Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Jeszcze raz o żarówkach-błyskowa czy Świetlówka

    Witam.
    Na początku chciałem przeprosić, jeśli podobny temat już był.
    Szukałem, ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi (może słabo szukałem )
    Do rzeczy....

    Już od jakiegoś czasu szykuję się z zakupem taniego oświetlenia do mojego namiotu.
    Chce się trochę pobawić w fotografie produktów, szkła itp.

    Nie stać mnie na drogie lampy (zresztą, nie miałbym gdzie ich wstawić-mam za mały pokój).
    Dlatego chciałbym kupić albo żarówki błyskowe (które wielu poleca), albo "specjalne" świetlówki.

    Za świetlówkami przemawia cena (1 szt. kosztuje od 17zł:http://allegro.pl/item286788262_swie...e_swiatla.html lub trochę droższe po ok. 25 zł: http://allegro.pl/item284822171_swie...o_ciagle_.html), niestety, nie wiem, jak to wygląda w praktyce.

    Z błyskowymi miałem już trochę do czynienia, więc wiem co i jak, a z takimi to już nie.

    Czy ktoś mógłby mi napisać wady i zalety obu żarówek?
    Czemu warto kupić błyskowe a nie te świetlówki?

    Pozdr.

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Radzę zrobić taki eksperyment. Weź 4-5 najsilniejszych żarówek w domu. Załóźmy, że będą to 100W. Poświeć na ten namiot. Przedmioty w namiocie najczęsciej są dość małe, będziesz robił więc zdjęcia raczej z małych odległości - średnio metr. By zmieścić wszystko w GO trzeba stosowac przysłony 11 lub 16. Zobacz jaki czas ci wychodzi przy takich żarówkach. Solidny statyw konieczny - to chyba oczywiste.
    Te żarówki mają podawane parametry z przesadą. Takie 24W czyli niby 120W świetlówki kompaktowej to mniej niz 100W normalnej żarówki.
    Żarówki maja plus - widzisz rozkład cieni. Błysk - nie, o ile sobie nie zrobisz pilotów. Polecam błysk.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Błyskowe są mocniejsze, mniejsze zużycie energii, nie grzeją wszystkiego wkoło. Mimo ewidentnych zalet światła ciągłego (przede wszystkim widać wszystko na bieżąco, jak Jacek_Z pisze), sam jako amator polecam błyskawki.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •