Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Domyślnie Synchronizacja, fotocela itp.

    Proszę o nieukamieniowanie ale czytam i nie mogę znaleźć nigdzie konkretnej odpowiedzi -na czym polega synchronizacja aparatu z lampami np. w studiu. Powiedzmy że mam 2 dwie lampy na statywach i moje D80 w ręce. Jak lampy będą wiedziały kiedy błysnąć? Wiem że pytanie bardzo podstawowe ale gdzie nie szukałem to odpowiedzi na takie proste pytanie nie ma.

    I pytanie dodatkowe. Na allegro sprzedawane są żarówki błyskowe, o których już na forum była mowa - chodzi o te co normalnie można wkręcić w każdą lampkę (O takie cuś Jak wyglądała by synchronizacja takich żarówek z D80

    Z góry dziękuje za rozwiązanie dylematu dnia
    D80 + N18-70 + N50 + SB600

  2. #2

    Domyślnie Odp: Synchronizacja, fotocela itp.

    Poprostu.

    Błysk lampy w aparacie daje sygnał świetlny do fotoceli i błyskają równocześnie wszystkie lampy.
    Opóźnienie oczywiście jest, ale jest ono równe czasowi, jaki potrzebuje światło by pokonać kilka metrów między lampą w aparacie, a lampami studyjnymi, czyli możemy uznać, że go nie ma.

    Ważny szczegół - w lampie na aparacie trzeba wyłączyć TTL i redukcję czerwonych oczu.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Synchronizacja, fotocela itp.

    No dobra rozumiem że niektóre lampy mają wbudowaną fotocele - czyli coś na zasadzie fotokomórki która zareaguje na sygnał, ale czy ten błysk z aparatu to błysk flasha czy jakiś inny, w końu w przypadku wbudowanej lampy podczas działania AF jest kilka błysków. One nie uruchomią obok stojących lamp?

    Czym dokładnie jest fotocela?
    D80 + N18-70 + N50 + SB600

  4. #4

    Domyślnie Odp: Synchronizacja, fotocela itp.

    Błysk flasha.

    Co do kilku błysków, to fotocelę wyzwoli ten pierwszy, wiec lampy błysną jeszcze przed migawką.
    Dlatego lampę wbudowaną trzeba przestawić na manual (czyli wyłączyć przedbłyski TTL) i wyłączyć redukcję czerwonych oczu.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Synchronizacja, fotocela itp.

    To ja znowu dodatkowe pytanie mam. Co w przypadku jeżeli mam dwie lampy ustawione na statywach a w aparacie nie chce aby flash dawał światło (czyli jest wyłączony). Jak w takiej sytuacji lampy stojące obok będą wiedziały kiedy błysnąć?
    D80 + N18-70 + N50 + SB600

  6. #6

    Domyślnie Odp: Synchronizacja, fotocela itp.

    fotocela reaguje na błysk lampy - bez błysku lampy nie ma wyzwolenia innej lampy.

    Możesz zakryć lekko lampę wbudowaną ale nie całkowicie a tylko z przodu tak aby światło z niej szło na boki i do tyłu a nie do przodu (jakiś kawałek kartonika i owinięty np kawłkiem oflii aluminiowej ale od tej błyszczącej strony) . fotocela w odp. ciemnym pomieszczeniu powinna zareagować - pamietaj aby w takim przypadku ustawić wbudowaną lampę na max moc po to aby fotocela zareagowała.
    |D7100|SB-800|T17-50/2.8|S70-200/2.8|SY8/3.5|nogi GoldPhoto|Manfrotto|SanDisk|
    Pozdrawiam Tomek Kić

  7. #7

    Domyślnie Odp: Synchronizacja, fotocela itp.

    Możesz również kupić żarowki z gniazdem synchro i odpalac je z kabla bez używania wbudowanej lampy! Nie wiem jak jest w d80 ale do swojej d50 dokupilem kostke synchro na sanki i odplam lampy z kabla bez uzycia wbudowanej lampy.

  8. #8

    Domyślnie Odp: Synchronizacja, fotocela itp.

    czyli już wszystko rozumiem, ale mamjeszcze jedno pewnie bardzo głupie pytanie ale kto pyta nie błądzi :P

    Jak to jest z lampami zamontowanymi na aparacie. Będe w najbliższym czasie uzupełniał zestaw o lampe, prawdopodobnie o SB-600 i jak ją zamontuje na D80 to jak tam lampa będzie komunikować się z aparatem. Domyślam się że przez sanki, ale czy wszystkie dane będą przez nie przechodzić (chodzi mi o i tak ciągle nie zrozumiany przeze mnie iTTL)
    D80 + N18-70 + N50 + SB600

  9. #9

    Domyślnie Odp: Synchronizacja, fotocela itp.

    Po pierwsze to zapomnij o wyzwalaniu lamp/żarówek lampą wbudowaną !!!! Chyba że lubisz niespodziewane swiatełko na zdjęciu. Tylko kostka na sanki i odpalaj przez kabelek pc

  10. #10

    Domyślnie Odp: Synchronizacja, fotocela itp.

    Jezeli zalozycz SB-600 to bedziesz mial i-TTL ale zarowki blyskowe to juz tylko na fotocele.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •