Close

Strona 13 z 82 PierwszyPierwszy ... 311121314152363 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 121 do 130 z 815
  1. #121

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sheste Zobacz posta
    dopisze się do wątku, czytałam w kilku miejscach jak czyścić matrycę, wszystko bardzo pomocne i świetnie napisane.. mam tylko takie pytanie, czy taki zestaw: http://www.allegro.pl/item624881151_...supercena.html będzie wystarczająco dobry do wyczyszczenia matrycy i obiektywów? bylabym bardzo bardzo wdzięczna za pomoc..
    [tutaj zdjęcie nieba na f22: http://www.iv.pl/images/v1elp2q00av9dp42m32o.jpg - sporo tego,prawda..? ]
    Z tego zestawu nada się tylko gruszka (i to też nie do końca).
    Do obiektywów jeszcze przejdzie, ale ja polecałbym czysty Izopropanol.
    Naprawdę daje świetne efekty (nadaje się zarówno do optyki jak i do matryc).

    Na początku kup gruszkę w aptece, wyczyść ją i spróbuj przedmuchać.
    To może wystarczyć.

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mini21 Zobacz posta
    Z tego zestawu nada się tylko gruszka (i to też nie do końca).
    Do obiektywów jeszcze przejdzie, ale ja polecałbym czysty Izopropanol.
    Naprawdę daje świetne efekty (nadaje się zarówno do optyki jak i do matryc).

    Na początku kup gruszkę w aptece, wyczyść ją i spróbuj przedmuchać.
    To może wystarczyć.
    Właśnie boję się, że źle wyczyszczę gruszkę i dmuchnę sobie czymś jeszcze paskudniejszym w tę matryce..
    a do optyki rzeczywiście chyba lepiej będzie jak zaopatrze sie w izopropanol niz w jakiś niesprawdzony preparat. dzieki za pomoc
    d50 na emeryturze...
    D7k + N 18-105 + N 50/1.8D + N 55-300VR + Rokinon 8/3.5 [AE] Fisheye
    m42: MC Flektogon 20/2.8 + Helios-44-2 58/2.0
    YN-568ex

  3. #123

    Domyślnie

    A ja skorzystałem z opisanego wcześniej sposobu z odkurzaczem. Po sprawdzeniu na białej kartce i f22, że jednak mam syf na matrycy, podniosłem lustro w D40X (trzeba było włączyć pełne menu) sensor do dołu, szczotka szczelinowa mała moc i voila kropki zniknęły. Potem po opuszczeniu lustra jeszcze raz to samo i 80% paprochów z matrycy też zniknęło.
    Polecam ten sposób, przed braniem się za dmuchania, ścierania itp.
    W końcu odkurzacz w domu prawie każdy ma.
    F80 + 28-80G + Soligor 70-210 + Metz 32 mz3 / D40X 18-55 55-200VR

  4. #124

    Domyślnie

    Wydaje mi sie,że jednak bezpieczniejsze jest przedmuchanie gumową gruszką niż zbliżanie rury odkurzacza do wnetrza aparatu..

    Kupiłam gruszkę z gumowym końcem, rozmiar nr11 [kosztowała mnie 8zł i jest w sumie ogromna], ściskam, naciskam i ani śladu talku, pani w aptece też tak twierdzi, zatem czy muszę ją myć przed przedmuchaniem matrycy? Jak długo to potem schnie? [chciałabym jutro mieć czysty aparacik, stąd ten wysyp pytań.
    z góry dzięki za odpowiedź
    d50 na emeryturze...
    D7k + N 18-105 + N 50/1.8D + N 55-300VR + Rokinon 8/3.5 [AE] Fisheye
    m42: MC Flektogon 20/2.8 + Helios-44-2 58/2.0
    YN-568ex

  5. #125

    Domyślnie

    Dmuchnij nia na czysty, dokładnie odkurzony kawałek szkła. Jeśli pod światło żadnych śladów białego proszku, to ok, nie trzeba myć, tym bardziej, że proces schnięcia wewnątrz gruszki bywa długi. Szkoda jednak, że nie kupiłaś specjalistycznej gruszki, nieco droższej. W przeciwieństwie do tych normalnych z apteki ma ona zabezpieczenie przed wciąganiem do wewnątrz kurzu podczas rozprężania.

  6. #126

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    W przeciwieństwie do tych normalnych z apteki ma ona zabezpieczenie przed wciąganiem do wewnątrz kurzu podczas rozprężania.
    ...bo podczas rozprężania wciąga kurz nie przodem (jak w normalnej gruszce), a tyłem?

    Ja polecam gruszkę z kanką (twarda plastikowa końcówka) z apteki o numerze 11 (chyba największa). Moja była czysta w środku i nie trzeba jej było myć, a siłę dmuchu ma potężną.
    Nikon, Nikkory, Sigmy... i Tamron
    wigi.pl

  7. #127

    Domyślnie

    zdjęcie czystej kartki moge robić z lampą błyskową, prawda? [wiem, pewnie zostane wysmiana za to pytanie ale cóż.. ^^]
    d50 na emeryturze...
    D7k + N 18-105 + N 50/1.8D + N 55-300VR + Rokinon 8/3.5 [AE] Fisheye
    m42: MC Flektogon 20/2.8 + Helios-44-2 58/2.0
    YN-568ex

  8. #128

    Domyślnie

    ok,jak napisałam tak zrobiłam, a dziś jeszcze pstryknęłam zdjęcie nieba na kilku przesłonach i po czyszczeniu został tylko jeden paproszek ujawniający się dopiero przy f16. a wszystko za sprawą dwóch dmuchnięć gruchą magia.
    do tego wzięłam wykałaczkę, owinęłam świeżo rozpakowaną szmatką do okularów (nie wiem jaki to jest materiał, być może mikrofibra, w każdym razie jest niezwykle delikatny i nie zostawia farfocli) i ustawiając w ręce maksymalny poziom delikatności zdjęłam największego paprocha z matówki i przejechałam delikatnie lustro. voila! ^^ wszystko zajęło mi może 2 min.
    d50 na emeryturze...
    D7k + N 18-105 + N 50/1.8D + N 55-300VR + Rokinon 8/3.5 [AE] Fisheye
    m42: MC Flektogon 20/2.8 + Helios-44-2 58/2.0
    YN-568ex

  9. #129
    Gaduła Awatar SlaWasII
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...
    Posty
    1 225
    Wpisów
    40

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sheste Zobacz posta
    ...ustawiając w ręce maksymalny poziom delikatności zdjęłam największego paprocha z matówki i przejechałam delikatnie lustro. voila! ^^ wszystko zajęło mi może 2 min.
    Nie ma to jak kobieca delikatność... i cierpliwość! Muszę pogadać z żoną.
    Зоркий 4 | ЛОМО-компакт-автомат | Prakitica MTL50 | D60 | D80 | kilka słoików | Nokia... Szczyt marzeń: D500 | 24-70/2.8

  10. #130

    Domyślnie

    mój sposób to:
    - isopropanol 100% - 16 pln / litr kupiony na wolumenie
    - pasek odcięty z karty kredytowej - tak około pół cm szerokości
    - szmatka z mikrofibry - szersza od paska z karty o 2 do 3 mm z każdej strony

    karta kredytowa jest elastyczna i można dobrze naciągnąć na nią szmatkę. poza tym ma odpowiednią długość żeby grzebać po powierzchni filtra. no i się nie rozpuszcza, nie nasącza, jest sprężysta. same zalety. tak naciągniętą szmatką łatwo dotrzeć do rogów filtra. nigdy nie przeciągam po filtrze dwa razy tą samą powierzchnią. każde przeciągnięcie to przesunięcie szmatki o pół cm. żeby nie osadzić zebranego wcześniej pyłka znów na matrycę. czyszczę tylko w jednym kierunku.
    pierwsze czyszczenie to nawilżenie brudków, po dwóch, trzech minutach brudki które się nawet mocno przylepiły schodzą bez problemu. oczywiście tarcie zabronione.
    trzeba pamiętać, że nie wolno przelać środka czyszczącego. za duża jego ilość może zostać podsączona pomiędzy filtr i matrycę. wtedy dopiero mamy problem.

    czyszczę TYLKO filtr. nigdy lustra czy matówki. to nie ma wpływu na zdjęcie.
    dobrze robi matrycy czyszczenie pędzelkiem body i szkła PRZED wymianą obiektywu. Poza tym tylne soczewki też lubią nazbierać kurzu, więc częste ich przedmuchiwanie mocno pomaga w tym temacie.
    Należy unikać dużej wilgoci, bo wtedy kurz lepi się do matrycy i nie da się już zdmuchnąć żadną gruszką.
    Można również potrenować szybką zmianę obiektywów. Żeby aparat ze zdjętym szkłem nie wisiał nam na szyi przez pół minuty podczas sztormu
    i to tyle.
    nikon i nikkory oraz troszkę w:
    http://mirroo.pl/

Strona 13 z 82 PierwszyPierwszy ... 311121314152363 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •