Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: strzał w tło

  1. #1

    Domyślnie strzał w tło

    Witam Panowie i Panie - banalne pytanie - czysto teoretyczne - czy potrzebna jest duza moc blysku zeby tło (biale) bylo calkowicie przepalone i odcinalo postac od reszty ?
    Potrzebuje klasycznych zdjec samej postaci bez tła - tzn ma byc totalnie biale do dalszej obrobki - mam 2 lampy 180ws + sabinke 26 .
    Dwie lampy przez parasolke w twarz i reszte ciala z przodu i .... ???? (pytanie) z ktorej strony i jaka moca walic zeby przepalic tlo w 100% - czy sb26 da rade . Pytam bo jestem w pracy i nie mam czasu na testy, a chcialbym miec czyste sumienie ze sprzet podoła. Czasy okolo 1/125 przyslona 5,6-11 iso 200.

    Więc?

  2. #2

    Domyślnie

    jeśli to ma być sam portret lub plan amerykański - to wystarczy, jeśli tło jest idealnie białe - to jaki problem, wystarczy jedna przysłona wyże i ustawienie lamp tak aby cień nie padał za głową postaci, jeśli chcesz tło wypalić to powinieneś liczyć min ok 3 przysłony wyżej, to też przy portrecie jest możliwe, - buzię oświetlasz sabinką, na drugą stronę, jakieś tło odbijające dla łagodniejszych cienia, a parasole na tło, w ciemnym pomieszczeniu na pilotach określisz kąt rozsyłu światła a by z parasoli nie doświetlało ci osoby (pod warynkiem, że parasole od zewnątrz są czarne i nie puszczają światła - jeśli chodzi o wyświecenie całej postaci i całego tła - to zaczynają się małe schodki bo same dwie lampy z parasolami może być już mało (podłoga) - po prostu dałeś zbyt mało informacji (dokładnie jak ma wyglądać zdjęcie) aby móc coś teoretycznie rozstawić
    tu masz rewelacyjny przykład - więc dalsze opisy już nie mają sensu
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=42558
    Ostatnio edytowane przez bogdi64 ; 28-11-2007 o 15:43 Powód: dpopisano
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    wielkie dzieki nie potrzebuje wiecej informacji - Przydaly sie

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    bogdi napisał trochę nieprecyzyjnie, tzn nie rozpatrzył w krótkiej wypowiedzi róznych aspektów

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    jeśli tło jest idealnie białe - to jaki problem, wystarczy jedna przysłona wyże i ustawienie lamp tak aby cień nie padał za głową postaci,
    OK. Tylko jest problem, że jedną lampą nie oświatlisz z boku równomiernie. Będzie fluktuacja światła. Najlepiej uzyć do oświetlania tła kilku lamp.

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    jeśli chcesz tło wypalić to powinieneś liczyć min ok 3 przysłony wyżej
    jak ma studio na tyle długie, by modelkę odrzucić o 10 m od tła, to OK

    Sęk w tym, że czym mocniej oświatlasz tło, tym mocniej będzie ono samo świeciło i dawało światło od tyłu.
    Czasami jest ono porządane, czasami nie. Wszystko zalezy od tego, jaką chcesz miec krawędź postaci. Jeśli wyraźną i ciemną, to studio musi być długie i modelka daleko od tła. Czarne kotary (w małym studiu) po bokach niewiele pomogą, bo światło i tak idzie dokłanie z tyłu, od tła.
    Jeśli chcesz mieć krawędź osoby bardzo jasną, przeswietloną - to ją swobodnie otrzymasz - własnie ze względu na pewnie krótkie studio i modelkę za blisko tła.

    Jeśli oświatlenie tła ma być mocniejsze (o 2 EV, po co o 3) to musisz miec dobrą optykę. I lekko przymknietą. Pełna jasność jasnych szkieł da ci mydełko. Kiepskie zoomy tez moga mieć kłopoty. Dla optyki to zdjęcia pod światło.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5
    sailor
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    jak ma studio na tyle długie, by modelkę odrzucić o 10 m od tła, to OK
    Jacku .. nie przesadzaj .. nawet do pelnej postaci wystarcza 3-4m za modelka, od kiedy potrzebne jest 10? na 10m nie starczyloby mu mocy lamp.
    jesli by tak trzeba robic to nie studia foto powiny miec conajmniej 25m dlugosci (tlo 10m modelka 15m)

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    Jacku .. nie przesadzaj .. nawet do pelnej postaci wystarcza 3-4m za modelka, od kiedy potrzebne jest 10? na 10m nie starczyloby mu mocy lamp.
    z tymi 10m to przesadziłem, dlatego uśmieszek. Ale co ma długość studia do mocy lamp? Przecież tło i modelke oświetla się osobno, to olbrzymia zaleta i dlatego najlepszy jest duży dystans, by nie pracowac na niekontrolowanym światle odbitym (chyba, że się chce - jest inny efekt - jak twój wstawiony podlinkowany akt)

    Lampy może mieć odstawione od tła o 3 metry i spokojnie uzyskac na nim przysłonę 11 czy 16. Mocy starczy.

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    jesli by tak trzeba robic to nie studia foto powiny miec conajmniej 25m dlugosci (tlo 10m modelka 15m)
    dobrze by było. Ale to marzenia. W długim studiu wszystko mozna skomasować jak się chce na małym obszarze. W krótkim - nie da się rozciągnąc i fizyki nie oszuka. Sam mam krótkie studio i cierpie i kombinuję z czarnymi ekranami.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    pomieszczenie bylo małe... okolo 3,5 - 5 metrów - niestety stałem przy tym pierwszym wymiarze - na koncu dluzszego bylo okno lub drzwi...

    Zaraz zrzucę fotki i zobacze jak to wyszło. Swieciłem z prawej góry lampa + parasolka biała, z lewego dołu blenda. Za modelką przy samej scianie stała sabina na fotoceli z wycelowanym "zajączkiem" w okolice twarzy z punktu widzenia obiektywu.
    Na 90% zdjęć udało mi się całkowiecie przepalić tło w kadrze (biała ściana) natomiast doświetlenie modelki było poprawne - faktycznie krawędzie sa nietypowe (jak dla mnie - nigdy nie swieciłem w tło) dlatego jest to dla mnie nowowść. Wstępnie z efektów jestem zadowolony. Zobaczymy jak to wyjdzie w mniejszym rozmiarze.

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    lepiej podaj przysłony na tle i na modelce (mierzyłeś?) i podepnij tu zdjęcie
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    cos takiego wyszlo z tłem nic nie robiłem - tylko obróbka na twarzy
    http://forum.nikon.org.pl/showthread...246#post498246 - sabina na pełnym manualu w ściane przez parasolkę 1/2 mocy i f na 8 . W twarz lampa 180ws od góry z prawej, przy podłodze z lewej blenda która jednocześnie zakrywała parasolkę. Jesli chodzi o przepalenie tła to jestem zadowolony jednak gdy przyjdzie do odciecia całej postaci łacznie z nogami to sabinka bedzie za słaba.

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    jak zrozumiałem masz f=8 to prawidłowa przysłona na modelce? a na ścianie ile pomierzyłeś? o ile przepaliłeś?
    zdjęcie po tak silnej obróbce nic nam nie powie, musiałbyś dać nie ruszane.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •