Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie D70 - front focus zależny od ogniskowej

    Witam,

    Sprawdzałem swojego D70 na okoliczność front/back focusa. Test "standardowy" z AF 1,8/50 nie wykazał tej przypadłości. Raz milimetr-dwa w jedną stronę, raz w drugą, czyli wszystko w granicach błędu. Jednak po podpięciu przez przejściówkę obiektywu manualnego (Pentacon 4/300) pojawił się front focus. Na zdjęciu z odległości ok. 3m ostrość wypada jakieś 4cm przed obektem, na którym zapalało się potwierdzenie. Podobnie rzecz się ma z Pentaconem 2,8/135, ale przesunięcie jest mniejsze. Na razie nie mam skąd wziąć choćby jakiegoś 70-300 G do sprawdzenia. W ten sposób mógłbym ustalić, czy owa przypadłość ma jakiś związek z brakiem cpu w obiektywie, ale nie przypuszczam, by tak było, bo z Pancolarem 1,8/50 ostrzy ok.


    Spotkał się ktoś może z czymś takim?

    Pozdrawiam
    Andrzej

  2. #2

    Domyślnie

    Sporo ludzi twierdzi ze przypadlosc BF'a ma zwiazek z konkretnymi szklami lub ich jasnoscia. Nie wiem czy to prawda bo nie zauwazylem tej przypadlosci. Faktem jest jednak ze takie domniemania istnieja...

  3. #3
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Domniemania w moim przypadku zdają się potwierdzać
    Dzisiaj miałem chwilę czasu, by sprawdzić jak będzie z Pentaconem 5,6/500. Musiałem trochę pierścieni pośrednich dołożyć, żeby zechciał z 3m wyostrzyć
    I dziwna rzecz - spodziewałem się front focusa większego, jak w przypadku Pentacona 4/300, a tymczasem nie wystąpił (no, może ok. 1cm wobec 4cm dla 4/300). Nie znajduję innego wytłumaczenia niż to, że działanie czujników AF musi w jakiś tajemniczy sposób zależeć od torów, którymi biegną promienie światła opuszczające tylną soczewkę obiektywu, a to pewnie jest zależne od jego konstrukcji.

    Ciekawe tylko, czy to daje się jakoś wyregulować w serwisie, czy też "ten typ tak ma"?

    Pozdrawiam
    Andrzej

  4. #4

    Domyślnie

    Gdyby teoria byla prawdziwa, kalibracji trzeba byloby dokonac na konkretnym szkle, co za tym idzie pozniejsze podpiecie innego spowoduje nawrot przypadlosci. takie wlasnie opinie czytalem ale na zadnej z trzech puszek jakie mialem nie udalo mi sie tego potwierdzic.

  5. #5

    Domyślnie

    Poczytałem, potestowałem i napiszę co się okazało. Zrobiłem testy obiema Tokinami. Zdjęcia robiłem z najbliższej możliwej odległości (na tyle blisko, na ile autofokus dawał radę ustawić ostrość), czyli dla 28-70 - ok. 0,5 m, dla 80-200 - ok. 1,4 m. W obu przypadkach ustawiałem trzy ogniskowe: skrajne i mniej, więcej środkową (28 mm, ok. 50 mm i 70 mm oraz 80 mm, ok. 140 mm i 200 mm odpowiednio dla 28-70 i 80-200). Zdjęcia robiłem przy przysłonie f/4 ponieważ oba szkła przy f/2,8 dawały niezbyt ciekawe fotki i miałem problemy z interpretacją wyników. A oto co stwierdziłem:
    1. Tokina 28-70:
    a) ogniskowa 28 mm - back focus ok. 30 - 40 mm,
    b) ogniskowa ok. 50 mm - back focus ok. 40 mm,
    c) ogniskowa 70 mm - back focus ok. 10 mm.
    2. Tokina 80-200:
    a) ogniskowa 80 mm - back focus ok. 40 - 50 mm,
    b) ogniskowa ok. 140 mm - back focus ok. 10 - 20 mm,
    c) ogniskowa 200 mm - back focus ok. 10 mm.
    Wnioski:
    1. Mam back focus .
    2. Zmiana ogniskowej i zmiana obiektywu mają wpływ na wielkość tego zjawiska.
    3. Zakładając granice błędu na poziomie +/- 5 mm (niedokładność wykonania planszy testowej, błąd ustawienia osi obiektywu względem płaszczyzny ustawiania ostrości na planszy) można chyba zaryzykować stwierdzenie, że BF maleje wraz ze wzrostem ogniskowej dla danego obiektywu.
    Mam w planie na najbliższy czas zakup stałoogniskowego szkła makro (pewnie będzie to Nikkor 50 lub 60 mm). Jak już go będę miał zrobię nim test, ale nie spodziewam żadnych rewelacji - BF pewnie wystąpi.
    Dodam jeszcze, że przymykanie przysłony (przymykałem do f/5,6 oraz f/8 we wszystkich testach) nie znieniało wyników. Były one tylko nieco trudniejsze do interpretacji ze względu na wzrost głębi ostrości.
    Mam prośbę do Kolegów, którzy wysyłali swoje D70-ki do serwisu (chodzi o osoby spoza Warszawy, niemające możliwości osobistego odwiedzenia serwisu NP): jak najprościej i najskuteczniej przeprowadzić regulację BF-a?

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli masz go na gwarancji to wyślij kurierem na koszt NP.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Ja wysłałem kurierem. W ciągu 10dni aparat był znów u mnie. Mimo tego że wg informacji dołączonej przez serwis tylko go przetestowano i nic nie stwierdzono, BF zniknął
    Może to wycieczka DHL-em mu pomogła?

    Pozdrawiam
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •