Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34
  1. #1

    Domyślnie Kupowanie sprzętu dla firm na fakturę – haczyk.

    Może gdzieś był temat wyjaśniony, ale jakoś nie znalazłem (jak było, to proszę usunąć).

    Przeprowadziłem rozeznanie w temacie zakupu sprzętu fotograficznego dla firmy na fakturę VAT. Ogólnie to “prawie” nie ma ograniczeń, jest tylko mały haczyk. Aby skarbowy się nie przyczepił, podmiot gospodarczy, na którego rzecz dokonywany jest zakup sprzętu fotograficznego, MUSI jako przedmiot działalności posiadać wpis (w KRS lub w Gminie) o usługach fotograficznych lub usług z nimi powiązanymi. Może być tylko “czysty” zapis, bez faktycznej działalności. Czyli najpierw należy uzupełnić wpis w odpowiednim Rejestrze (zależnie od formy prawnej dla danej działalności gospodarczej) a dopiero później lecieć na zakupy sprzętu foto.
    Pozdrawiam Piotr
    _________________
    Aparat N i kilka obiektywów.

  2. #2

    Domyślnie

    Obawiam się, że może to nie wystarczyć. W razie kontroli musisz udowodnić, że dany środek stanowi koszt uzyskania przychodu. Gdyby to było aż tak proste, to ludzie wpisywaliby i odliczali wszystko. Oczywiście - jeśli się takowego wpisu nie ma, to już wogóle kaplica.

  3. #3

    Domyślnie

    Inaczej, albo prościej:

    Wpis oczywiście musisz mieć, bo jak nie masz wpisu, to Ci nie wolno prowadzić danej działalności (tzn. wystawiać za nią faktur).
    Żeby mieć pewność, musisz mieć podkładkę w postaci wystawionej przez Ciebie faktury na usługę, którą wykonałeś przy pomocy zakupionego sprzętu. Nawet rzekomo. Nikt Ci nie udowodni, że akurat tego obiektywu nie wykorzystałeś, ale nie może być tak, że Twoja faktura jest na sprzedaż zdjęć, a w koszty wrzucasz np. odtwarzacz DVD.

    Ja w swoje koszty np. nie wrzucam sprzętu foto, pomimo że mam fotografię we wpisie (nic nie kosztuje, a może kiedyś się przyda), bo nigdy nie sprzedałem żadnych usług fotograficznych.

    No i dobrze zgrubsza zachowywać chronologię zdarzeń, tzn. koszty raczej należy ponosić przed świadczeniem usługi przy użyciu tego sprzętu.

    HTH
    Paweł
    Fiat Lux

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Obawiam się, że może to nie wystarczyć. W razie kontroli musisz udowodnić, że dany środek stanowi koszt uzyskania przychodu. Gdyby to było aż tak proste, to ludzie wpisywaliby i odliczali wszystko. Oczywiście - jeśli się takowego wpisu nie ma, to już wogóle kaplica.

    W moim przypadku, to nie będzie problemu z "udowodnieniem", bo i tak "poszerzam" działalność o kilka usług związanych z obsługą imprez, ale ku przestrodze innym podałem informację, że sprawa nie jest taka prosta.
    Pozdrawiam Piotr
    _________________
    Aparat N i kilka obiektywów.

  5. #5

    Domyślnie

    To prawie tak jak z samochodem na firmę możesz mieć tylko nie możesz nawet prywatnie do sklepu pojechać po żuwaczkę .
    . . . Coś na C coś na D trochę słoików Twist-Off z wieczkiem . . .

  6. #6

    Domyślnie

    czy mógłbyś podać szczegóły "rozeznania"

    czy to jakieś orzecznictwo - czy zdanie "pani Jadzi" ze Skarbówki (nie należy lekceważyć Jadzi, ale jednak glejt to glejt



    jest mnóstwo innych zastosowań aparatu foto nie związanych z KRS ujętym pod nazwa usługi foto


    kilka ktore przychodza mi do głowy to

    rejestracja szkód do postępowań reklamacyjnych/ odszkodowaczych

    rejestracja wydarzen wewnatrz firmy na potrzeby wewnetrznych wydawnictw / strony www

    wykonywanie zdjęć produktów i zakupów jako załączniki do faktur lub w celach autopromocyjnych


    itp/itd


    to tylko kilka przykładów usług które wykonuję jako firma marketingowo/ reklamowo/ szkoleniowa


    a wiekszosc z nich mozna wyobrazić sobie praktycznie w każdej firmie - masarni czy fabryce samolotów

    sprzet foto jest na tyle popularnym narzedziem że trzeba by złosliwosci (tej US nie brakuje) żEBY PODWAżAC WYDATKI NA NIEGO jako nie zwiazane z uzyskaniem przychodu i zachowanie majatku firmy


    oczywiscie jeśli masarnie kupi d3 za 25.000 to można zakwestionować wysokość poniesionych kosztów, ale nie zasadność nabycia aparatu jako takiego


    oczywiscie moja opinia jest tak samo niewiele warta jak inne (bez poparcia w orzecznictwie) ale na pewno jest to linia obrony w przypadku klopotów z US
    D80 /D40X /SB600/SB400
    S HSM 10-20/To A-TX Pro 28-70/N 70-300 VR/N 180 2.8 /Ta 90 MACRO/ N 50 1.8 / S 30 HSM/

    pstryki

  7. #7

    Domyślnie

    Czornyj
    przegladnij orzeczenia NSA
    jakies 4 lata temu orzekli ze US musi ci udowodnic ze to co kupiles nie bedzie ci potrzebne kiedykolwiek do pracy ( mowiac w skrocie).

    ty nie musisz juz od dawna niczego udowadniac - to raz
    oni (US) musza udowoadniac - to dwa
    i to nie ze nie uzywasz teraz, tylko ze kiedykolwiek w przyszlosci nie ma szans zebys uzywal w firmie na ktora kupiles- to trzy

    poza tym na kazdej fakturze zakupu mozna przed ksiegowaniem pisac adnotacje wyjasniajace do czego, po co itd.


    pozdro
    olo
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PaSkal Zobacz posta
    Inaczej, albo prościej:

    Wpis oczywiście musisz mieć, bo jak nie masz wpisu, to Ci nie wolno prowadzić danej działalności (tzn. wystawiać za nią faktur).
    Żeby mieć pewność, musisz mieć podkładkę w postaci wystawionej przez Ciebie faktury na usługę, którą wykonałeś przy pomocy zakupionego sprzętu. Nawet rzekomo. Nikt Ci nie udowodni, że akurat tego obiektywu nie wykorzystałeś, ale nie może być tak, że Twoja faktura jest na sprzedaż zdjęć, a w koszty wrzucasz np. odtwarzacz DVD.

    Ja w swoje koszty np. nie wrzucam sprzętu foto, pomimo że mam fotografię we wpisie (nic nie kosztuje, a może kiedyś się przyda), bo nigdy nie sprzedałem żadnych usług fotograficznych.

    No i dobrze zgrubsza zachowywać chronologię zdarzeń, tzn. koszty raczej należy ponosić przed świadczeniem usługi przy użyciu tego sprzętu.

    HTH
    Paweł
    z dvd a foto tez nie do konca


    wystarczy ze przygotowujesz plyte ze zdjeciami i musisz testowac czy plyta bedzie sie odtwarzala na sprzecie domowym a nie tylko na komputerowym...


    prawo nie jest w stanie przewidziec wszytskich sytuacji i kombinacji potrzebnych do wykonywania uslug


    warto zeby sie to logicznie kupy trzymalo...
    D80 /D40X /SB600/SB400
    S HSM 10-20/To A-TX Pro 28-70/N 70-300 VR/N 180 2.8 /Ta 90 MACRO/ N 50 1.8 / S 30 HSM/

    pstryki

  9. #9

    Domyślnie

    Popieram przedpisacza(y),

    czy aparat może służyć tylko do celów zarobkowych bezpośrednio? Bzdura, a przynajmniej u mnie.
    Kupiłem już trzy aparaty do firmy na każdy biorąc fv i odliczając - US się nie przyczepił! Moja branża - budowlanka.

  10. #10
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Aparat fotograficzny (w firmie) nie służy tylko do "produkcji" fotografii na sprzedaż!
    W moim przypadku:
    1. Służy do fotografowania wszystkiego co ma być umieszczone na reklamach (banery, plansze, samochody).
    2. Służy do dokumentacji wykonanych prac (np. aby udokumentować stan wykonanej pracy/usługi celem weryfikacji przy rozpatrywaniu reklamacji) i projektów (np. klient życzy sobie, jak będzie wyglądał jego samochód po naklejeniu reklam - robi się fotkę fury i szopuje na tym projekt)
    3. Służy do wykonywania fotek umieszczanych w folderach, czy chociażby w menu knajpy.
    4. Służy do fotografowania czegokolwiek, co potem zamieniam na płaskorzeźby umieszczane na produkowanych w mojej firmie wyrobach.
    5. Itp.

    Niemniej, warto posiadać także choćby zwyczajną małpkę. Jak by co, ma się to do pokazania skarbówce, że kompakt służy do celów prywatnych, a sprzęt na f-rze tylko do celów ewidencjonowanych/zarobkowych/firmowych.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •