Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    wad
    Gość

    Domyślnie Korekta ekspozycji - dezorientacja

    Witam jestem świeżo upieczonym foto-AMATOREM.Dlatego pewne rozbieżności w artykułach powodują że nie bardzo wiem jak to się "je". W tym przypadku jest to korekta ekspozycji.
    W bardzo Ciekawym artykule ze strony http://foto.jasiu.pl/08.html
    o pracy z lampami błyskowymi jest są o korekcie takie wskazówki:
    "1. należy wprowadzać dodatnią korektę ekspozycji (rozjaśniać - przyp. tłum.), gdy scena / obiekt jest jasny
    2. i należy wprowadzać ujemną korektę ekspozycji (przyciemniać - przyp. tłum.), gdy scena przed obiektywem jest ciemna"
    natomiast w instrukcji obsługi Nikon D70 jest napisane:
    "...poprawka dodatnia może być potrzebna, gdy główny obiekt jest ciemniejszy niż tło a ujemna - gdy pierwszy plan jest od tła jaśniejszy"
    Czy nie jest to sprzeczne ???
    To jak to jest ?

  2. #2

    Domyślnie

    Erm... to raczej proste. Jeżeli obiekt, który chcesz sfotografować jest ciemniejszy od tła - wydłużasz czas - w końcu chcesz mieć główny obiekt dobrze doświetlony.

    Jeżeli obiekt jest jaśniejszy robisz odwrotnie - niedoświetlasz.

    Oczywiście zależy to od tego jak mierzysz światło, jaka jest różnica pomiędzy tłem a obiektem fotografowanym itd...
    I'm not normally a religious man, but if you're up there, save me, Superman!
    http://instagram.com/adrwoz

  3. #3

    Domyślnie

    no dobra wad, odpowiem...
    NIE nie jest to sprzeczne!
    Czy to wystarczy?
    Pewnie nie, więc...
    w omawianym artykule autor ma na myśli sytucję, w której fotografowany obiekt jest A: jasny - biała suknia - co powoduje, że aparat (światłomierz) chce doprowadzić biel sukni do szarości (znaczy przyciemnić) - więc trzeba troszkę doadać (+) oświetlenia (nie ważne lampa czy ekspozycja), lub B: ciemny - "coś ciemnego" - co powoduje że aparat (światłomierz) chce doprowadzić to coś ciemnego do szarości (znaczy rozjaśnić) - więc trzeba troszkę odjąć (-) oświetlenia.

    W instrukcji natomiast chodzi o sytuację, w której występuje różnica pomiędzy obiektem pierwszoplanowym a tłem - wtedy rzeczywiście może się tak zdarzyć, że aby oszukać metodę pomiaru światłomierza trzeba będzie wprowadzić poprawki dla A ciemnego PP (pierwszy plan) in minus (światłomierz "weźmie" pomiar z tła) i dla B jasnego PP odwrotnie.

    EDIT:
    aby zrozumieć na czym polega tu różnica musisz zrozumieć, że w obu przypadkach chodzi o coś innego w ustawieniu ekspozycji (tzn. zawsze chodzi o to aby była prawidłowa )

    W pierwszym przypadku chodzi o ustawianie parametrów "na jeden element", a w drugim wypadku na balans dwóch rożnie oświetlonych planów.
    Ostatnio edytowane przez eldritch ; 27-12-2007 o 21:36
    "Często kończy się na formie, nic z tego nie wynika. Po tym jak Marcel Duchamp ogłosił, że pisuar ustawiony na środku jest dziełem sztuki - artystą może być każdy..." - R. Opałka

  4. #4

    Domyślnie

    wad - kłania się znajomość podstaw pomiaru światła i tzw 18 (wg. NG 13) procentowa szarość. Światłomierz jest skalibrowany do oceny sceny o średniej szarości (18%), tzn, że jeżeli będziesz mierzył światło z karty Kodaka (szary kartonik odbijający 18% światła) - to światłomierz prawidłowo zmierzy światło, jeżeli zaś weźmiesz sobie do pomiaru białą kartkę papieru i od niej zmierzysz światło - to światłomierz zostanie oszukany. Zrób sobie doświadczenie połóż na podłodze biała kartkę papieru i zmierz światło tak aby całe pole światłomierza objęte było białym polem i zrób zdjęcie (sfotografuj biały papier). Co zobaczysz? Szarość! Szarość widze...

    A teraz pobaw się korektą ekspozycji - co musiałeś zrobić aby kartka była biała?

    Dlaczego?
    A no właśnie przez tą kalibrację światłomierza. Zadasz pytanie to jak to jest że jak mierzysz landszafcik to wychodzi często OK, ano bo te 18 światła = jest mniej więcej takiemu odbiciu jakie odbija przeciętny landszaft na tej planecie (przeciętny, bo już np. zimowy nie jest przeciętny i dlatego śnieg często na fotkach wychodzi niebieski czyli niedoświetlony). Tak samo jak z tą kartką jest z suknią panny młodej.

    Zadanie domowe: co zobaczę na zdjęciu jeżeli sfotografuję czarny papier (bez korekty ekzpozycji)?
    Ostatnio edytowane przez eldritch ; 27-12-2007 o 21:51
    "Często kończy się na formie, nic z tego nie wynika. Po tym jak Marcel Duchamp ogłosił, że pisuar ustawiony na środku jest dziełem sztuki - artystą może być każdy..." - R. Opałka

  5. #5
    wad
    Gość

    Domyślnie

    wielkie dzięki za odpowiedz, tego mi było trzeba. Wracam do czytania. Jak pisałem że jestem foto amatorem z naciskiem na amatora

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •