Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42
  1. #1

    Domyślnie mamiya 645 pro czy RB67pro

    witam. potrzebuje porady. czy wybrac aparat 4,5x6 czy 6x7. chodzi konkretnie o mamiye 645 pro lub RB67 pro. jakie sa różnice miedzy tymi aparatami. i może ktoś wiem jakie największy wydruk można zrobić w drukarni jednym i drugim aparatem.
    pozdrawaim

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    róznice sa olbrzymie bo to dwa różne systemy więc poza tym, że oba sa na film 120 róznią się wszystkim.
    mamiya 645 ma b.duzo wersji więc jak chcesz szczegółów to musisz podac jaki model.
    max format? nieprecyzyjne pytanie. odpowiem pytaniem na pytanie - a jaki maksymalny format mozna zrobić z małego obrazka, albo z D70?
    w przypadku analoga średnioformatowego to będzie zależało od skanera w jakim będzie skanowany slajd, a nie od aparatu. W dodatku będzie to zależało od tego jaką jakość możesz zaakceptowac, co jest subiektywne.
    sprecyzuj pytania.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    To jest normalnie najbardziej szczytowo, ekstremalnie i mega-wyj...ne w kosmos pod względem niekonkretności pytanie w dziejach tego forum. 645 i RBka to dwa tak wściekle odmienne systemy, że można by na ten temat książkę napisać - miejże litość!
    Już bardziej absurdalnie mogłeś tylko zapytać czy kupić Nikona FM, czy Sinara F (wielki format).
    Do czego ci to cholerstwo będzie potrzebne?!!

  4. #4

    Domyślnie

    witam. no pewne za precyzyjnie to sie nie wypowiedziałem . ale mam małe doświadczene ze średnim formatem i to dlatego. mam małe studio i tam robie zazwyczaj małoobrazowym apratem. dostałem propozycje zeby robic na stałe zdjęcia na puzzle o wielkości 50x70. mają to być zdjęcia różne. zwięrząta, krajobrazy, aritektura, więc obeiektywy różne będa potrzebne.więc pomyslałem o średnim formacie. może powiem tak mam do wydania ok 3-4 tys. może mi pomożecie cos wybrac. nie chodzi mi o wybór obiektywów lecz korpusu no i jaki format lepszy 4,5x6 czy 6x7.

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    6x4,5 powinno wystarczyć o ile bedzie dalej dobry skaner i będziesz pracował np na Velvi 100F. pozatym jest lżejsze w plener.
    ale:
    architektura to obiektywy typu shift (pewnie jakieś 2.5 tys do 645 i 3,5 tys do RB)
    zwierzeta to tele i dlatego jak już to polecam 6x4,5, nie wyobrażam sobie robienia zwierząt średnim formatem, chyba, że domowe - piesek, kot.
    fotografowanie czegokolwiek w ruchu mamiya RB (nie mówiąc już o szybko poruszających się) jest trudne, albo niewykonalne. do RB nie ma dostępnych długich tele (pamiętaj, że w stosunku do małego obrazka dziel ogniskową przez 2, to bedziesz miał z 250 mm (jeszcze jako tako dostepnej) tylko małoobrazkowe 125 mm - czyli mało jak na zwierzęta.
    do 645 ciut lepiej, ale to nie to co w małym obrazku tanim kosztem.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Zgadzam się z Jackiem_Z. Do tego typu zastosowań 645-tka powinna się lepiej sprawdzić. Jakości wystarczy na półformat (przy założeniu, że użyjesz slajdów drobnoziarnistych (Velvia, Probvia) i dobrze zeskanujesz), a system jest tańszy i poręczniejszy, bardziej też przypomina w działaniu lustrzankę małoobrazkową. RBka jest dość ciężka i dość nieporęczna, trudno raczej się ją taska na (nie daj Boże) górskie wyprawy, tym bardziej że bez solidnego statywu RBka jest praktycznie bezużyteczna. Ze względu na centralną migawkę ma też dość ograniczony zakres czasów. Kłopotliwe jest również to, że w przypadku fotografowania bliskich obiektów musisz wprowadzać korekcję ekspozycji - w RB-ce ostrzysz przez wysuw mieszka, co skutkuje zmniejszeniem jasności obiektywu nawet o 1EV (choć ma to swoje dobre strony w przypadku makro )
    Oczywiście, łatwiej też o obiektywy do tańszej, przez co popularniejszej 645-tki.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wojtek-hinc
    może powiem tak mam do wydania ok 3-4 tys. może mi pomożecie cos wybrac.
    Obawiam się,że za tą sumę to body ze standarderm jedynie dostaniesz. W wypadku 645 dodatkowo z pryzmatem będzie, ale w przypadku BR to jeszcze światłomierz zwenętrzny o ile nie masz

    Nie wiem jak z jakością druku ale pamiętając pare puzzli ze zdjęciami moze sie okazać, ze równie dobrym pomysłem będzie zakup naprawdę dobrego szkła do małego obrazka. Ale może sie mylę..
    z serca pozdrawiam

    lamP.Art
    http://www.marekwitkowski.info
    "Przedzieram się przez dżunglę życia pomrukując..."

  8. #8

    Domyślnie

    no to juz mi się troche rozjaśnia jacek_z - jesli chodzi o zwięrzęta to mają być to pieski, kotki itd ale w studiu, więc myśle ze sobie poradze.
    kombinuje że na początek jakieś body plus jeden obiektyw i pryzmat np. coś takiego
    http://www.allegro.pl/item90987885_m...k_matowka.html
    albo
    http://www.allegro.pl/item91238784_a...654_super.html
    co o tym sądzicie.
    I jeszcze jedno pytanie czy wie ktos z jakimi czasami synchronizacja z lampą.

    [ Dodano: Czw 09 Mar, 2006 ]
    znalazłem jeszcze coś takiego
    http://www.allegro.pl/item90454287_mamiya_645_pro.html
    jaka jest różnica pomiędzy 645 super a 645 pro. czy warto dopłacać?

    [ Dodano: Czw 09 Mar, 2006 ]
    lub pdobna aukcja http://www.allegro.pl/item91074094_m...yw_55_2_8.html

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    przyznam ze nie wiem czym sie roznia. kolega kupil nastepny po tych model - PRO TL i to byl chyba pierwszy z pomiarem blysku TTL przez obiektyw i ostatni przed AF.
    czyli chyba te z allegro nie maja ttl
    synchronizacja z lampa - chyba 1/125 ale glowy nie dam.
    pierwsze 645 nie mialy wymiennej kasety z filmem a tylko sama wkladke, ale te z alegro sa nowsze typy. czym sie roznia nie wiem
    biora bardzo malo pradu. baterie - paluszki w gryfie (z silnikiem) trzymaja mu lata!!!

    przystawka cyfrowa ZD (ale pewnie o tym nie myslisz) jest dostosowana dopiero od mamiya 645 AF.

    jsli musisz miec krotkie czasy synchronizacji - to jednak RB - migawka centralna.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    W tych trzech ogłoszeniach są dwa niuanse, na które warto zwrócić uwagę - w ogłoszeniu drugim w zestawie jest Sekor f/1,9 - standard do robienia zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych, ponoć gorzej rysuje od zwykłej wersji f/2,8 (nb. piekielnie ostrej). Choć swoją drogą wersja f/1.9 jest oczywiście o wiele droższa - (to jedno z najjaśniejszych szkieł w MF) i wartoby ją mieć (standardową f/2.8 zawsze można tanio dokupić)
    W trzecim ogłoszeniu jest małe oszustwo - to nie jest pryzmat AE (AE Prism Finder FE401), tylko wizjer lustrzany AE (AE Finder FK402) - fatalna sprawa - ciemny i potwornie zniekształca obraz, no i wyświetla parametry na ledach nie na lcd.

    Ogólnie o ile możesz, poluj na wersję 645 Pro, lub ProTL- pasują do niej wszystkie współcześnie produkowane akcesoria systemu Pro, akcesoria systemu Super są trochę inne (np. inny pryzmat). Istnieją też opinie, że 645 Super (prod. 1985-1993) miewała problemy z jakością wykonania - była to pierwsza M645 z elektroniką i lubi ponoć się psuć.

    Co do czasu synchronizacji - niestety tylko 1/60s - jest to największa wada 645-tki. Są jednak do niej dostępne obiektywy z migawką centralną, umożliwiające synchronizację do 1/500 (Sekory 55, 80 i 150 oznaczane N/L)

    A tu masz linka do forum Mamiyan
    http://www.macuserforums.com/webx?14...aX.36@.ee706da

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. SB a mamiya 7II
    By Adams in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-03-2011, 12:02
  2. Mamiya 645
    By miron19j in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 24-04-2010, 12:48
  3. Mamiya RZ 65 L-A & W
    By Framek in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-02-2010, 22:08

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •