Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie [Gimp][ufraw][NCapture]Kolory

    Zrobiłem się dociekliwy. Sfotografowałem zdjęcie testowe Fuji w trybie RAW + BASIC (w przestrzeni sRGB). Następnie tak powstałe NEFa i JPEGa otwarłem NCapture i GIMPem z wtyczką ufraw. I okazało się, że o ile w NCapture NEF i JPEG są identyczne (składowe RGB w identycznych miejscach są identyczne, to w GIMPie nie są identyczne. Stąd różnice (opisywane przez wielu z nas) w kolorach widzianych na ekranie.
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

  2. #2

    Domyślnie

    ufraw korzysta z dcraw, który może automatycznie rozpoznawać balans bieli, pobierać go ze zdjęcia itd. ufraw też ma suwaczek na ustawianie... Teraz tylko trzeba by znaleźć w jakim położeniu jest identycznie. Co nie zmienia faktu, że NC, który jest komercyjny i napisany przerz Nikona otwiera NEFy lepiej... No ale to nic dziwnego - mają swój soft do swojego formatu, a a z drugiej strony jest opensource'owy soft, który ciągle się rozwija... Tam jest rzesza programistów, pieniążki itd. Tutaj jedna, ew. kilka osób wypełniających wolny czas, żeby zrobić za darmo coś dla ogółu... Daj trochę czasu tym programom a się przekonasz, że bedą robiły to identycznie.
    D300 i kilka butelek z denkiem ale bez szyjki...


  3. #3

    Domyślnie

    Nie tylko daję trochę czasu, ale przesłałem swoje spostrzeżenia (i co ważniejsze porady, jak moim zdaniem to rozwiązać) autorowi.
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

  4. #4

    Domyślnie

    O! A to się chwali Podziel się tymi uwagami bom ciekaw
    D300 i kilka butelek z denkiem ale bez szyjki...


  5. #5

    Domyślnie

    Tak jak sobie porównywałem (na laptopie niestety ), to:
    1) Aby otrzymać podobne nasycenie (podobne, ale nie identyczne) trzeba ustawić Saturation na 1,45.
    2) Z balansem bieli jest gorzej - ale temperatura barwowa podawana w NC i w ufraw nie jest jednakowa.

    Czasem udaje się uzuskać podobne kolory w obu programach.

    Dla uściślenia zapodaję, że mam Win98SE, Gimpa 2.05 i ufraw do otwierania NEFów.
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

  6. #6

    Domyślnie

    Windows... Hehe ale i tak się to odnosi do gimpa, dcrawa i ufrawa
    Ja póki co nie mogę odpalić nowego rawphoto, tak żeby było wszystko ok... A Tr0nowi łazi
    D300 i kilka butelek z denkiem ale bez szyjki...


  7. #7

    Domyślnie

    Tak dla informacji, IrfanView otwiera NEFa z jeszcze innymi kolorami i kontrastem. Nie ma lekko.
    Jedyny pożytek z tego płynie taki, że NC obrzyna nieco informacji z brzegów matrycy, a dcraw pokazuje prawie wszystko (ucina po jednym pikselu).
    PS. Obrazek z IrfanView jest znacznie mniej podobny do tego z Gipa z Saturation 1,35
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

  8. #8

    Domyślnie

    Bardzo ciekawe porównanie - sprawdze jak to u mnie wygląda.
    mziel dzisiaj Ci skompiluje te programiki
    pozdrawiam Sebastian

  9. #9

    Domyślnie

    Tr0nie!
    Znalazłem dcraw i rawfoto dla windows (ten drugi jest w registry.gimp.org), ale w mojej wersji (Gimp 2.0.5, GTK 2.4.10) przy próba otwarcia pliku przez rawfoto Gimp zawisa (a dokładnie zawisa rawfoto). Ufraw działa bez problemów. Ponieważ nie mam zainstalowanego cygwina, czy mogę Cię prosić o skompilowanie dcraw'a i rawfoto dla najnowszej konfiguracji (oczywiście dla Windows)?
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krakus
    Tr0nie!
    Znalazłem dcraw i rawfoto dla windows (ten drugi jest w registry.gimp.org), ale w mojej wersji (Gimp 2.0.5, GTK 2.4.10) przy próba otwarcia pliku przez rawfoto Gimp zawisa (a dokładnie zawisa rawfoto). Ufraw działa bez problemów. Ponieważ nie mam zainstalowanego cygwina, czy mogę Cię prosić o skompilowanie dcraw'a i rawfoto dla najnowszej konfiguracji (oczywiście dla Windows)?
    U dla windows będzie problem z kompilacja - daj mi czas do konca tygodnia to sie postaram
    ja miałem tego
    http://www.iki.fi/tml/rawphoto+dcraw-20040520.zip i działał - potem miałem ufraw

    ale przeważnie testuje tylko czy działa bo osobiscie pracuje natywnie w linux
    pozdrawiam Sebastian

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •