Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Lenovo-ukryta partycja!

    Witam
    niedawno nabyłem notebooka Lenovo 3000 N200 do którego sprzedawca dołączył Windowsa XP HE. Zainstalowałem system, urządzenia komputera nia działały więc sprzedawca zalecił ściągnięcie sterowników z internetu.Nie wszystkie dało się ściągnąć.Ze względu na przebytą operację siatkówki oka nie byłem w stanie zapoznać się z instrukcją ,z której wynika, iż sterowniki były zainstalowane na ukrytej partycji.I tu pytanie jak ją odzyskać albo co innego zrobić? Zaznaczam,że HDD jest po partycji.Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli dysk był sformatowany, to pewnie można jakoś te dane odzyskać, ale mija się to z celem; lepiej dossać sterowniki z ibm.com. Sam miałem identyczny problem; zainstalowałem Windę XP z jakiejś "dowolnej" płytki (liczy się numer licencyjny na naklejce przytwierdzonej do spodu notebooka), a sterowniki sobie doinstalowałem... Jeśli Chcesz, to mogę jutro poświęcić chwilkę, zassać je wszystkie dla ciebie i wystawić Ci w jednym pliku do ściągnięcia - może to zaoszczędzi ci szukania i grzebania, jeśli chwilowo nie możesz.
    "The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph" - B. Jensen

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2007
    Miasto
    Warszawa - Elbląg
    Posty
    80

    Domyślnie

    Jeżeli lenovo robi tak jak poprzednio w laptopach IBM/Lenovo, to ta partycja jest nie do użycia dla użytkowników.
    Mozna tylko odpalić w biosie przywracanie systemu i wtedy tylko użyte będą pliki z tej partycji.
    Ale coś mi tu nie pasuje, bo kupując laptopa w takiej konfiguracji,
    to system już powinien być wgrany (ja tak miałem) i nie ma żadnych płytek instalacyjnych.
    Powinieneś tylko dostać małą karteczkę z info że jest to legalna kopia i naklejkę OEM pod spodem laptopa.

    Poza tym sterowniki instaluje się za pomocą specjalnego narzędzia (software installer), które powinno zassać z internetu wszystkie sterowniki (tylko musisz mieć net), polecam to wygodne narzędzie, bo działa podobnie jak windosw update, tylko niestety trzeba je raz w miesiącu ręcznie odpalać.

    Jeżeli jednak masz czysty dysk i samemu musisz zainstalowac software, to bym się mocno zastanawiał nad zwrotem do sklepu.
    Oprogamowanie OEM powinno juz być preinstalowane przez sprzedawce i powinno dobrze działać (mieć wszytskie sterowniki).

    Dodam tylko, że mam doświadczenie z lenovo sprzed 1,5 roku, może teraz już zeszli na psy jak ich IBM nie pilnuje.
    Pierwsze przerobione thinkpady były naprawdę dobre, tych sprzedawanych teraz, nie jestem pewien.
    SZARA KARTA

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2007
    Miasto
    Warszawa - Elbląg
    Posty
    80

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hedgehog Zobacz posta
    Jeśli dysk był sformatowany, to pewnie można jakoś te dane odzyskać, ale mija się to z celem;
    Jeżeli była tam oryginalna partycja ukryta przed systemem (jak ja miałem), to nie tak łatwo ją usunąć.
    Windows jej nie widzi, a format c: to nie to samo co format ukrytej drugiej partycji.
    Nie wiem jak teraz, ale poprzednio wystarczyło nacisnąć przycisk access IBM (podczas bootowania) i można było bezproblemowo odtworzyć sobie system. Jest to dużo lepsze niż instalacja Windowsa z dowolnej płyty, z wykorzystaniem numerów licencji, które masz na naklejce.
    SZARA KARTA

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rfryca Zobacz posta
    Ale coś mi tu nie pasuje, bo kupując laptopa w takiej konfiguracji,
    to system już powinien być wgrany (ja tak miałem) i nie ma żadnych płytek instalacyjnych.
    ...chyba, że kolega kupił takiego "data-wiped" laptopa, jak ja, to znaczy poleasingowego. Wtedy tej partycji nie ma i już
    "The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph" - B. Jensen

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rfryca Zobacz posta
    ...Jest to dużo lepsze niż instalacja Windowsa z dowolnej płyty, z wykorzystaniem numerów licencji, które masz na naklejce.
    Nie jest, bo instaluje masę niepotrzebnego soft-spamu (jakieś wynalazki do nagrywania płyt, aplikacje-helpery itepe) i stare wersje sterowników. Ale w sumie co komu miło
    "The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph" - B. Jensen

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2007
    Miasto
    Warszawa - Elbląg
    Posty
    80

    Smile

    Cytat Zamieszczone przez hedgehog Zobacz posta
    Nie jest, bo instaluje masę niepotrzebnego soft-spamu (jakieś wynalazki do nagrywania płyt, aplikacje-helpery itepe) i stare wersje sterowników. Ale w sumie co komu miło
    Moglibyśmy tu teraz prowadzić spór co był pierwsze, kura czy jajko, ale nie o to chodzi.
    Jeżeli system jest preinstalowany przez takie firmy jak IBM (bo od nich lenovo odkupiło linię thinkpadów),
    to:
    - jest on najlepiej skonfigurowany do sprzętu na którym pracuje (stabilnej pracy),
    - nie zawiera śmieci po instalacji typu rozpoznano nieznane urządzanie,
    - posiada zainstalowany soft przez producenta, zalecany do pracy ze sprzętem,
    który daje między innymi możliwość automatycznego pobrania najnowszych sterowników z internetu
    - (legalne) wynalazki do nagrywania płyt, jak ktoś ma kasę to sobie kupi lepsze i zainstaluje (zależy co komu miło)
    - stare wersje sterowników są taż po instalacji innego Windowsa, i powinny sie pojawiac na dysku w miarę aktualizacji sterowników (ja robię to raz na miesiąc)
    - pozostałe rzeczy które też będziemy mieli po instalacji z innej płytki

    Jak z tego wynika, opłaca się odtworzyć, jeżeli to możliwe, oryginalną partycję z preinstalowanym systemem.
    Jeżeli jest to sprzęt poleasingowy, z usuniętą preinstalowaną wersją systemu, to mam nadzieję, że przynajmniej cena rekompensuje problemy z instalacja systemu.
    SZARA KARTA

  8. #8

    Domyślnie

    Może racja: co komu potrzebne, wedle uznania. Napisałem tak, a nie inaczej, bo naprawdę na każdym laptopie którego miałem, a miałem już kilka (IBM, Acery i Sony) usuwałem cały badziew i instalowałem sobie wszystko sam, doprowadzając układ partycji do swoich wymogów. Oprogramowanie dołączane do tych maszyn było kupą szmelcu, którą idealnie zastępowały rozwiązania opensource'owe (jeśli w ogóle było trzeba coś zastępować).

    Ale może faktycznie komuś te "cudowne, małe programy" potrzebne. Tak czy inaczej, mogę pomóc ze ściągnięciem i przygotowaniem sterowników, jeśli kolega ma problem.
    "The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph" - B. Jensen

  9. #9

    Domyślnie

    Notebook jest nowy.Sprzedawca chyba nie wiedział o funkcji (przycisku) "Rescue and Recovery" przy pomocy którego należało uruchomić komputer. Ja ze względu na stan wzroku za póżno się doczytałem (po wgraniu legalnego XP HE i po partycji dysku).No i przycisk nie działa.Serwis Lenovo w Warszawie (ja mieszkam w Gdyni) nie bardzo może pomóc. W Polsce jest nadal tak, że klient jest szanowany tylko do momentu zakupu. Nie jestem informatykiem a ni biegłym w języku angielskim i zdołałem ściągnąć tylko niektóre sterowniki.Wdzięczny będę za przesłanie sterowników. Notebook Lenovo 3000 N200, model 0769-B8G, part number TY2B8PB, serial number L3F7288.Dzięki i pozdrawiam.

  10. #10

    Domyślnie

    Ups.

    Ok, popatrze co moge splodzic Dam znac!
    "The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph" - B. Jensen

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •