Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 56
  1. #1

    Talking Sigma 150mm 2,8 APO Macro

    Jako nowe dziecię Nikona i tego forum witam serdecznie i proszę wszystkich pozytywnie zakręconych fanatyków makrofotografii o radę w wyborze obiektywu makro.
    Po głowie początkowo chodził mi nowy AF-S Nikkor 60mm micro, ale po długich przemyśleniach i przetrząśnięciu setek www doszedłem do wniosku że dłuższa ogniskowa będzie dla mnie korzystniejsza (fotki głównie małej fauny, czasem flory, portrecik w plenerze). Tu pojawia mi się kilka możliwości - 150tka, 180tki, jednakże ze względu na brak silniczka w moim body d40 wolałbym coś z AFs/HSM (wiem że makro to głównie manual focus, ale do innych zastosowań silniczek może się przydać). Sigma 150 2,8 HSM wydaje się więc idealna. Co sądzicie? Wiem że kolega szanowny Zbigniew - Moderator się kiedyś przymierzał do kupna - jeśli mnie słyszy to chętnie poznam jego przemyślenia w temacie zwłaszcza co do osiągów/satysfakcji/zastosowania konwertera 1,4.

    Jedyne co może zniechęcać to cena.. fotojoker np. 2599,- internetowe raczej w grę nie wchodzą bo gwarancję połykają ale chwilowo taką gotówką dysponuję więc się rzucę
    Powstaje też mały problemik co do lampy (400/600/800 Nikona? nie przysłoni ich obiektyw zbytnio? Lampa Sigma z pokłonem o 7stopni? Sigma RingFlash?) i statywu - tu zupełnie nie mam pomysłu bo pierścieniowa obroża pod statyw na tym obiektywie zbiła mnie z tropu zupełnie.. jak to się je?

    Z góry dzięki za odpowiedzi Liczę na wszystkich bo lato ucieka, robale wraz z nim;p
    Nikon D7100, Nikon D90, S10-20 4-5.6, T 17-35 2.8-4 Di OSD, N 35 1.8, N 55-300 4.5-5.6VR , N 105 2,8 VRmicro, T100-400 4.5-6.3 Di VC USD

  2. #2

    Domyślnie Odp: Sigma 150mm 2,8 APO Macro

    w podobnej cenie również Nikkor 105 VR Af-s - szkło w kategorii makro wzorcowe i mimo wszystko z bardziej uniwersalną ogniskową...

    ale ta sigma kusi mnie również , bo np tamron 90 ( kupiłem do d40x bo akurat do makro silniczek nie jest potrzebny) na płochliwego motyla bywa za krótki ...

    jest oczywiście jeszcze klasyk makro nikkor 200 f4 - ale to również szkło na śrubkę - no i 200 bez statywu do makro to duże wyzwanie...


    lampy: 400/600 (prawdopodobnie 800) nie dają efektu cienia od obiektywu nawet przy krótkich ogniskowych

    w 600 i 800 masz mozliwość odpalenia lampy z boku , z tyłu itp (ups... 40 nie ma comandera) - no to kabel TTL zadziała na pewno...


    a jak bedziesz miał ta sigmę to się podziel wrazeniami bo u mnie ona też na liście wysoko...
    D80 /D40X /SB600/SB400
    S HSM 10-20/To A-TX Pro 28-70/N 70-300 VR/N 180 2.8 /Ta 90 MACRO/ N 50 1.8 / S 30 HSM/

    pstryki

  3. #3

    Domyślnie Odp: Sigma 150mm 2,8 APO Macro

    Błysk z SB400 może być nieco kłopotliwy, jeśli lampa w sankach. Kłopotliwy w tym sensie, że lampa ma nieruchomą głowicę i wali tylko na wprost. Akurat tej lampki bym nie polecał do makro z sanek aparatu. Pozostałe, w tym i SB800, działają OK.
    Obroża na obiektywie, a szczególnie makro i długich tele, to super sprawa, bardzo ułatwia przejście z kadru poziomego na pionowy. Zamiast przechylać cały aparat na przez obrót plytki głowicy obraca się w tej obroży i nie trzeba ponownie szukać kadru.

  4. #4

    Domyślnie Odp: Sigma 150mm 2,8 APO Macro

    Dzięki za posty i uwagi
    Przyznam że nikon 105 też zwrócił moją uwagę i do końca chyba będę miał wątpliwości Niedługo będę się bawił Sigmą 150 w sklepie, może wtedy będę bardziej zdecydowany w Sigmie kusi mnie zwłaszcza ta dłuższa ogniskowa, kombinowałem do niej konwerter 1,4, słyszałem że mimo jego założenia jakość pozostaje niemal równie wybitna co bez

    Odnośnie lampy - mam jeszcze pytanko czy w nikonie d40 - przy uzyciu sb600/800 jest możliwość ich odpalenia nie ze stopki lecz spoza aparatu? jak wtedy - przez fotocelę/przewód - jeśli tak to jaki? podpowiecie jakieś szczególne rozwiązania w przypadku ograniczonych możliwości d40? fotografuję głównie na zewnątrz na dużych przestrzeniach ze światłem (+dłuższa ogniskowa też pozwoli na małe straty światła sspowodowane zasłonięciem obiektu przez fotografującego - jak mniemam ), ale czasem się zdarzą i gorsze warunki oświetleniowe stąd moje troski

    A statyw w przypadku obroży na obiektyw /wygłupię się jak nic / mocowany jest do obiektywu zamiast do aparatu? (nie bijcie

    Z góry dzięki za dalsze posty
    pozdrowionka
    Nikon D7100, Nikon D90, S10-20 4-5.6, T 17-35 2.8-4 Di OSD, N 35 1.8, N 55-300 4.5-5.6VR , N 105 2,8 VRmicro, T100-400 4.5-6.3 Di VC USD

  5. #5

    Domyślnie Odp: Sigma 150mm 2,8 APO Macro

    w przypadu d40/d40x/d60

    odpalenie lampy 400/600/800/ mozliwe jest przy pomocy

    a) kabla ttl sc-28 (na forum jest test zamienników)

    b) 600/800 mozna również odpalić przy pomocy fotoceli wyzwalanej wbudowaną lampą (warto poszukać fotocelii reagującej na drugi błysk, aby uniknąć wyzwolenia flash przedbłyskiem). 400 nie działa niestety z fotocelą bo nie ma trybu manual.


    ps

    możecie zamieścić jakieś foto/link do tej "obroży" - nie czaję o co chodzi
    D80 /D40X /SB600/SB400
    S HSM 10-20/To A-TX Pro 28-70/N 70-300 VR/N 180 2.8 /Ta 90 MACRO/ N 50 1.8 / S 30 HSM/

    pstryki

  6. #6

    Domyślnie Odp: Sigma 150mm 2,8 APO Macro

    Cytat Zamieszczone przez rastula Zobacz posta
    w 600 i 800 masz mozliwość odpalenia lampy z boku , z tyłu itp (ups... 40 nie ma comandera) - no to kabel TTL zadziała na pewno...
    Kabel zadziała z każdą, nawet z Tumaxem, Sigmą i inną zgodną z iTTL lub TTL Nikona, oraz w pełnym manualu co gorąco polecam przy tego typu zdjęciach.

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Błysk z SB400 może być nieco kłopotliwy, jeśli lampa w sankach. Kłopotliwy w tym sensie, że lampa ma nieruchomą głowicę i wali tylko na wprost.
    Głowa lampy rusza się w pionie. Nie widzę makro z żadną lampą na sankach. SB-800 ma kąt pochylenia -7st., co też nie za wiele pomaga.

    Cytat Zamieszczone przez rastula Zobacz posta
    b) 600/800 mozna również odpalić przy pomocy fotoceli wyzwalanej wbudowaną lampą (warto poszukać fotocelii reagującej na drugi błysk, aby uniknąć wyzwolenia flash przedbłyskiem). 400 nie działa niestety z fotocelą bo nie ma trybu manual.
    SB-600 nie ma fotoceli. Fotocelę można kupić. Jednak do makro, zwłaszcza na zewnątrz chyba znacznie lepszy kabel.
    D90 + N35/2 + N50/1.8 + N18-200 VR + T12-24; SB-800, SU-800; NX100 + 20-50 + 20/2.8; cokin
    moja galeria: http://fotogalerie.pl/galeria/galeria_piotrw

  7. #7

    Domyślnie Odp: Sigma 150mm 2,8 APO Macro

    miałem na myśli fotocelę zakupioną oddzielnie
    D80 /D40X /SB600/SB400
    S HSM 10-20/To A-TX Pro 28-70/N 70-300 VR/N 180 2.8 /Ta 90 MACRO/ N 50 1.8 / S 30 HSM/

    pstryki

  8. #8

    Domyślnie Odp: Sigma 150mm 2,8 APO Macro

    Cytat Zamieszczone przez pete777 Zobacz posta
    Wiem że kolega szanowny Zbigniew - Moderator się kiedyś przymierzał do kupna - jeśli mnie słyszy to chętnie poznam jego przemyślenia w temacie
    Obecny Jakoś mnie tu przyciągnęło podświadomie

    Obiektyw miałem przez trzy dni - wystarczająco, aby stwierdzić, że jest świetny. Do makro - bomba. Komfortowa odległość pracy, kolory, kontrast super, bokeh jest też miodzio. Właściwie tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń - perfekcyjne szkiełko do makrofotografii. Popstrykałem też trochę osoby i różne obiekty - obiektyw jest od f/2.8 żyletkowato ostry (robiłem wtedy D80 i JPG). AF trafia bezbłędnie, właściwie wszystko jest super. Jest jednak małe ale - jak poważnie myślisz o makro i od czasu do czasu portrecik, to ok, ale jak chcesz pożenić te dwie dziedziny, to nie do końca. Dlaczego ? Ano z dwóch powodów. Po pierwsze do portretu ten obiektyw nie da Ci takiego rysunku jak - portretówka (choćby jest trochę za ostry i bokeh jednak nie ten). Poza tym jest to stałka i to o dużej ogniskowej - na cropie dostaniesz odpowiednik kąta widzenia w przeliczeniu na 35mm analogiczny jak dla szkła 225mm. To dużo. Wg mnie za dużo do praktycznych zastosowań. Owszem - porobisz tym wiele i portrety będą srylion razy lepsze niż np. z 70-300VR, ale wg jest trochę za dużo biegania, a w pomieszczeniu tym już nie poszalejesz. Poza tym jak chcesz się bawić w strobista, to taka duża ogniskowa jest moim zdaniem bez sensu, bo najzwyczajniej będzie niewygodnie (pomijając już to, że możesz mieć problemy z takimi kablami).

    Podsumowując (subiektywnie) - jeżeli kasa by się nie liczyła, to Sigmę biorę od ręki. Ale jeżeli miałbym kierować się alternatywami, to za podane pieniądze mógłbym mieć np. 60-tkę micro i 85-tkę - takim zestawem powalczysz więcej. Nawet taką 60-tką porobisz od biedy portrety Oczywiście na szczęście jest już 60-tka AF-S, tego drugiego jeszcze nie ma. Pomyślałbym też (znowu opcja mało budżetowa) nad zoomem typu 70-200/2.8 (np. Sigmy). Znacznie bardziej poręczny na codzień, choć o makro zapomnij. Opcji jest wiele i trudno się zdecydować.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Sigma 150mm 2,8 APO Macro

    Co do tej obroży, czyli innymi słowami uchwytu do statywu w obiektywie, to tak jak pisałeś, popinamy właśnie obiektyw do statywu. Dzięki temu jest lepiej wyważony środek ciężkości i jak koledzy pisali łatwiej zmienić kadr z pionowego na poziomy.
    Nikon D200 + Nikkory 50/1,8; 180/2.8; 35/1.8; 70-300 VR; T 90/2.8; S 400/5.6; S50/1.4
    Moja galeria: http://nightelf.org/

  10. #10

    Domyślnie Odp: Sigma 150mm 2,8 APO Macro

    Cytat Zamieszczone przez piotr w Zobacz posta
    SB-600 nie ma fotoceli. Fotocelę można kupić. Jednak do makro, zwłaszcza na zewnątrz chyba znacznie lepszy kabel.
    Ale błyskiem z lampy wbudowanej ją wyzwolisz (oczywiście jeżeli puszka na to pozwala). Na jakiej zasadzie to działa ? Podczerwień ? (pytam, bo serio nie wiem).

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •