Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie Głowica do panoram

    Witam serdecznie majac taki zestaw manfrotto 190PROB + 486RC2 nie jestem do końca zadowolony z funkcjonalności co do wykonywania panoramek. Problem głownie polega na obrocie aparatu w poziomie. Po poluzowaniu zacisku"LOCK" nastepują minimalne ruchy mechanizmu kulowego co powoduje zmianę kadru. Czy ktoś zna może lepszą głowicę której obrót w poziomie bedzie bardziek konfortowy?. Zależy mi przede wszystkim na wadze takiej głowicy czym mniej tym lepiej oraz cenie. Za pomoc dzięki.

  2. #2

  3. #3
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie Odp: Głowica do panoram

    No dzięki ale wynika z tego ze trzeba zamawiać z Australii i wszystko tam jest piekielnie drogie.

  4. #4
    Gaduła Awatar shaolin
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Rio de Janeiro, Brazylia
    Posty
    9 828

    Domyślnie Odp: Głowica do panoram

    488rc2? To chyba najprostsze wyjscie. A reszta w watkach wyzej

  5. #5

    Domyślnie Odp: Głowica do panoram

    Na 488 nie zrobisz eleganckiej panoramy.
    Najtaniej z ręki: przywiązujesz do punktu węzłowego obiektywu (trzeba zwykle najpierw go ustalić, chociaz dla niektórych obiektywów można tą wartość znaleźć w necie) sznurek z ciężarkiem (pion), na ziemi stawiasz jakiś kamyk i starasz się obracać aparat tak, żeby ciężarek stale znajdował nad kamykiem. Prawda, że łatwe. Trzeba mieć tylko roztrojenie uwagi: tu kompozycja, tam punkt węzłowy itd. W sumie jest to metoda tylko dla tych co mają na głowie spłatę kredytu hipotetycznego, a w śwince tykającą bombę zegarową.
    Inna prosta metoda wymaga posiadania szyny, zwykle używanej do makro. Tutaj punkt węzłowy łatwo odnaleźć i utrzymać. Wada: metoda praktycznie ograniczona do focenia aparatem w poziomie.
    Reszta w linkach powyżej. Wcale nie trzeba ściągać z Australii. Wręcz przeciwnie, tam się tego raczej nie produkuje. Większość powstaje w USA lub Europie, ale na tym ostatnim kontynencie, gdzie zresztą pomieszkujemy, te rzeczy są najdroższe.

  6. #6
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie Odp: Głowica do panoram

    Cytat Zamieszczone przez shaolin Zobacz posta
    488rc2? To chyba najprostsze wyjscie. A reszta w watkach wyzej


    Rozumiem że to kółeczko z prawej przy tej głowicy pozwoli mi na obrót głowicywokół własnej osi z zablokowanym mechanizmem kulowym? Bo jesli tak to w zupełności wystarczy mi taka głowica.

  7. #7
    Gaduła Awatar shaolin
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Rio de Janeiro, Brazylia
    Posty
    9 828

    Domyślnie Odp: Głowica do panoram

    markB, skoro ja zrobie elegancka panorame uzywajac tej glowicy, to czemu on nie zrobi? Oczywiscie, ze trzeba pamietac o punkcie wezlowym, ale to nie znaczy ze sie nie da I sposob ze sznurkiem dobry, ale zamiast sie wozic ze sznurkami i innymi gadzetami to wystarczy pocwiczyc pozycje przy robieniu panoram z reki i wychodzi pieknie.

    manfred, tak jest. Jedno pokretlo od kuli, drugie od obrotu panoramkowego

  8. #8

    Domyślnie Odp: Głowica do panoram

    Wypowiadałem się n/t głowic w przywołanych przez Marka wątkach.
    Moja konstrukcja ograniczyła się do płytki MN 357 i samoróbki w kształcie litery L (20zł) umożliwiającej montaż aparatu w pionie. Zrezygnowałem z polecanej mi w Foto7 głowicy 300N gdyż ta umożliwia jedynie obrót aparatu, jeśli zaś centralną głowicę w statywie mamy okrągłą to spokojnie można tego dokonać bez 300N.
    Zastanawiam się jedynie nad głowicą do poziomowania MN 338 bo regulacja długości nóg ststywu to krecia robota

    Jeśłi pozwolicie pokaże Wam próby z poszukiwań punktu węzłowego :

    Ostatnio edytowane przez Mont ; 10-04-2008 o 10:24

  9. #9
    Gaduła Awatar shaolin
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Rio de Janeiro, Brazylia
    Posty
    9 828

    Domyślnie Odp: Głowica do panoram

    488+357 = najtanszy zestaw do robienia panoram z wykorzystaniem punktu wezlowego. To byl moj ostateczny zestaw do panoram. L-bracket duzo pomaga i warto w niego zainwestowac [lub zrobic samemu w domu ].

    p.s. Kumpel ostatnio zainwestowal w Panosaurusa i jest bardzo zadowolony. To chyba najtanszy zestaw typowo panoramowy.

  10. #10
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie Odp: Głowica do panoram

    http://www.allegro.pl/item340790515_...niezbedna.html

    a co myslicie o zastapieniu 488 tym? Mam 486 i troche mi szkoda kasy na drugą głowicę w zamian zaoszczedzonej kasy mógłbym dokupić 357

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •