Close

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 46
  1. #31

    Domyślnie

    Panowie. Nie rozmawiamy tu o lampach studyjnych, tylko o histogramie. Proszę zakończyć ten OT. Załóżcie sobie nowy wątek i tam dyskutujcie o lampach studyjnych. To jest wątek o HISTOGRAMIE.
    Jacek

  2. #32

    Domyślnie

    JK przesledz prosze moje watpliwosci (jedynie watpliwosci !) nad sensem uzywania histogramu jako wyznacznika poprawnosci ekspozycji w sesie wyciskania z matrycy jak najwiekszej ilosci informacji od postu #13 w tym watku. Ja poddalem watpliwosci sugerowanie sie nim w przypadku gdy ewentualne zmiany oswietlenia chodz znaczace dla odbioru powstalego w ten sposob zdjecia nie spowoduja na tyle znaczacych zmian ktore znajda odzwierciedlenie w histogramie. Stad tez moj przyklad z lampami studyjnymi i caly wywod ktory z tego powstal.

  3. #33
    Oszczędny w słowach Awatar Ymanuel
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Górny Śląsk
    Posty
    98

    Domyślnie

    albo mi się*coś*przywidziało albo był na forum wątek n/t edycji zdjęć - swoistego workflow - i coś tam było również o histogramie, i co robić "na histogramie" żeby z zdjęcia wyciągnąć co się da.. Może ktoś podlinkować? późno.. nie potrafię znaleźć..

    Dzięki i pozdrawiam

  4. #34

  5. #35
    Oszczędny w słowach Awatar Ymanuel
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Górny Śląsk
    Posty
    98

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    o to dokładnie chodziło, dzięki. Powstaje kolejne pytanie - odnośnie histogramu, już wiem co na nim widzę, nawet potrafię go w jakimś stopniu optymalizować - jak używać tych suwaczków bezpośrednio przy poziomej (3 suwaki) i pionowej (dwa) linii wykresu? Co daje zmiana kształtu krzywej odwzorowania?

    Oczywiście wiem.. mogę próbować sam i dojść do wniosków, mogę poszukać w sieci i coś znaleźć, ale jeśli jest temat, to może jakieś zależności zmiany owych wspomnianych jinxów do zmian informacji ze zdjęcia są do opisania?

    Pozdrawiam

  6. #36

    Domyślnie

    Koledzy
    Ja stoję przed następującym problemem: mam czarno-białą izohelię nieba w formie rozwiniętej panoramy sferycznej. Tak jak poniżej. Interesuje mnie ile % powierzchni zdjęcia zajmuje obszar najciemniejszy i ile zajmują pozostałe stopnie szarości. Pomoże ktoś?

    Nikoniarz-majsterkowicz

  7. #37

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcin_G Zobacz posta
    Koledzy
    Ja stoję przed następującym problemem: mam czarno-białą izohelię nieba w formie rozwiniętej panoramy sferycznej. Tak jak poniżej. Interesuje mnie ile % powierzchni zdjęcia zajmuje obszar najciemniejszy i ile zajmują pozostałe stopnie szarości. Pomoże ktoś?
    Najprostszą formą policzenia pola takich powierzchni jest metoda Monte Carlo: wykonujesz dużo prób losowań punktów bitmapy wg rozkładów jednostajnych na obu bokach. Ileś z tych punktów będzie wpadało pod względem jasności w wyznaczony przez Ciebie jej przedział. Stosunek liczby tych punktów do liczby wszystkich losowań da Ci przebliżenie udziału procentowego, tym dokładniejsze im więcej losowań przeprowadzisz.

    posiadam plecaczek a w nim kliszaczek, tudzież teczkę a w niej cyfróweczkę | moje 500px

  8. #38

    Domyślnie

    Tak, to wiem - podobne medoty przybliżone znane są w katrografii do wyznaczania pól obszarów nieregularnych. A mi zależy na rozwiązaniu ścisłym... Skoro generacja histogramu wymaga i tak uporządkowania wszystkich pikesli obrazu, to gdzieś jest informacja ile% wszystkich ma jasność - powiedzmy - 128 itp...
    Nikoniarz-majsterkowicz

  9. #39

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcin_G Zobacz posta
    Tak, to wiem - podobne medoty przybliżone znane są w katrografii do wyznaczania pól obszarów nieregularnych. A mi zależy na rozwiązaniu ścisłym... Skoro generacja histogramu wymaga i tak uporządkowania wszystkich pikesli obrazu, to gdzieś jest informacja ile% wszystkich ma jasność - powiedzmy - 128 itp...
    Chcesz ściśle to musisz po prostu zliczyć - w końcu masz bitmapę czyli macierz luminancji, podwójna pętla i wio.

    posiadam plecaczek a w nim kliszaczek, tudzież teczkę a w niej cyfróweczkę | moje 500px

  10. #40

    Domyślnie

    Marcin,

    Photoshop,
    - menu Window>Info
    - menu paletki Info w prawym górnym rogu, przełączyć na Expanded View, Show Statistics
    - zaznaczyć na histogramie obszar odpowiadający interesującym nas wartościom tonalnym - po zaznaczeniu odczytać wartość procentową

    Cytat Zamieszczone przez marcin_G Zobacz posta
    Koledzy
    Ja stoję przed następującym problemem: mam czarno-białą izohelię nieba w formie rozwiniętej panoramy sferycznej. Tak jak poniżej. Interesuje mnie ile % powierzchni zdjęcia zajmuje obszar najciemniejszy i ile zajmują pozostałe stopnie szarości. Pomoże ktoś?


Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •