Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 69
  1. #1
    swiatlo
    Gość

    Domyślnie Prosta i efektywna metoda ostrzenia

    Wiele razy była mowa o tej technice ostrzenia na Krajobrazie, często padały pytania na jej temat, była opisana kilka razy z okazji różnych postów, zatem umieszczę ją tutaj żeby już była na amen.
    Ta bardzo prosta i efektywna metoda została po raz pierwszy podana przez Marca Adamusa na forum NPN (http://www.naturephotographers.net) jako technika ostrzenia zdjęć krajobrazowych na cele internetu. Można jednak ją stosować i w innych działach - w portrecie, reportażu itd.
    Metody tej nie stosuje się w przypadku wysokorozdzielczej wersji drukowanej.

    Oczywiście zakładam że główna obróbka obrazka odbywa się na maksymalnej rozdzielczości w trybie 16-bitowym.
    Tak więc po skończonej obróbce obrazka dokonujemy ostatniej - ostrzenia i zmniejszenia jako łączonej operacji.
    1. Gotowy obrazek wysokiej oryginalnej rozdzielczości ze wszystkimi dotychczasowymi warstwami obróbkowymi zapamiętujemy jako osobny plik, następnie go spłaszczamy do jednej warstwy oraz robimy kopię tej jednej warstwy. Zapamiętaj to teraz jako plik o innej nazwie aby potem niechcący nieostrożnym zapamiętaniem nie zamazać oryginalnej obróbki.
    2. Dokonujemy zmiany rozmiaru obrazka do następujących parametrów:
      (Opcjonalne i niekonieczne) Rozdzielczość = 72 dpi.
      Szerokość i wysokość = 1.667 * rozmiar docelowy, gdzie 1.667 = 1 2/3.
      Czyli jeśli docelowym rozmiarem jest szerokość 800 pikseli, to zmniejszamy obrazek do szerokości 800*1.667 = 1333 pikseli.
    3. Dokonujemy agresywnego ostrzenia. Metodą Marca Adamusa jest dwukrotna (albo nawet i trzykrotna) operacja Filter->Sharpen. W wyniku otrzymamy brzydki i przeostrzony obrazek. Nie martwić się tym.
      Podkreślam że operację ostrzenia dokonujemy na warstwie górnej.
    4. Ponownie zmniejszamy rozmiar obrazka, tym razem już do rozmiaru docelowego.
      Zauważamy że efekty przeostrzenia znikają, obrazek jest prawie perfekcyjny, a w wielu przypadkach jest wręcz perfekcyjny. Jeżeli jest wciąż przeostrzony to się cofnąć i zmniejszyć liczbę ostrzeń w punkcie 3.
    5. Opcjonalne - tworzymy maskę dla wyostrzonej warstwy i kreatywnie pędzelkiem wymaskowywujemy elementy które nie chcemy aby były ostre. Na przykład niebo albo powierzchnię skóry.
    6. Dokonujemy konwersji do 8 bitów i zapamiętujemy jako jpg.
    7. Zbieramy nagrody na konkursach za znakomicie wyostrzony obrazek.
    Ostatnio edytowane przez swiatlo ; 16-05-2008 o 23:32

  2. #2

    Domyślnie Odp: Prosta i efektywna metoda ostrzenia

    dzieki mi sie przyda napewno...nie wiedzialem jak to robic

  3. #3
    pebees
    Gość

    Domyślnie Odp: Prosta i efektywna metoda ostrzenia

    Już chyba kiedyś o tym pisałeś...

  4. #4
    swiatlo
    Gość

    Domyślnie Odp: Prosta i efektywna metoda ostrzenia

    Cytat Zamieszczone przez pebees Zobacz posta
    Już chyba kiedyś o tym pisałeś...
    Tak, ale znikło i w międzyczasie parę ludzi o to pytało. Tutaj na Tutorialu może przez jakiś czas zostanie...

  5. #5

    Domyślnie Odp: Prosta i efektywna metoda ostrzenia

    Można poprzedni wątek chyba wyszukać w zasobach archiwum szukajką. Ale tu jest zmiana - bo wtedy była mowa o skalowaniu najpierw do dwukrotnej szerokości docelowego obrazka, a następnie 'szarpaniu'. Z ciekawości sobie sprawdzę i tę metodę - wtedy mi się podobała, jako niezależna od wersji photoshopa. Gdyż opcje wyostrzania w ostatnich wersjach pshopa są bardzo bogate.

  6. #6
    swiatlo
    Gość

    Domyślnie Odp: Prosta i efektywna metoda ostrzenia

    Cytat Zamieszczone przez samek Zobacz posta
    Można poprzedni wątek chyba wyszukać w zasobach archiwum szukajką. Ale tu jest zmiana - bo wtedy była mowa o skalowaniu najpierw do dwukrotnej szerokości docelowego obrazka, a następnie 'szarpaniu'. Z ciekawości sobie sprawdzę i tę metodę - wtedy mi się podobała, jako niezależna od wersji photoshopa. Gdyż opcje wyostrzania w ostatnich wersjach pshopa są bardzo bogate.
    Kiedy po raz pierwszy przeczytałem o tej metodzie była mowa o około dwukrotnej szerokości. Ostatnio był update Marca Adamusa gdzie on pisał o 1 2/3. Pisze on że ta liczba się bierze z wewnętrznych algorytmów ostrzenia w Photoshopie.
    Poza tym zaletą tej metody jest to że jest prosta.

  7. #7
    pebees
    Gość

    Domyślnie Odp: Prosta i efektywna metoda ostrzenia

    Cytat Zamieszczone przez swiatlo Zobacz posta
    Kiedy po raz pierwszy przeczytałem o tej metodzie była mowa o około dwukrotnej szerokości. Ostatnio był update Marca Adamusa gdzie on pisał o 1 2/3. Pisze on że ta liczba się bierze z wewnętrznych algorytmów ostrzenia w Photoshopie.
    Poza tym zaletą tej metody jest to że jest prosta.
    I, jak teraz wyszło, sensowna dla Photoshop, natomiast dla innych programów? No cóż, będzie trzeba spojrzeć

  8. #8

    Domyślnie Odp: Prosta i efektywna metoda ostrzenia

    Cytat Zamieszczone przez pebees Zobacz posta
    I, jak teraz wyszło, sensowna dla Photoshop, natomiast dla innych programów? No cóż, będzie trzeba spojrzeć
    A jeśli możesz to zerknij i napisz. Może się komuś przyda. W shopie używany filtr ostrzenia 'sharpen' jest tym podstawowym nieustawialnym filtrem wyostrzenia - on właśnie jest stosowany w tej metodzie. Spróbuj w jakimś odpowiedniku innych programów. Gdy to sprawdzałem - o tu:

    http://forum.nikon.org.pl/showpost.p...37&postcount=2

    to 'szarpnąłem' 3 razy - patrząc na to teraz to stwierdzam, że za mocno.
    Dziś wieczorem z ciekawości spróbuję tak, jak w tym wątku opisał swiatlo.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Prosta i efektywna metoda ostrzenia

    Światło, efekty tego "algorytmu" są mało atrakcyjne w porównaniu z innymi metodami - zdecydowanie lepiej skaluje choćby NX + USM o parametrach 15-20, 2, 0-3 dla małych (768 x 576 i mniejszych) obrazów docelowych, podobnie algorytm Lanczosa obecny w choćby ACDSee daje lepsze rezultaty
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  10. #10
    swiatlo
    Gość

    Domyślnie Odp: Prosta i efektywna metoda ostrzenia

    Cytat Zamieszczone przez Erie Zobacz posta
    Światło, efekty tego "algorytmu" są mało atrakcyjne w porównaniu z innymi metodami - zdecydowanie lepiej skaluje choćby NX + USM o parametrach 15-20, 2, 0-3 dla małych (768 x 576 i mniejszych) obrazów docelowych, podobnie algorytm Lanczosa obecny w choćby ACDSee daje lepsze rezultaty
    Metoda podana nie jest metodą na wszystko. Jakby taką była, to Photoshop by wycofał wszystkie inne metody i wszystkie książki by na ten temat trąbiły.
    Każdy fotograf w zależności od własnego doświadczenia stosuje różne sobie znane metody. Ja bardzo często robię to highpassem, gdzie ma to dodatkową zaletę że zanim jeszcze zamienię tryb maski to mogę patrząc się na highpassa i regulując suwakiem mocy dopasować sobie tak widoczne kontury aby metoda była najskuteczniejsza. A jeszcze dodatkowo można tryb warstwy highpassowej robić na trzy sposoby: hard light (ekstremalna), overlay (normalna) albo soft light (łagodna).
    Nawet przy podanym przez Ciebie USM ja zamiast liczb przez Ciebie podanych 20/2 ja używam raczej liczb 120/0.3.
    Czyli jak widzisz każdy robi inaczej.
    Tak więc celem tego wątka nie jest ani licytacja jaka metoda jest najlepsza, ani też podanie jednej jedynie słusznej metody. Celem tego wątka jest podanie metody alternatywnej, bardzo prostej i zaskakująco skutecznej, zwłaszcza w zdjęciach krajobrazowych. Metody wykorzystującej parametry wewnętrznych algorytmów photoshopa. Ja osobiście w zdjęciach krajobrazowych używam tej metody w 90% przypadków, albo nawet i więcej. Jak chodzę sobie po różnych forach krajobrazowych i słucham różnych speców, to ta metoda robi coraz większą karierę nawet wśród profesjonalistów.
    Ostatnio edytowane przez swiatlo ; 09-05-2008 o 17:41

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •