Close

Strona 16 z 82 PierwszyPierwszy ... 614151617182666 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 151 do 160 z 815
  1. #151
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    ja ci odradzam ruszanie lustra i matówki, ale zaraz inni napiszą, że to robili. Pytanie czy masz talent manualny i czy jesteś odważny. Bo bez problemu wskażę posty ludzi, którzy przez usuwanie głupiego pyłka pozbywali się w efekcie sprzętu, wysyłając go do serwisu na wymianę matówki. Że o kosztach nie wspomnę.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #152

    Domyślnie

    A czy mógłbyś powiedzieć co może się stać matówce lub lustrze gdy się je delikatnie przetrze?

  3. #153
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    1. na sucho masz szanse że zostawisz jeszcze więcej syfków niz miałes przedtem
    2. na mokro jest szansa, że zostawisz smugi. W dodatku dzisiejsze matówki to juz nie samo szkło, więc nie dam głowy czy źle dobrany rozpuszczalnik nie "załatwi" matówki.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #154
    Gaduła Awatar SlaWasII
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...
    Posty
    1 225
    Wpisów
    40

    Domyślnie

    Jacek dobrze prawi. Lustra i matówki nie ruszać, szczególnie jak jest kilka pyłków. Dawno, dawno temu, chciałem w swojej Praktice na sucho usunąć jeden włosek i do dziś mam tam całe stadko paprochów. Zdjęciom to nie przeszkadza, ja się przyzwyczaiłem.
    Зоркий 4 | ЛОМО-компакт-автомат | Prakitica MTL50 | D60 | D80 | kilka słoików | Nokia... Szczyt marzeń: D500 | 24-70/2.8

  5. #155

    Domyślnie

    Co do stosowania alk. izopropylowego - coś jest z nim dziwnego. Jedni polecają inni odradzają. Osobiście mam skrajnie złe doświadczenie. Ponieważ chciałem mieć pewność dobrego produktu zamówiłem w sklepie z odczynnikami chemicznymi 250 ml tegoż wynalazku, wychodząc z założenia że powinni mieć laboratoryjnej jakości. Czystość 99,9 %, data ważności 2012. Potraktowałem nim na próbę polara. Efekt? Smugi jak jasna cholera. Pomyślałem może i absurdalną rzecz - że zachodzi jakaś reakcja z powłokami antyrefleksyjnymi. Kolejna próba była na czystym szkle. Efekt ten sam. Naprawdę nie kumam co jest z tym alkoholem... Raczej nie tknę nim matrycy.

  6. #156
    Gaduła Awatar SlaWasII
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...
    Posty
    1 225
    Wpisów
    40

    Domyślnie

    Smugi biorą się albo z brudu albo... z rozpuszczonej powłoki szkła... no dobra, żartowałem.
    Wydaje się, że 0,1% zanieczyszczeń w alkoholu izopropylowym, smug raczej nie zrobi.
    Wniosek: jarkko, spróbuj to czyszczenie powtórzyć, myjąc powierzchnię wielokrotnie. Ciekawi mnie czy w końcu nie będzie smug. Zdaje się, że jest tu podobny problem, jak z myciem okien.

    Jest jescze jeden temat do przemyślenia.
    Otóż, w powietrzu jest wilgoć i zanieczyszczenia - wiadomo. Z czasem, każda czysta odtłuszczona powierzchnia pokrywa się delikatną mgiełką trudnego do usunięcia brudu. Świetnie to widać na szybach ksero. Do czyszczenia takich powierzchni używa się specjalnych środków, które mają za zadanie niedopuścić do osiadania zanieczyszceń. Oczywiście, do matryc to się nie nadaje.
    I teraz powstaje pytanie, czy w procesie technologicznym produkcji aparatów, nie stosuje się jakichś specjalnych płynów, które zabezpieczają przed osiadaniem i przyklejaniem brudu do matrycy. Jeśli tak, to odtłuszczanie czystym alkoholem izopropylowym staje pod dużym znakiem zapytania!
    Зоркий 4 | ЛОМО-компакт-автомат | Prakitica MTL50 | D60 | D80 | kilka słoików | Nokia... Szczyt marzeń: D500 | 24-70/2.8

  7. #157

    Domyślnie

    Ja dziś próbowałem wyczyścić matówkę i oto co mi się udało. Zwaliłem syfy duże, które mnie denerwowały, ale nałożyłem sporo malutkich (których nie widać przez wizjer, tylko przez obiektyw), więc ogólnie jestem zadowolony, ale myślę, że jeszcze to poprawię, kiedy matówkę gruszką przedmucham. Co do lustra to wyczyściłem w 100%.

  8. #158

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomek20stencel5 Zobacz posta
    Zwaliłem syfy duże, które mnie denerwowały, ale nałożyłem sporo malutkich (których nie widać przez wizjer, tylko przez obiektyw)
    Jakim cudem?
    Krzysztof Paszkiewicz

  9. #159

    Domyślnie

    No normalnie, patrząc przez wizjer nie ma nic widać, a kiedy popatrzymy w obiektyw dostajemy większe powiększenie i wtedy te pyłki są zauważalne.

  10. #160

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jarkko Zobacz posta
    Co do stosowania alk. izopropylowego - coś jest z nim dziwnego. Jedni polecają inni odradzają. Osobiście mam skrajnie złe doświadczenie. Ponieważ chciałem mieć pewność dobrego produktu zamówiłem w sklepie z odczynnikami chemicznymi 250 ml tegoż wynalazku, wychodząc z założenia że powinni mieć laboratoryjnej jakości. Czystość 99,9 %, data ważności 2012. Potraktowałem nim na próbę polara. Efekt? Smugi jak jasna cholera. Pomyślałem może i absurdalną rzecz - że zachodzi jakaś reakcja z powłokami antyrefleksyjnymi. Kolejna próba była na czystym szkle. Efekt ten sam. Naprawdę nie kumam co jest z tym alkoholem... Raczej nie tknę nim matrycy.
    Jeśli potarłeś raz zmoczoną tym alkoholem bibułką lub szmatką, to tylko rozmazałeś tłuszcz na szkiełku. to trzeba pocierać wielokrotnie, za każdym razem zmieniając powierzchnię szmatki na czystą, ze świeżą dawką izopropanolu.

    Cytat Zamieszczone przez SlaWasII Zobacz posta
    .
    I teraz powstaje pytanie, czy w procesie technologicznym produkcji aparatów, nie stosuje się jakichś specjalnych płynów, które zabezpieczają przed osiadaniem i przyklejaniem brudu do matrycy. Jeśli tak, to odtłuszczanie czystym alkoholem izopropylowym staje pod dużym znakiem zapytania!
    Na pewno nie. To tylko niewłaściwa technika czyszczenia.

    Cytat Zamieszczone przez tomek20stencel5 Zobacz posta
    A czy mógłbyś powiedzieć co może się stać matówce lub lustrze gdy się je delikatnie przetrze?
    Jeśli koniecznie chcesz czyścić lustro i matówkę, to na wszelki wypadek zaopatrz się w stosowne płyny i przyrządy:
    http://www.visibledust.com/products.php
    http://www.visibledust.com/products3.php?pid=410
    http://www.visibledust.com/products3.php?pid=603
    Ostatnio edytowane przez markB ; 01-06-2009 o 15:43

Strona 16 z 82 PierwszyPierwszy ... 614151617182666 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •