Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Poprawianie natury - Jeszcze fotografia, czy już grafika?

    Wychowany na fotografii analogowej do niedawna dość sceptycznie odnosiłem się do wszelkiego rodzaju "poprawiania" natury czy to w Nikon Editor, czy też PS. Jednak, jak by się tak głębiej zastanowić, to właściwie zmieniły się tylko środki: zamiast mrocznej ciemni jest ekran komputera, zamiast żmudnej zabawy z czasem naświetlania, wywoływania, dobierania odpowiedniej chemii, jest suwak na ekranie monitora i myszka w prawej dłoni (ooops! przepraszam leworęcznych ) A więc zawsze jakiś tam przejaw ingerencji, upiększania, poprawiania (choć to dość subiektywne zjawisko) był i jest. Z tym, że może w tej chwili pokusa upiększania moich zdjęć jest większa ...bo i możliwości są większe, a poza tym, to nic nie kosztuje.

    Przychodzą jednak chwile refleksji, które czasami zaczynają subtelną grę na delikatnych strunach sumienia. Wtedy pada to pytanie: "Czy to jeszcze jest fotografia, czy już grafika?"

    A jakie są wasze przemyślenia na ten temat?
    "Zanurz się pod wodę! Jeżeli piekno, które ujrzysz nie wstrząśnie Tobą, to nic ciekawego w życiu już Cię nie czeka..."
    __________________________________________________ _________
    D100 + Nikkor 50/1,4 + 28-105/3.5-4 + 70-300 ED + SB80DX
    F80, UW MotorMarine III

  2. #2

    Domyślnie

    Zgadzam się z Tobą w 100%. Komputer to elektroniczna ciemnia. Mozna oczywiście dyskutowac w jakich pracach i w jakim stopniu mozna ingerowac ,ale to już prawie dysputy filozoficzne i wlasciwie dotycza rownież tradycyjnej ciemni.
    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    Waldek
    ---------------------
    www.foto-front.com


    aparat i psy

  3. #3

    Domyślnie

    wazne, zeby miejsce ktore fotografujesz, a przez to Twoje zdjecie bylo w efekcie kocowym zgodne w max stopniu z Twoją wizją!!

    jedynym ograniczeniem fotografi powinna byc zatem tylko wyobraznia autora...
    tego sie trzymam
    Serdecznie pozdrawiam
    www.hesja.pl

  4. #4

    Domyślnie

    jestem zdania, ze nie powinno sie zmieniac zdjecia w takim stopniu takim aby stracilo swoja naturalnosc w sensie odzwierciedlenia rzeczywistego wydaje mi sie, ze istnieje pewna granica miedzy tym czy tym co sie w rzeczywistocji zrobilo, a tym co wynaturza zdjecie i mowie tu tylko o znaczacych zmianach takich jak zrobil antonio
    Kod:
    Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.
    z moim zdjeciem tj. dorobienie jezyka (dlugiego) to dla mnie juz jest pewnego rodzaju grafika bo w znaczacym stopniu odchodzi od rzeczywistosci to czlowiek a nie krowa

  5. #5

    Domyślnie

    Saint mam wrażenie ,że Twoja intencją przy robieniu tego zdjecia - nie był portret jako taki ,ale jaks anegdota ,czy też stworzenie jakiegoś obrazu przekazującego taką a nie inną treść (trzy 6 , napis , tutuł) .Dlatego wydaje mi się ,że zabieg Antonja tylko uwypuklił te akcenty. To tylko zabawa tematem ,jak jazz... Ale oczywiście ty jesteś autorem - Ty masz rację
    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    Waldek
    ---------------------
    www.foto-front.com


    aparat i psy

  6. #6
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Pytanie jest podstępne i nieprecyzyjne

    ogólnie:
    wg mnie to już nie fotografia, ale też w żadnym wypadku nie jest to grafika!

    Czym więc TO jest?

    występuje tu problem natury językowej, słowotwórstwo nie nadąża za postępem techniczmy

    1. grafika to grafika
    2. fotografia to fotografia
    3. malarstwo to malarstwo

    czy portret "namalowany" w Painterze za pomocą "pędzla olejnego" wydrukowane na ploterze, jest obrazem olejnym?
    a wydrukowane na drukarce "zdjęcie" z cyfraka to fotografia?

    moim zdaniem brakuje słowa, które wypełni lukę w nazewnictwie dla tego typu medium
    "grafika komputerowa" to taka "furmanka spalinowa"
    "grafik komputerowy" to "furman spalinowy"
    a wystarczy się postarać i mamy "samochód" i "kierowca"

    wśród znajomych żartuję, że to co tworzymy, to "cybergrafia" - w sumie ułatwia to sprawę, ponieważ nie mamy wątpliwości: "Czy to jeszcze jest fotografia, czy już grafika?"

    tak mnie jakoś wzięło nocą na figle
    pozdrawiam,
    zapatrzony w Was
    cybergraf

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Anonymous
    cybergraf
    no tak... zanim skończylem pisać, wylogowało mnie

    pozdrawiam,
    darekk

  8. #8

    Domyślnie

    cybergraf: to jest reprodukcja, reprint albo kopia.

    wasia: Pisze to poraz n-ty ale zrobie to dla ciebie uwazzam ze sa pewne granice a to z jezykiem odrealnilo to zdjecie, a tego jako jego autor nie akceptuje. To mial byc portret i jest portret bo nie zawsze forma portretu jest ta sama tak samo jesli zrobisz zdjecie dloni kogos to tez moze byc portret. Forma jest rozna najlepsze portrety w stylu reportazowym przy zastanym swietle to takie - wg. mnie - ktore niosa ze soba pewien przekaz czy historie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Saint
    cybergraf: to jest reprodukcja, reprint albo kopia.
    co jest czym?

  10. #10

    Domyślnie

    calkowicie zgadzam sie ze zdaniem Hesji; od siebie dodam tylko, ze moim zdaniem srodki, ktorych uzywamy przy okazji: szybki czy wolny wywolywacz, kuweta czy wiadro, PS czy Gimp, pędzel ławkowiec czy aerograf są kwestiami [dla mnie] zupelnie drugorzędnymi

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •