Close

Strona 1 z 26 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 252
  1. #1

    Question Foto ślubna - ciemna, sala, brak sufitu...

    No właśnie - na jednym z ostatnich wesel spotkałam się z takim właśnie problemem.
    Wiadomo - zdjęcia z zabawy weselnej raczej nie powstają w warunkach oświetleniowo łatwych. Ale czasem bywa tak trudno, że naprawdę ciężko jest coś poradzić. Robiłam niedawno sesję na sali (typowa "bura" remiza) gdzie nie dość, że oświetlenie sztuczne - czyli żółte ze swej natury - było jeszcze żółto-dosycone ślicznymi miodowymi kloszami... Do tego sufitu do odbijania światła z lampy brak - całkiem zasłonięty, zasnuty pasami kolorowych tkanin - no i sala - taka bura - ciemna... A więc problemy z ładnym, plastycznym (a przynajmniej poprawnym) doświetleniem, problem z ciemnym 2 planem, problem z WB.

    Czym fotografowałam: D80, SB800, T 17-55, + czasem S 10-20 - jako że staram się unikać raczej b. wysokich czułości - a tutaj jednak by się trochę takich przydało - robienie na 1600 czy choćby 1000 odpada (a może w tej mojej niechęci do wysokich ISO tkwi błąd? może jednak czasem lepiej jest przeboleć te szumy, ziarno i spadek jakości koloru?) najczęściej stosowana przezemnie czułość to 500ISO (tort 800-1000 - bez lampy ofkors). Czasy - maksymalnie długie - na tyle aby nie poruszyć (za bardzo) - no chyba, że taki efekt był akurat założeniem ujęcia - czyli 1/40-1/50 (czasem ryzykowałam na 1/30 - gdy tańczono mniej energicznie - ale wówczas łapanie ostrej klatki stawało się loterią...)

    Jak radzicie sobie w podobnych sytuacjach? Sprzętowo i "ustawienowo"? macie jakieś swoje sprawdzone "chłyty" na takie bolączki?
    Ostatnio edytowane przez agape ; 06-04-2008 o 18:42
    Nikon + duperele aaa... - no i Holga...
    Blog AgaPe

  2. #2

    Domyślnie Odp: Foto ślubna - ciemna, przepastna sala, brak sufitu...

    pozostaje sztuczny "sufit" czyli dyfuzor, najlepiej dość duży, pierwszy plan przynajmniej będzie bez problemów z wb.
    Jeśli drugi plan wychodzi w jakimś mało ciekawym kolorze skracam czas żeby go wyciąć, czasami lepiej jak z tyłu jest czarno.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Foto ślubna - ciemna, przepastna sala, brak sufitu...

    właśnie ten kolor drugiego planu - przy poprawnym pierwszym planie - jeśli już jako tako wyjdzie z krainy cienia - żółć totalna ych...
    Nikon + duperele aaa... - no i Holga...
    Blog AgaPe

  4. #4

    Domyślnie Odp: Foto ślubna - ciemna, przepastna sala, brak sufitu...

    ano są jeszcze filtry na lampę równoważące wb pierwszego i drugiego planu, nie używałem ale chyba trudno dobrać idealny.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Foto ślubna - ciemna, przepastna sala, brak sufitu...

    nie rozumiem Twojego problemu, z SB800 to nawet w ciemnym grobowcu wyjdą zdjęcia
    moim zdaniem jeżeli ktoś robi przyjęcie na sali remizowej to nie spodziewa się efektów zdjęciowych jak z restauracji z idealnym oświetleniem.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Foto ślubna - ciemna, przepastna sala, brak sufitu...

    Cytat Zamieszczone przez segl Zobacz posta
    jeżeli ktoś robi przyjęcie na sali remizowej to nie spodziewa się efektów zdjęciowych jak z restauracji z idealnym oświetleniem.
    czemu nie ? nie ważne komu i gdzie sie robi zdjęcia, należy dążyć do ideału.
    A co będzie jeśli trafisz na super bogatego i wymagającego klienta - wesele w pięknej stylowej restauracji z cudownie wymieszanymi światłami, gdzie tło po błysku idzie w zielony a bez lampy nie da rady?
    Cytat Zamieszczone przez segl Zobacz posta
    nie rozumiem Twojego problemu, z SB800 to nawet w ciemnym grobowcu wyjdą zdjęcia
    ale można je zrobić na kilka sposobów i każdy z innym efektem
    Ostatnio edytowane przez wilus ; 06-04-2008 o 20:59

  7. #7

    Domyślnie Odp: Foto ślubna - ciemna, przepastna sala, brak sufitu...

    segal - chciałem w końcu coś takiego przeczytać na forum. Chociaż i remizy miejwają 'dobre' sufity
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

    D700 + 35 + 85 i po co więcej?

  8. #8

    Domyślnie Odp: Foto ślubna - ciemna, przepastna sala, brak sufitu...

    Cytat Zamieszczone przez segl Zobacz posta
    nie rozumiem Twojego problemu, z SB800 to nawet w ciemnym grobowcu wyjdą zdjęcia
    moim zdaniem jeżeli ktoś robi przyjęcie na sali remizowej to nie spodziewa się efektów zdjęciowych jak z restauracji z idealnym oświetleniem.
    Wyjdą - jeśli fotografujesz pusty grobowiec.
    Jeśli jednak masz również ująć jakieś postaci znajdujące się stosunkowo blisko od Twojego obiektywu - i nie "przejarać" ich usiłując doświetlić całość planu - to może być pewien problem. Owszem - wydłużenie czasu i podniesienie czułości jest rozwiązaniem tego problemu - jednak tylko do pewnego momentu - po przekroczeniu pewnej zdroworozsądkowej bariery będziesz miał zaszumione, zaziarnione (ISO) lub nieostre, poruszone (jeśli przegniesz z czasem) zdjęcia.
    Nikon + duperele aaa... - no i Holga...
    Blog AgaPe

  9. #9
    puchbeary
    Gość

    Domyślnie Odp: Foto ślubna - ciemna, przepastna sala, brak sufitu...

    Niestety nie ma idealnego rozwiązania. Ja wczoraj poległem nie dość że z kolorem to i naświetleniem. Co gorsza w restauracji. Chciałem maksymalnie zejść z ISO bo szum z D80 doprowadza mnie do łez - D50 miał go MZ zupełnie inny - bardziej akceptowalny. Sufit na wysokości 5 metrów - żółty, ściany żółte i do tego 4 żyrandole z punktami świetlnymi - żarówki - chyba najsłabsze jakie są produkowane a co za tym idzie - żółte. Do tego doszła jedna lampa kamerzysty - żarnik 1000W skierowany gdzieś w ścianę i ... dupa. Mydelniczka na Sb800 i walenie na wprost - odbijanie nie wchodziło w grę. Teraz będę siedział i wyciągał co się da . Przynajmniej ISO miałem niskie to może coś z cienia wyciągnę.
    Mam przy okazji pytanie - pracuje ktoś z tym nowym wynalazkiem z Allegro LITEDOME - podróbą dyfuzora Fonga? Jak to się sprawdza ? Cena na jest już bardzo przystępna w stosunku do oryginału bo widziałem za 90 złotych. ? Daje to coś?

  10. #10

    Domyślnie Odp: Foto ślubna - ciemna, przepastna sala, brak sufitu...

    Cytat Zamieszczone przez puchbeary Zobacz posta
    Mam przy okazji pytanie - pracuje ktoś z tym nowym wynalazkiem z Allegro LITEDOME - podróbą dyfuzora Fonga? Jak to się sprawdza ? Cena na jest już bardzo przystępna w stosunku do oryginału bo widziałem za 90 złotych. ? Daje to coś?
    Miałem ostatnio okazje takie coś na chwile podpiąc do mojej SB-600...
    Koleś zamowil sobie to ustrojstwo do lampy Canona, a przysłali mu omyłkowo do sb-600.
    Niestety miałem bardzo mało czasu na testy, porównałem tylko wyniki tego wynalazku ze stofenem i zdjecia były praktycznie identyko. Nie wiem jak to sie zachowuje np. w wiekszych pomieszczeniach typu kościół, bo testowałem to w mniejszym, ale z wysokim sufitem....

Strona 1 z 26 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •