Close

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 51
  1. #21

    Domyślnie

    te stawki nie sa duze - uwierz
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tobiks Zobacz posta
    I dlatego pewna liczba mądrych ludzi wymyslila tabele minimalnych wynagrodzen dzieki czemu widac jak na dloni co jest ponizej kosztow a co nie. Ja za ceny dumpingowe uwazam to wszystko co ponizej stawek z tabel ZPAF.

    Moze te stawki wydaja sie duze, ale kosztow fotograf ma rowniez sporo: sprzęt, wyjazdy-podróże, komputer, oprogramowanie, internet, czasem noclegi poza domem, plyty itp.
    Dopiero poza tym wszystkim normalny czas pracy ktorą wykonuje (nie tylko w terenie).
    Pewni "mądrzy ludzie" wymyślili też minimalne stawki notarialne, minimalne ceny skupu żywca, skupy interwencyjne i inne podobne zabiegi - wszystko po to, aby "nie psuć rynku".

    Powtarzam po raz enty, tak jak niektórzy po raz enty piszą o "psuciu rynku" - nie ma obowiązku utrzymywania się z fotografii.
    Boxing is like Christmas - it's better to give than to receive

  3. #23

    Domyślnie

    czlowieku zatanow sie zanim napiszesz kolejna bzdure
    nikt nie twierdzi ze jest obowiazek utrzymywania sie z fotografii.
    nasze twierdzenie jest konkretne mowiac wprost - dawanie zdjec za darmo instytucjom komercyjnym jest szczytem glupoty, psuciem rynku tym ktorzy z tego zyja, tworzeniem zlych nawykow jedynie dla zaspokojenia wlasnego ego - zobaczenia podpisu pod zdjeciem. napisalem glupoty bo uwazam ze trzeba byc imbecylem podniecajac sie podpisem pod zdjeciem jesli dalo sie je za darmo.

    zawsze warto w takim przypadku zadac sobie jedno konkretne pytanie:

    czy zobaczylbym ten swoj podpis gdybym chcial rynkowej stawki? czy wtedy dalbym rade? takie rozdawnictwo to jak jazda w wyscigu kolarskim na dopingu. trudno po wygranej spofrzec se w gembe w lustrze. no chyba ze sie nic kompletnie nie rozumie.


    sorry ale nie wytrzymuje gdy ktos pisze takie bzdety jak obowiazek zarabiania na fotografii.

    olo
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  4. #24

    Domyślnie

    1. spuść nieco z tonu, ok?

    2. pomyślałeś, że właśnie komuś kto CHCE zarabiać na fotografii potrzebne są w "życiorysie" jakieś publikacje, a na początku za kasę nie ma na nie szans? Mechanizm podobny jak w przypadku bezpłatnych praktyk w firmach. Wiele osób, które znam dostało w ten sposób pierwszą pracę. Sam tak dostałem się do firmy - jak mnie zobaczyli, to chcieli od razu zatrudnić ale nie mieli wtedy wolnych etatów. Ale dobrze zapamiętali i zadzwonili po roku. W międzyczasie pracowałem gdzie indziej ale przyjąłem ofertę - za lepszą kasę, bo już miałem doświadczenie.

    3. szczyt głupoty, psucie rynku, złe nawyki, zaspokojenie własnego ego, bla bla bla - proszę Cię, to Ty zastanów się co piszesz. Dla jednych wynagrodzeniem jest kasa, dla innych sława, dla jeszcze innych społeczne poważanie... Porównanie do sportu zupełnie chybione. Akurat mocno siedzę w temacie, i podam Ci przykład z tej "branży": instruktor charytatywnie prowadzi szkółkę sportów walki dla dzieciaków. Wedle Twojego podejścia należałoby mu tego zabronić, bo "psuje rynek" tym, którzy mają komercyjne sekcje. Ale może dla niego wynagrodzeniem jest radość dzieciaków na treningu czy po wygranych zawodach, a może ktoś kiedyś zrobił coś podobnego dla niego?

    Płacz na temat "zepsutego rynku" i wołanie o ceny minimalne wzbudza we mnie tylko uśmiech politowania. Biznes jest nieopłacalny? Zmień branżę.
    Ostatnio edytowane przez pyetya ; 03-12-2007 o 15:01
    Boxing is like Christmas - it's better to give than to receive

  5. #25

    Domyślnie

    nie spuszcze z tonu
    sam kiedys zaczynalem ale nie robilem tego za darmo
    aby wejsc w rynek trzeba nauczyc sie robic zdjecia, znalesc na nie klienta, miec sporo pokory i cierpliwosci a nie wchodzic tylnymi drzwiami.
    jaka slawa? z darmowego zdjecia? pisze przeciez ze dopiero fakt ze jest klient za kase weryfikuje czy jestesmy cos warci.

    fotografia to specyficzny rynek. liczy sie tu odbior zdjec konkretnego czlowieka przez kupujacego. to nie handel!

    ja nie martwie sie o siebie bo i nie musze. ten etap mam juz za soba. wkurza mnie jedynie ze mlodzi ludzie nie maja za grosz odwagi by stanac w szranki z wolnym rynkiem tylko wchodza od dupy strony by tylko zaistniec. to tchorzostwo na wyjatkowa skale. dopoki nie zobaczysz ze ci placa za twoja robote nie bedziesz wiedzial ze ja szanuja. jednak jak ma ktos szanowac prace kolegi skoro kolega sam wyznacza jej wartosc na 0 zlotych?

    sam sobie odpowiedz!

    kolejnym krokiem niech bedzie placenie gazecie za to ze opublikuja wlasnie twoje zdjecie. to bedzie na prawde wyjatkowo zdrowa konkurencja.


    co do glownego watku - zmienilem zdanie - nie sadz ich za to ze cie nie podpisali. szkodliwosc spoleczna nie istnieje bo nie podpisali zdjecia o wartosci 0 zlotych. sam sobie ukreciles bicz.

    olo
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pyetya Zobacz posta
    instruktor charytatywnie prowadzi szkółkę sportów walki dla dzieciaków. Wedle Twojego podejścia należałoby mu tego zabronić, bo "psuje rynek" tym, którzy mają komercyjne sekcje.
    OK, tylko my mowimy o np. gazetach co zbijają grubą kase i stac ich na zdjęcia bez problemu, gosciu ktory prowadzi zajęcia charytatywnie to nic innego jak pomoc mniej zamoznym, dzieki temu mogą też robic to co dzieci z bardziej zamoznych rodzin-ktorych stac na zajęcia. Myslisz ze nigdy nikomu nie dalem zdjęć za darmo (podpis)? Oczywiscie ze dalem, jesli ktos chce uzyc ich w celach nikomercyjnych, jesli wiem ze ktos potrzebuje fotke a wcale na tym nie zarobi, mam nawet w toku aktualnie dwie takie "sprawy" - ze dalem fotkę i ma byc z tego jakis "produkt", z tym ze jeszcze nie zostaly te rzeczy wykonane - i wiem ze te osoby na tym nie zarobią - nic a nic!
    D300s, D800, N80-200 f/2.8, N50 f/1.8; T17-55 f/2.8, SB900, Samyang 24 T1.5, Samyang 85 T1.5
    | tobiks flickR

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rabijki
    aka slawa? z darmowego zdjecia?
    Podwyższone ciśnienie chyba odbiło się u Ciebie na zdolności zrozumienia tekstu. Gdzie ja napisałem, że to dotyczy wyłącznie publikacji fotografii? Powtórzę jeszcze raz - wynagrodzenie to nie tylko kasa.

    Cytat Zamieszczone przez tobiks
    OK, tylko my mowimy o np. gazetach co zbijają grubą kase i stac ich na zdjęcia bez problemu
    Jesteś początkującym fotografem z ambicjami, chcesz robić zawodowo modę/sport. Staje się coś, co wydawało Ci sie niemożliwe - publikacja na okładce "Vogue"/"Sports Illustrated". Ale jest warunek - debiut jest za darmo. Odmawiasz?

    Cytat Zamieszczone przez rabijki
    fotografia to specyficzny rynek. liczy sie tu odbior zdjec konkretnego czlowieka przez kupujacego. to nie handel!
    te same bzdury o "specyficzności rynku" słyszę od przedstawicieli wszystkich "korporacyjnych" zawodów i dotowanych branż. To nie handel? Naprawdę w to wierzysz?

    Cytat Zamieszczone przez rabijki
    ja nie martwie sie o siebie bo i nie musze. ten etap mam juz za soba. wkurza mnie jedynie ze mlodzi ludzie nie maja za grosz odwagi by stanac w szranki z wolnym rynkiem tylko wchodza od dupy strony by tylko zaistniec.
    cieszę sie razem z Tobą, że sprzedajesz zdjęcia (o przepraszam, to przecież "nie handel" - ale w moim ubogim słownictwie jakoś nie mogę znaleźć zamiennika).

    Ale ale - dostrzegam tutaj symptomy schizofrenii - najpierw popierasz ceny minimalne, a teraz nagle zrobiłeś się piewcą wolnego rynku - zdecyduj się, ok? A może po prostu nie wiesz, co to oznacza?

    Cytat Zamieszczone przez rabijki
    to tchorzostwo na wyjatkowa skale. dopoki nie zobaczysz ze ci placa za twoja robote nie bedziesz wiedzial ze ja szanuja. jednak jak ma ktos szanowac prace kolegi skoro kolega sam wyznacza jej wartosc na 0 zlotych?
    Jakie tchórzostwo? Słyszałeś o promocji? Jak nowa firma wchodzi na rynek i rozdaje darmowe próbki to też jest tchórzostwo? Czytałeś, co napisałem o darmowych praktykach? Jakoś do tego się w swoim poście nie odniosłeś.

    Cytat Zamieszczone przez rabijki
    kolejnym krokiem niech bedzie placenie gazecie za to ze opublikuja wlasnie twoje zdjecie. to bedzie na prawde wyjatkowo zdrowa konkurencja.
    Ależ to już jest w mediach. Myślisz, że np. taki polsat sport czy inny canal+ albo tvn jeździ sobie po Polsce i robi transmisje z zawodów za które płaci? Płaci i owszem - za piłkę nożną czy inną siatkówkę. Ale mniej znane dyscypliny nie tylko nie dostają kasy telewizji, ale wręcz odwrotnie - płacą telewizji za te transmisje. Z czasem jak popularność dyscypliny rośnie tv robi transmisje "za darmo", by w końcu coś płacić. Znów - patrz tekst o darmowych praktykach, o promocyjnych próbkach.

    pozdrawiam

    Piotr
    Ostatnio edytowane przez pyetya ; 03-12-2007 o 15:59
    Boxing is like Christmas - it's better to give than to receive

  8. #28

    Domyślnie

    ja widze ze niczego nie zrozumiales i nie rozumiesz ze specyfiki mediow.

    ale konkretnie:

    okladka Vogue za darmo nie wchodzi w rachube - chca niech placa jak kazdemu innemu.
    swoje pierwsze zdjecie opublikowalem w 2 klasie liceum ale za pieniadze. nigdy zadnej firmie nie dalem za darmo. jak inni pisza czym innym jest danie zdjecia na przyklad modelowi do wlasnego portfolio za to ze do zdjec pozowal.
    dalej - ceny minimalne i wolny rynek nie stoja ze soba w sprzecznosci. to jest jedynie wykladnia chocby dla poczatkujacych ktorzy nie wiedza za ile co sprzedac.
    dalej - odpowiedz dotyczaca instruktora wyczerpujaco dal przedmowca.
    dalej - jesli jakas druzyna placi za transmisje to se to z nawiazka odbiera od reklamodawcow wedlug przelicznika ogladalnosci.

    prosze jesli masz jakis przyklad faktyczny to go podaj
    jesli masz jakis argument nie wyssany z palca - podaj
    tylko nie pisz teoretycznie bo najwyrazniej nie siedzisz w tej branzy i nie masz o niej najmniejszego pojecia.

    nie mam zamiaru nikogo obrazac ale powiem jeszcze raz

    zdjecie wycenione przez autora na 0 zlotych swiadczy w sposob oczywisty o autorze.

    olo
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  9. #29

    Domyślnie

    ja natomiast widzę, że niczego nie zrozumiałeś i nie rozumiesz jeśli chodzi o podstawowe prawa ekonomii

    1. okładka vogue - pytanie było skierowane do tobiksa, ale ok. Ty nie dajesz, ale są tacy, którzy w ten sposób "wsadzą nogę w drzwi" - dalej nie odniosłeś się do darmowych praktyk / promocji

    2. tym bardziej cieszę się, że tak wcześnie zacząłeś sprzedawać (znaczy się "publikować za pieniądze", cały czas zapominam, że to "nie handel" )

    3. ceny minimalne i wolny rynek stoją ze sobą w jawnej sprzeczności - sens ustalenia ceny minimalnej jest tylko wtedy, gdy cena rynkowa jest od niej niższa. Odsyłam do pierwszego lepszego podręcznika ekonomii. To nie jest żadna wykładnia dla początkujących, zwłaszcza że ceny ZPAFu to w wielu redakcjach fikcja.

    4. odpowiedź dotycząca instruktora - bierze on wszystkie dzieciaki, nie sprawdza PITu rodziców. W tym momencie argumenty przedmówcy sypią sie jak domek z kart.

    5. Co do odbicia sobie kosztów transmisji na reklamach - oczywiście, że tak często jest. Podobnie jak w przypadku promocji (przyszłe przychody). Podobnie jak w przypadku darmowych praktyk (przyszłe pensje). Tyle, że przepływy pienieżne są przesunięte w czasie i obarczone czynnikiem ryzyka. Ale da się je odpowiednio zdyskontować, nie ma problemu.

    Nie piszę teoretycznie i nie wysysam argumentów z palca. Wszystkie przykłady, które podałem są "z życia wzięte" (oprócz okładki Vogue/SI).

    Proszę, przestań mówić o "specyfice", bo to jest zawsze dogmat rzucany na szalę przez przedstawicieli różnych branż, którzy myślą że właśnie ICH działka jest wyjątkowa i nie mają do niej zastosowania zasady ekonomii albo przynajmniej nie wszystkie albo nie zawsze.

    pozdrawiam

    Piotr
    Ostatnio edytowane przez pyetya ; 03-12-2007 o 17:44
    Boxing is like Christmas - it's better to give than to receive

  10. #30

    Domyślnie

    pyetya
    teraz juz chyba widac dlaczego w zawodowej fotografii pracuja fotografowie a nie ekonomisci
    chlopie gdybys zaczal taka gadke z moim klientem to by umarl - gwarantuje ci.

    jesli nie pojawi sie jakas sensowna wypowiedz to chyba czas to zakonczyc bo nie przekonamy sie wzajemnie - ni ma chu chu

    olo
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •