Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15
  1. #11

    Domyślnie

    W saturnie max wielkosc maja 30 x 45, z tego co widze.

  2. #12

    Domyślnie Odp: Powiększenia wielkoformatowe

    Swego czasu drukowałem na fotoOK.pl i zdjęcia też wyglądały całkiem nieźle, choć na pewno istnieją lepsze i droższe internetowe laboratoria.
    A co z korekcją barw w fotolabach? Pracowałem przez pewien czas w fotolabie spod szyldu Kodak Express i sprawa wygląda tak, że w praktyce prawie każde zdjęcie jest korygowane no chyba, że na specjalne życzenie klienta nie wykonuje się tej usługi (na przykład po to żeby sprawdzić czy zdjęcie surowo wywołane pokrywa się w barwach z tymi na monitorze). Pomijając oczywistą sprawę obróbki zdjęć na skalibrowanym monitorze (zaznaczam specjalnie!) to często dochodzi jeszcze rodzaj chemii użytej do procesu. Po co to piszę? Bo w praktyce druk to jak loteria "trochę" kontrolowana.
    A żeby było jeszcze bardziej skomplikowanie to wydrukowanie 13x18 jako wzorca i później kolejnej odbitki w większym formacie nie będzie skutkowało taką samą rozdzielczością. W zakładzie w którym pracowałem odbitki do 13x18 były naświetlane w rozdzielczosci 300 DPI, powyżej tego czyli 15x21 bądź 20x30 już w 200 DPI (a nie było to nigdzie oficjalnie podane, a szkoda :/). Ma to takie znaczenie, że jeśli nakładaliśmy pieczołowicie cyfrowe ziarno na zdjęcie w 300DPI to zostanie ono trochę zmienione w procesie konwersji do 200 DPI w którym miałaby być drukowana większa odbitka. Skutkuje to tym że ziarno nie jest dokładnie takie jakie sobie ustawiliśmy w przykładowo Photoshopie. Podsumowując - bardziej nam się opłaca najpierw dokładnie zorientować na czym jest drukowane zdjęcie i o jakich parametrach, w jakiej rozdzielczości naświetlane, następnie ustawiamy takową rozdzielczość na zdjęciu, dodajemy szumy, wyostrzanie i inne dopieszczające operacje. Jeśli chodzi o sprawę kolorów to nie jest tak, że za każdym razem możemy osiągnąć identyczne barwy jak np. na wydrukach tego samego zdjęcia wywoływanego dzień wcześniej , nawet przy identycznej korekcji barwnej dokonanej przez operatora nie mamy zagwarantowanego identycznego końcowego efektu.

    Pozdrawiam
    Irek

  3. #13

    Domyślnie Odp: Powiększenia wielkoformatowe

    Cytat Zamieszczone przez blue7 Zobacz posta
    Jeśli chodzi o sprawę kolorów to nie jest tak, że za każdym razem możemy osiągnąć identyczne barwy jak np. na wydrukach tego samego zdjęcia wywoływanego dzień wcześniej , nawet przy identycznej korekcji barwnej dokonanej przez operatora nie mamy zagwarantowanego identycznego końcowego efektu.

    Pozdrawiam
    Irek
    A mam takie pytanko - jak często maszyna, na której pracowałeś była linearyzowana?

  4. #14

    Domyślnie Odp: Powiększenia wielkoformatowe

    dla sprostowania - nie ja pracowałem na tej maszynie.
    Linearyzacja, o ile to dokładnie to co mam na myśli była dokonywana 2 razy dziennie z tego co pamiętam.

    Powyższy mój post jest jedynie moim spostrzeżeniem, jeśli ktoś się nie zgadza z jego treścią bądź widzi ewidentny mój błąd niech o tym napisze.

  5. #15

    Domyślnie Odp: Powiększenia wielkoformatowe

    Cytat Zamieszczone przez blue7 Zobacz posta
    Linearyzacja, o ile to dokładnie to co mam na myśli była dokonywana 2 razy dziennie z tego co pamiętam.

    Powyższy mój post jest jedynie moim spostrzeżeniem, jeśli ktoś się nie zgadza z jego treścią bądź widzi ewidentny mój błąd niech o tym napisze.
    Ja się zgadzam. Zasadniczo tylko ponoć jest tak, że minilab jest usrojstwem dość stabilnym - pod warunkiem że się go linearyzuje i używa chemii o stałych parametrach. Oczywiście - ew. korekta wprowadza nieprzewidywalną zmienną, ale to jest najmniejszy problem, bo nie stanowi trudności, by jej nie stosować. Linearyzacja - jak wspominasz - była przeprowadzana. Czyli chyba wychodzi na to, że brak powtarzalności w minilabach może być powodowany niestabilną chemią... Muszę sobie kiedyś porobić z ciekawości jakie testy.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •