie jeszcze zeby zadac pytania. Jakiego środka mokrego do tego używacie ? Oprocz omówionego wcześniej CLEANSER IPA - bo tego to sam używam, chodź nie jestem specialnie przekonany o jego słuszności działania.
    Konkretnie gdzie, pod jaką nazwą i za ile można kupić owy specyfik ?

    Nie ukrywam, że jestem amatorem w tej dziedzinie :P
    Ostatnio edytowane przez yarass ; 23-06-2008 o 23:05

Strona 2 z 82 PierwszyPierwszy 12341252 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •