Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 69
  1. #1

    Domyślnie parasol vs softbox

    Witam,
    czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć lub podesłać jakiegoś linka gdzie widać jaka jest różnica w oświetleniu z parasolką, softboxem i blendą. Chodzi mi o efekty końcowe.

    Pytanie może głupie, ale jestem amatorem

    Pozdrawiam
    Mamiya + Sony

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kh29228 Zobacz posta
    Witam,
    czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć lub podesłać jakiegoś linka gdzie widać jaka jest różnica w oświetleniu z parasolką, softboxem i blendą. Chodzi mi o efekty końcowe.

    Pytanie może głupie, ale jestem amatorem

    Pozdrawiam
    faktycznie pytanie trudne.Roznica jest taka,ze zupelnie inaczej przy pomocy tych narzedzi otrzymujesz optymalny czyli ten sam rezultat Widzisz licza sie inne czynniki,np.wystarczy zmienic odleglosc i parasol zachowa sie tak samo jak softbox.Music to przecwiczyc sam albo poczytac ze 300 stron o swietle w studiu i plenerze.
    powodzenia
    camera obscura i ta i ta...
    parę fotek

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kh29228 Zobacz posta
    Pytanie może głupie, ale jestem amatorem
    ja też i pytanie wcale nie jest głupie
    Czy nie jest tak, że z parasolki otrzymuje się ostrzejsze cienie niż z lampy z softboxem ??
    Blendy bym tu nie zestawiał, wydaje mi się, że jej rola to tylko delikatne doświetlenie przy użyciu innego źródła światła.

  4. #4

    Domyślnie

    Dla mnie największe różniec jakie mi przychodzą do głowy to kształt bliku oraz "lewe" światło z parasolki. Blendy w to nie mieszajmy. Parasolek też są dwa podstawowe rodzaje - świecimy przez parasolkę lub robi ona za odbłyśnik. Z tym lewym światłem chodzi o to, że (zwłaszcza w małych studiach) światło wędruje w wielu kierunkach (i np. odbija się od ścian i sufitu) - box daje światło bardziej kierunkowe.
    Swoją drogą, to zbyt obszerny temat, żeby sensownie na niego odpowiedzieć.
    Adam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mont Zobacz posta
    ja też i pytanie wcale nie jest głupie
    Czy nie jest tak, że z parasolki otrzymuje się ostrzejsze cienie niż z lampy z softboxem ??
    po zdjęciu z softboxa dyfuzorów też dostaniesz ostre cienie

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcin.budek Zobacz posta
    po zdjęciu z softboxa dyfuzorów też dostaniesz ostre cienie
    nie przeczę

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez !AGresT Zobacz posta
    Dla mnie największe różniec jakie mi przychodzą do głowy to kształt bliku oraz "lewe" światło z parasolki.
    Dokładnie tak
    D70S, N 18-70 DX, N 50/1.8, N 70-210/4-5.6, Polaris flashmeter, chińskie lampy i kilka innych gratów studyjnych.

  8. #8

    Domyślnie

    Parasolka jest bardziej mobilna. Softboxów używam w studio a jak mam sesję w terenie to zabieram parasolki. Mam duże 120 i 150 cm średnicy więc dają fajne światło. Jest jeszcze temat o którym się nie wspomina przy parasolkach. Można lekko zmienić charakter światła zmieniając położenie czaszy parasolki względem palnika lampy. Jak przysunie się czasze do palnika to będzie trochę inne światło niż jak się odsunie. Bywają to niuanse ale przydatne.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez !AGresT Zobacz posta
    Dla mnie największe różniec jakie mi przychodzą do głowy to kształt bliku oraz "lewe" światło z parasolki. Blendy w to nie mieszajmy. Parasolek też są dwa podstawowe rodzaje - świecimy przez parasolkę lub robi ona za odbłyśnik.
    No to ja posiadam ten trzeci rodzaj: dwuwarstwową. Świeci się przez pierwszą warstwę, a druga robi za odbłyśnik. Odbłyśnik można zdjąć otrzymując parasolkę dyfuzyjną.

    Cytat Zamieszczone przez motyl Zobacz posta
    Jak przysunie się czasze do palnika to będzie trochę inne światło niż jak się odsunie. Bywają to niuanse ale przydatne.
    Jak z tych niuansów sensownie korzystać?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez milo_ja Zobacz posta
    ..................
    Jak z tych niuansów sensownie korzystać?
    Zwyczajnie. Zrobić zdjęcie i zobaczyć jak się rozkładają światła i cienie i manewrować tak ustawieniem parasolki względem palnika aż uzyskamy zadowalający nas efekt.

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •