Close

Strona 1 z 21 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 202
  1. #1

    Domyślnie Słowa, określenia... forum nikoniarze.pl

    A

    alledrogo - popuarny serwis aukcyjny.

    B


    BF (Back-Focus) - tendencja obiektywu do ustawiania ostrości za obiektem, w który celujemy.

    błyskograt - lampa błyskowa.

    C


    Coś mi lata w body - mało poważne, ale się mi spodobało, więc jest. Określenie na taki mały *******nik, co, jak nazwa wskazuje, lata w body i informuje wyżej wymienione, czy trzyma pion, czy jest już w poziomie.

    Crop - czyli stopień zmiany kąta widzenia ze względu na rozmiar matrycy.

    D


    DR - rozpiętość tonalna, określa zakres świateł i cieni, w jakim matryca rejestruje jeszcze szczegóły.

    dramatyczne niebo - bomblowe kryterium jakości zdjęcia - nie ma dramatycznego nieba-zdjęcie nie może być dobre.

    E

    brak

    F

    FF - a tu wiele zależy od kontekstu:
    a)Ful Frejm/Full Frame - format pełnej klatki aparatu małoobrazkowego
    b)Front Focus - tendencja obiektywu do ustawiania ostrości przed obiektem, w który celujemy.

    frotka - statyw firmy Manfrotto.

    fufu - określenie stosowane w odniesieniu do firmy Fuji/aparatów pełnoklatkowych.

    G


    gaduła - użytkownik Forum który natrzepał sobie postów (min. 1000) i przeważnie jest z tego dumny.

    gniot - zdjęcie, które można ocenić mówiąc autorowi "to dobrze, że widzisz w tym jakąś wartość".

    GO - Głębia Ostrości.

    grucha - gumowy przyrząd w kształcie gruszki, pierwotnie służył do lewatywy, obecnie jak się w aptece pyta o gruszkę, w 90% obsługa wie, że rozmawia z fotografem.

    H


    HDR - zdjęcie powstałe przez złożenie razem kilku zdjęć w celu uzyskania większej rozpiętości tonalnej.

    high/low key - technika fotograficzna polegająca na znacznym prześwietleniu/niedoświetleniu zdjęcia

    I

    brak

    J


    jasne tele - teleobiektyw o maksymalnym otworze względnym przysłony w okolicach f2.8.

    jechać na (pełnym) manualu - robić zdjęcia używając trybu M. Pełny manual odnosi się do używania obiektywów uniemożliwiających dokonanie przez aparat pomiaru światła.

    K

    kastrat - pogardliwe określenie Nikona D40, D40X, D60, związane z niedoborem śrubokrętów w tych aparatach.

    KIT - potoczne określenie obiektywu dołączanego przez producenta do korpusu.

    kotlet - zdjęcie ślubne, raczej pogardliwie.

    L

    leci w prawo/w lewo - kadr odchylony od poziomu, najczęściej wynik nieuwagi fotografującego.

    M

    małpka - mały aparat kompaktowy, służący do robienia pstryków.

    młotek - lampa błyskowa, najczęściej duża i dość mocna, wyglądem przypominająca właśnie to narzędzie.

    moniek - monopod.

    mydło - nieostrość zdjęcia wywołana właściwościami obiektywu.

    N

    ni to wąsko, ni szeroko - fotograficzny odpowiednik "ni pies, ni wydra", stosowany w odniesieniu, najczęściej, do obiektywu 50mm na cropie

    nie abla - nie działa (najczęściej odnośnie współpracy jednego urządzenia z drugim).

    O

    obiektyw kręci mordką - określenie to oznacza, że w procesie ustawiania ostrości obracają się przednie elementy obiektywu.

    onanista sprzętowy - człowiek, który kupuje wypierniczony w kosmos sprzęt nie po to, żeby robić nim zdjęcia, tylko by mieć wypierniczony w kosmos sprzęt i mieć się nad czym bawić rączką.

    oplułem monitor - piszą to użytkownicy rozśmieszeni do tego stopnia, że ich ślina wydostała się na zewnątrz i wylądowała na monitorze.

    ostry od pełnej dziury - określenie każdego obiektywu występującego na forumowej giełdzie.

    OT - off-topic, wtrącenie niezwiązane z tematem wątku. Najczęściej OT zajmuje w wątku więcej miejsca, niż rzeczowe wypowiedzi na temat.

    P

    pełna dziura - maksymalny otwór przysłony danego obiektywu.

    plastik - potocznie o obróbce w stylu 'glamur', czyli gładko, błyszcząco i bez skaz.

    plastyka obrazu - mityczne COŚ, czego nikt nie widział, co każdy chciałby mieć.

    polar - filtr polaryzacyjny.

    pompka - obiektyw, którego mechanizm zoom działa nie przez obracanie pierścieniem, ale przez przesunięcie jednej części obiektywu względem drugiej.

    popełnić zdjęcie - słowa mówiące o popełnieniu przestępstwa, jakim jest zrobienie zdjęcia.

    pstryk - zdjęcie nieprzemyślane, bardziej w charakterze prezentacyjnym, niż do oceniania wartości fotograficznej.

    PSucie zdjęcia - obrabianie zdjęcia, najczęściej dość intensywne, nieco rzadziej przemyślane, w programach photoshopopodobnych.

    przepał - tak mocne prześwietlenie zdjęcia, iż niemożliwe jest wyciągnięcie z jasnego obszaru zdjęcia żadnych szczegółów.

    przepał na matrycowym - znana i powszechnie krytykowana właściwość matrycowego pomiaru światła w Nikonie D80, który ma tendencję do przepalania.

    R

    ryba - obiektyw typu fish eye.

    S

    sabinka - lampa błyskowa Nikon Speedlight SB-600/SB-800 (SaBina)

    słoik - vel szkło - obiektyw.

    spot - spotkanie grupy fotografów.

    stałka - obiektyw stałoogniskowy.

    stałkojebca - vel "pogromca stałek" - termin odnoszący się do duetu AF-S Nikkor 14-24 2.8 i AF-S Nikkor 24-70 2.8, dobitnie określający jakość obrazu przez przedstawicieli tego duetu produkowanego.

    strzelić między oczy, dać po oczach - użycie zbyt mocnego światła błyskowego.

    szara karta - wzorzec do pomiaru balansu bieli, szara kartka odbijająca dokładnie 18% padającego światła.

    szklarnia - posiadany arsenał obiektywów/słoików.

    szumofob - osobnik chory na dziwną chorobę, charakteryzującą się tym, iż na każdym zdjęciu widzi on niedouszczalny poziom szumu.

    Ś

    ślubniak - zdjęcie zrobione podczas ślubu/wesela/itp.

    śrubokręt - silnik AF wbudowany w korpus aparatu, nazwany tak, bo tak wygląda.

    T

    trabant - canony serii XXXd.

    trzepaczka - system czyszczenia matrycy w aparacie.

    U

    brak

    W

    wali się - odmiana leci w prawo/w lewo, odnosi się do odchylenia od pionu.

    woda się wylewa - odmiana leci w prawo/w lewo dotycząca zdjęć z wodą.

    X

    brak

    Y

    brak

    Z

    zatyczki do korpusu - tanie, często kiepskiej jakości (acz nie zawsze) obiektywy tzw. kitowe.

    zenek, zenon - Zenit.

    zombie mode - robienie zdjęć przy użyciu live view, z charakterystycznym trzymaniem rąk przed sobą.

    zoom spacerowy - obiektyw o dużym zakresie zoom, słabym świetle, uniwersalny.

    Ż

    żyleta - b. ostre zdjęcie/obiektyw rysujący bardzo ostro.



    EDIT - pozwoliłem sobie wrzucic powyższe do posta prz3mo, bo to jedyny sposób, by się znalazło na początku.
    Zebrał - Karl Johansson.



    Naszła mnie dziś głupawka i pozwole założyć sobie taki temat...
    Otóż mija mniej wiecej rok jak tu jestem i poznałem tu ciekawe określenia, słowa etc...

    przepał na matrycowym - określenie chyba każdemu kojarzy sie ze Zbigniewem i D80, swego czasu bardzo popularne dzieki kilku tematom. Wracające jak bumerang

    BF/FF - zmora szczegolnie nowych uzytkownikow (choc tych starych rowniez), ktorzy kupują za niemałą kase wymarzone obiektywy, po czym stwierdzają, ze ostrosc poszła w las Oznacza ostrzenie AF za lub przed obiektem.

    ostry od pełnej dziury - ulubione określenie sprzedających obiektywy, wynika w sumie z tego, ze 100% sprzedawanych szkieł na giełdzie jest ostre od pełnej dziury A gdzie te nieostre? Oznacza niby ostre jak żyletka fotki już od najnizszej wartości dostepnej przysłony w danym obiektywie.

    ni to wąsko, ni szeroko - dość częste okreslenie Nikkora 50mm 1.8 we współpracy z cropem (1.5). Mimo, ze takie nijakie, każdy (prawie) je ma

    Dopisujcie swoje typy
    Ostatnio edytowane przez prz3mo ; 15-06-2010 o 15:51

  2. #2

    Domyślnie

    Mnie sie ostatnio spodobał:
    stałkojebca - pojawiający sie nagminnie w wątkach o 12-24 i 24-70, okreslenie irytujące stałkolubnych, i podniecające użytkowników oczekujących na w/w szkła.
    Yashica 124G|D3000|D700|S 12-24|N 24-70|N 50 1.4 AF-S|N 80-200 AF-S|SB-800|

  3. #3

    Domyślnie

    Popełniłem zdjęcie - beee moim zdanie nieładne określenie wyniku naciśnięcia migawki.
    AF lata w te i na zad - czyli Af kręci w lewo potem w prawo nie mogąc złapać punktu ostrości.
    Słoik bez koment.
    Zmieniam sklarnię ew przebudowa szklarni wiadomo jak ze słoikami.

    A jeszcze podoba mi się w dziale giełda że wymaga się by sprzedający określił dlaczego sprzedaje.
    Ostatnio edytowane przez ADAS ; 13-02-2008 o 12:00
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  4. #4
    Kaleid
    Gość

    Domyślnie

    Zatyczka do korpusu - określenie na tanie, kitowe obiektywy

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ADAS Zobacz posta
    A jeszcze podoba mi się w dziale giełda że wymaga się by sprzedający określił dlaczego sprzedaje.
    heheh.. no to jest dobre
    Jakby liczył na to, ze autor napisze:
    "Sprzedaje, bo szkło ma BF, słabo ostrzy i spadło mi 2 razy na Ziemię"

    Aaaaa....

    Zapomniałem o najważniejszym - Śrubokręt
    Słowo działające na posiadaczy D40(x) jak płachta na byka, powód wielu sporów, kłótni, zadym , heheh. Oznacza silnik AF w korpusie.
    Ostatnio edytowane przez prz3mo ; 13-02-2008 o 12:01

  6. #6

    Domyślnie

    "Sprzedaje, bo szkło ma BF, słabo ostrzy i spadło mi 2 razy na Ziemię"
    często pojawia się właśnie stwierdzenie że nieupadł ani razu.

    A jeszcze mówienie że d 40 to kastrat
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  7. #7
    aly
    Gość

    Domyślnie

    to ja Wam już bardzo z góry dziękuję, mimo że słownik się jeszcze nie rozrósł - nareszcie wiem, co to śrubokręt.

  8. #8

    Domyślnie

    trochę mydlany - określenie nieostrego obiektywu

  9. #9

    Domyślnie

    sprzęt sprzętem, nie możemy zapomnieć o innych aspektach forum:
    - ludzie:
    "użytkownik - szukacz" - w każdym wątku wtrąca swoje "użyj opcji szukaj", zazwyczaj ma racje, ale dzizzzas, ile można
    szumofob - fotografista któremu nawet na iso 200 zdjęcia szumią bardziej, niż morze podczas sztormu
    onanista sprzętowy - (mój ulubiony) całymi dniami odprawia modły nad swoim nowym sprzętem zakupionym za ostatnie pieniądze, 2 dni po premierze...pleneru nie widział od dawien dawna.

    może coś o obróbce:
    plastik - obróbka a'la galmour, zazwyczaj nieudolna i przesadzona
    Yashica 124G|D3000|D700|S 12-24|N 24-70|N 50 1.4 AF-S|N 80-200 AF-S|SB-800|

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez prz3mo Zobacz posta
    Zapomniałem o najważniejszym - Śrubokręt
    Słowo działające na posiadaczy D40(x) jak płachta na byka...
    Uściślając - na niektórych posiadaczy - bo na mnie to np. nie działa w ogóle... może dlatego, że zamiast brać udział w jałowych dyskusjach wolę "popełniać" zdjęcia

    PS. Ciekawe jakie ja będę miał wrażenia po roku na forum

    pozdrawiam

Strona 1 z 21 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •