Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Auto Focus Fine tunning w D300 - zoom'y

    Mam kilka pytań odnośnie stosowanej przez Was procedury korygowania AF w zoom'ach, a konkretnie:
    1. dla jakich ogniskowych dokonujecie pomiaru i jaki wynik zapisujecie do pamięci w sytuacji gdy dla różnych ogniskowych uzyskujecie różne wartości z przedziału -20 do +20 ?
    2. co z przesłoną ? czy testy wykonujecie na maksymalnej możliwej dla danej ogniskowej, czy dla wartości wspólnej dla całego zakresu ogniskowych, czy jeszcze inaczej ?
    3. jaką odległość od fotografowanego obiektu ustawiacie ? Czy jest jakaś reguła, powiązanie z zakresem ogniskowych obiektywu, czy są inne przesłanki dla wyboru tej odległości ?
    4. czy fotografujecie kontrastowy obiekt (np. puszkę z kawą) czy używacie specjalnych plansz, np. tych do badania BF/FF ?
    5. jaki kąt ustawienia aparatu ? w linii prostej z fotografowanym obiektem czy 45st. ?
    Jeżeli temat był poruszany wcześniej, proszę usunąć. Jeżeli dział niewłaściwy, proszę przenieść. Jeżeli natomiast macie własne przemyślenia na ten temat chętnie dowiem się jak to robią inni.
    X-T10, XF35, XF18-55, MK320

  2. #2

    Domyślnie Odp: Auto Focus Fine tunning w D300 - zoom'y

    Nie wiem czy to do mnie odpowiedź, ale odpowiem:
    funcja kalibracji sama w sobie jest bardzo fajna i przydatna. Miałem tamrona 17-50, przy d70s faktycznie ustawiałem na oko a wychodził ostry nos.
    Byc może moje problemy z obiektywami wynikały z tego, że coś nie tak było z czujnikiem autofokusa. Zobaczymy po naprawie.
    Przy sigmie 28-70 nie pomagały zadne korekty, zawsze coś było nie tak. Może faktycznie poprostu felerny czujnik.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Auto Focus Fine tunning w D300 - zoom'y

    No tak masz racje, pisałem w edycji swojego wpisu ale sie nie doedytowało . Wiec ja uzywałem planszy tej z neta wraz z tym trójkącikiem co daje mozliwosc idealnego ustawienia osi obiektywu do planszy o nachyleniu 45 stopni.Mierzyłem na najwiekszej dziurze i z minimalnej dla obiektywu odległosci.

  4. #4

    Domyślnie Odp: Auto Focus Fine tunning w D300 - zoom'y

    Cytat Zamieszczone przez leszeg Zobacz posta
    ... Wiec ja uzywałem planszy tej z neta wraz z tym trójkącikiem co daje mozliwosc idealnego ustawienia osi obiektywu do planszy o nachyleniu 45 stopni.Mierzyłem na najwiekszej dziurze i z minimalnej dla obiektywu odległosci.
    Na szerokim czy wąskim końcu ? Jeden pomiar dla danego obiektywu, czy kilka. Jeżeli kilka, to jaki wynik bierzesz pod uwagę - jeden (który) czy średnią ?
    X-T10, XF35, XF18-55, MK320

  5. #5

    Domyślnie Odp: Auto Focus Fine tunning w D300 - zoom'y

    mam dwa szkiełka wiec na 30mm to wiadomo a długa sigme robiłem na srodku bo ona w srodku jest zyleta ;d

  6. #6
    Gaduła Awatar cypherdid
    Dołączył
    04 2006
    Miasto
    bydgoszcz/gdańsk/warszawa
    Posty
    1 141

    Domyślnie Odp: Auto Focus Fine tunning w D300 - zoom'y

    no tak...bo problem AF leży tylko po stronie szkła ;P
    g&^o prawda!!
    AF zależy w większym stopniu od body, gdyż tam jest sensor i aparat kręci do momentu uzyskania ostrości...
    poza tym ustawienie ostrości polega na wielu czynnikach...choćby na tym czy układ soczewek do ostrości
    "wraca", czy idzie "do przodu", zależy od punktu którym mierzymy (krzyżowy, liniowy), pamiętać również należy że te
    kwadraciki w wizjerze nie odpowiadają w 100% prawdziwemu rozkładowi czujników AF..czujnik jest większy niż te 51 małych
    kwadracików i często łapie coś "mocniejszego" jak jest poza nim...idąc dalej to AF również zależy od warunków atmosferycznych,
    a nawet tego jak przechowujemy sprzęt...łatwo sobie rozjustować szkło stawiając na przedniej soczewce a nie na bagnecie...
    można by tak pisać i pisać...ale i tak nic to nie da bo co tu znaczy zdanie człowieka który ma solidne i techniczne wykształcenie
    w dziedzinie foto...whatever.

    generalnie jak człowiek potrafi używać AF i sprzętu który posiada to
    nie narzeka na BF/FF i inne bzdury (a propos użytkowników seri D-jednocyfrowych Nikonów)..chyba że to faktycznie wina szkła..
    tutaj jest paranoja..przez takie gadanie ogromny procent ludzi sądzi że aparat jest idealny a szkła są do bani..szkoda słów.


    Tam ktoś wyżej napisał że chce żeby AF celował w punkt a nie metr za obiektem...ok...tylko ciekawe jak zrobisz kalibrację na taką skalę drabinką w D300..hit me!
    instagram.com/darkroomnightlife

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie Odp: Auto Focus Fine tunning w D300 - zoom'y

    Cytat Zamieszczone przez cypherdid Zobacz posta
    AF zależy w większym stopniu od body, gdyż tam jest sensor i aparat kręci do momentu uzyskania ostrości...
    Wcale nie. Gdyby tak było, to by nie było FF/BF. Sęk w tym, że ze względu na dobiegaczki, sledzenie itd teraz oblicza się w jakim miejscu powinna być ostrośc i body daje dyspozycje do przeostrzenia (tzn zadziałania silnika) by tam ostrość była. Często nie ma możliwości potwierdzenia czy faktycznie tam ostrość jest. Np przy AF-C gdy ktoś sie przybliża odległośc jest także zmieniana po podniesieniu lustra. Nie ma możliwości skontrolowania czy faktycznie jest ostro. Niestety ci co robia statycznie fotki tracą na tym "udogodnieniu" gdyż AF działa w ten sposób (tzn nie na zasadzie pomiaru kontrastu) zawsze, a nie tylko w trybach dynamicznych. Pewnym wyjściem jest kilkukrotne naciskanie na spust, by ewentualne niedokładne nastawienie było poprawione. Niestety jeśli niedokładnośc jest bardzo mała to body juz nie poprawia odległości.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8
    Gaduła Awatar cypherdid
    Dołączył
    04 2006
    Miasto
    bydgoszcz/gdańsk/warszawa
    Posty
    1 141

    Domyślnie Odp: Auto Focus Fine tunning w D300 - zoom'y

    ale chyba nikt nie mierzy BF/FF trybem AFC...
    faktycznie kilkukrotne naciskanie spustu jest dobrym wyjściem..sam stosuję..jak jest mała niedokładność to ja jej nie widzę bo w 99% GO ją łapie
    instagram.com/darkroomnightlife

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie Odp: Auto Focus Fine tunning w D300 - zoom'y

    Cytat Zamieszczone przez cypherdid Zobacz posta
    ale chyba nikt nie mierzy BF/FF trybem AFC...
    owszem, ale także w trybie AF-S ostrośc jest nastawiana na zasadzie detekcji fazowej (i wyliczane przesunięcie, bez potwierdzenia poprawności nastawy), a nie na zasadzie max kontrastu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10
    Gaduła Awatar cypherdid
    Dołączył
    04 2006
    Miasto
    bydgoszcz/gdańsk/warszawa
    Posty
    1 141

    Domyślnie Odp: Auto Focus Fine tunning w D300 - zoom'y

    no...tylko please nie robić testów na pełnej dziurze...przymknij o 1 działkę bo na pełnej przeważnie każde szkło mydli i może być mylące
    instagram.com/darkroomnightlife

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •