Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2006
    Miasto
    05-825 Rozalin, Piaskoa 3
    Posty
    28

    Domyślnie D80 i kilka pytań

    Witajcie,

    Jestem narazie w technice analogowej (F75) i myslę o zakupie D80 jako drugiej puszki, nie rezygnując z analoga.
    Przeczytałem dokładnie Wasz wątek poświęcony pytaniu, czy warto zmieniać D70 na D80. Chciałem zadać Wam kilka pytań, na które nie potrafię sobie odpowiedzieć ze względu na b. małe doświadczenie z lustrzankami cyfrowymi:

    1. Czy ma znaczenie to, że puszka d80 jest niehermetyczna przy użytkowaniu w tzw. normalnych warunkach?
    2. Obawiam się też, że po powrocie z wakacji wszystkie zdjęcia będą mieć np. klusek na środku kadru. Jakie znaczenie praktyczne ma brak układu czyszczenia matrycy? Ja osobiście często zmieniam szkła (nikkory 28-105/3,5-4,5D oraz AF 70-210) i obawiam się, że mogę zaśmiecać matrycę. Jak rozwiązujecie ten problem?

    3. Żal mi trochę małej głebi ostrości przy zdjęciach portretowych jaka jest przy analogu.

    4. Jakość zdjęć - porównywałem zdjęcia robione na jednej imprezie w przdszkolu moim analogiem (nikkor70-210) i przez fotografa mającego D70s + 18-70 z lampą SB800. Nie wiem, czy ten gość coś źle ustawił, ale twarze dzieci wyszły nieco trupie, w jednym odcieniu, podczas gdy mój analog zarejestrował całą gamę odcieni i naturalnych rumieńców na twarzach dzieci. Czy tak słabo wychodzi matryca z lampą błyskową?

    5. Czy dochodzi w D80 do "przepaleń" zdjęć na słońcu? Znam efekt z kompaktów cyfrowych - na słońcu jest makabra i twarze są jak u Indian.

    pozdrawiam i będę wdzięczny za Wasze komentarze

    Andrew

  2. #2

    Domyślnie

    "1. Czy ma znaczenie to, że puszka d80 jest niehermetyczna przy użytkowaniu w tzw. normalnych warunkach?"
    Nie ma znaczenia przy użytkowaniu w tak jak to nazwałeś "normalnych warunkach" ::

    "2. Obawiam się też, że po powrocie z wakacji wszystkie zdjęcia będą mieć np. klusek na środku kadru. Jakie znaczenie praktyczne ma brak układu czyszczenia matrycy? Ja osobiście często zmieniam szkła (nikkory 28-105/3,5-4,5D oraz AF 70-210) i obawiam się, że mogę zaśmiecać matrycę. Jak rozwiązujecie ten problem?"
    Te klusku czy paproszki na matrycy są z reguły widoczne przy dużej przesłonie, jak sobie z tym radzimy? Gumowa gruszka z apteki i podmuchać od czasu do czasu na matrycę jeśli to konieczne. I zmieniać obiektywy zgodnie z zasadami BHP

    "3. Żal mi trochę małej głebi ostrości przy zdjęciach portretowych jaka jest przy analogu."
    N 50 f/1.4 lub f/1.8, 50mm po cropie to będzie praktycznie portretówka, głębia ostrości też jest dobra.

    "4. Jakość zdjęć - porównywałem zdjęcia robione na jednej imprezie w przdszkolu moim analogiem (nikkor70-210) i przez fotografa mającego D70s + 18-70 z lampą SB800. Nie wiem, czy ten gość coś źle ustawił, ale twarze dzieci wyszły nieco trupie, w jednym odcieniu, podczas gdy mój analog zarejestrował całą gamę odcieni i naturalnych rumieńców na twarzach dzieci. Czy tak słabo wychodzi matryca z lampą błyskową?"
    A ten fotograf strzelał lampą prosto w twarze dzieci? Ty korzystałeś ze światła zastanego. Może stąd taka różnorodność.

    "5. Czy dochodzi w D80 do "przepaleń" zdjęć na słońcu? Znam efekt z kompaktów cyfrowych - na słońcu jest makabra i twarze są jak u Indian. "
    Jak fotografujesz scenę o dużym kontraście np. zacienione krzaczki na tle letniego nieba to albo czegoś niedoświetlisz albo coś przepalisz, można ratować się szarą połówką, ew zrobić serię zdjęć każde z innym krokiem EV a potem to wszstyko złóżyć w jedno poprawnie naświetlone zdjęcie.

  3. #3

    Domyślnie

    Co do przepaleń - nie wiem czy słyszałeś coś o przepaleniach w kontekście D80.

    Na wszelki wypadek wyjaśniam. D80 ma tendencję do prześwietlania zdjęć na pomiarze matrycowym. Tym niemniej pomiar matrycowy spisze się świetnie jeśli ustawisz kompensację ekspozycji na -0,7 lub -1.

    Przy dużej rozpiętości tonalnej planu każda cyfrówka będzie miała problemy,

    Pozdrawiam
    D80

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fraktal-im Zobacz posta
    Co do przepaleń - nie wiem czy słyszałeś coś o przepaleniach w kontekście D80.
    http://forum.nikon.org.pl/showpost.p...94&postcount=5
    Ostatnio edytowane przez mpwt ; 27-03-2008 o 21:28
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  5. #5

    Domyślnie

    Już wczoraj chciałem wkleić, lecz zawiódł mój komputer. Oto moje odpowiedzi:

    Ad1 Po wielu miesiącach użytkowania powiem, że nie - fotografowałem nad morzem i innych niekorzystnych warunkach
    Ad2 Mam wymienne obiektywy i nie narzekam na plamki na matrycy
    Ad3 Z moją tele Sigmą portrety wychodza należycie rozmyte
    Ad4 Niewiele powiem, bo mało robię z lampą zewnętrzną. Zdjęcia rodzinne wychodzą dobrze.
    Ad5 Przy kontrastowym oświetleniu można mądrze ustawić aparat, czyli umiejętnie niedoświetlić, a jeżeli mówimy o portretach, to warto posiłkować się lampą. Zdarzyły mi się przepalone zdjęcia, lecz w analogu też tak miałem (Nikon F601, zdjęcia w Tatrach, które zobaczyłem dopiero po powrocie)
    N_D80+N18-70DX+S75-300+CprimaS28N+Me_AF48-1

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar Ambrosious
    Dołączył
    01 2008
    Miasto
    Wwa-Ursynów-Imielin
    Posty
    162

    Domyślnie

    Piszesz o zerowym doświadczeniu z cyfrówką. Oczywiście też miałem taki etap i mimo różnych rozmów mój pierwszy wybór nie był - delikatnie mówiąc - dobry. Tego się nie da unknąć.

    Musisz w tej czy innej wersji sam posmakować. Może weź pierwszy aparat jakiś niedrogi, używany tak by go po jakimś czasie sprzedać i zamienić według tego co uznasz za konieczne?

    PS
    trochę nie rozumiem wątku o głębi ostrości... w trybie M lub A wszystko jest pod kontrolą jak w analogu...? Stopień wyostrzenia i kontrastowość też możesz sam regulować? Gdzie problem?

    Zdjęcia d70 z lampą: ten aparat lubi WB ustawić na flesz nie na A - i wtedy jest wszystko w normie przy zdjęciach z fleszem, nawet " na wprost".
    Ostatnio edytowane przez Ambrosious ; 27-03-2008 o 23:06

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2006
    Miasto
    05-825 Rozalin, Piaskoa 3
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ambrosious Zobacz posta
    PS
    trochę nie rozumiem wątku o głębi ostrości... w trybie M lub A wszystko jest pod kontrolą jak w analogu...? Stopień wyostrzenia i kontrastowość też możesz sam regulować? Gdzie problem?

    Zdjęcia d70 z lampą: ten aparat lubi WB ustawić na flesz nie na A - i wtedy jest wszystko w normie przy zdjęciach z fleszem, nawet " na wprost".
    Cześć,

    Miałem na myśli to, że gdy zakładasz tą samą ogniskową do pełnej klatki i do matrycy z mnożnikiem 1,5, wówczas aby mieć tą samą skalę odwzorowania co dla pełnej klatki, musisz albo oddalić sie od obiektu, albo skrócić ogniskową. W obu przypadkach powiększamy głębię ostrości, czyli mając stałkę trudniej przy cyfrowym lustrze o takie rozmycie tylnego tła jak w analogu. Tak to widzę.
    Dziękuję wszystkim za komentarze i porady.

    Pozdrawiam

    Andrew

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •