Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    nie można podpisywać umów o dzięło między dwoma osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności.
    jak nie mozna.. ? mozna mozna.. no chyba ze cos przegapilem w jakiejs nowelizacji ale dowolnosc zawierania umow cywilnych a taka jest umowa o dzielo to wartosc zasadnicza zespolu praw cywilnych i nie widze powodu dla ktorego by Kowalski nnie mogl podpisac umoewy o dzielo z Nowakiem ot tak
    "Używaj serca i umysłu po to, aby wspomagać siebie i bliźnich dobrym słowem, życzliwością i budzić w nich zachwyt dobrem."

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Z tym, że kupujący musi prowadzić działalność (musi być to firma) bo nie można podpisywać umów o dzięło między dwoma osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności.
    .
    Święte słowa, tak więc wszyscy którzy robią foty ślubne na umowę o dzieło. Nieświadomi są tego, że mogą mieć niezłą jazdę z Urzędem Skarbowym!!!!!
    Elliot Erwitt - mój MISTRZ !!!
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koziak Zobacz posta
    Święte słowa, tak więc wszyscy którzy robią foty ślubne na umowę o dzieło. Nieświadomi są tego, że mogą mieć niezłą jazdę z Urzędem Skarbowym!!!!!
    nie zgodze sie i koniec - z umowy o dzieło pobierane są zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaliczki te potrącają płatnicy, tymi moga byc osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, tzw. ułomne osoby prawne, ale w innych przypadkach po prostu zleceniodawcy, którzy dokonują wypłaty należności osobom z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Osoby te są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego. Nie ma zadnych obostrzen w zakresie dowolnosci podpisywania umow cywilnych !
    "Używaj serca i umysłu po to, aby wspomagać siebie i bliźnich dobrym słowem, życzliwością i budzić w nich zachwyt dobrem."

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ars Zobacz posta
    nie zgodze sie i koniec
    Nie jestem księgowym, ani nie jestem pracownikiem US, ale piszę to co usłyszałem od urzędniczki US w moim mieście. Dopóki tego nie usłyszałem żyłem w błogiej nieśwadomości, że mogę podpisywać umowy o dzieło z osobami fizycznymi. W każdym razie wolałem założyć na czas ślubów działalność i nie ryzykować. Znając życie w każdym US w Polsce usłyszałbym coś innego.
    OK. Może już z tym skończmy bo robi się OT.
    Elliot Erwitt - mój MISTRZ !!!
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  5. #15

    Domyślnie

    no ok , ale ja rozliczam firmy ksiegowo i w ustawie o podatku dochodowym od osob fizycznych nic takiego nie ma aby nie mozna bylo tego robic, no chyba ze ktos nieswiadomy zaczal cos kombinowac i odliczac sobie koszty z umowy o dzielo w zeznaniu rocznym zamiast dodac osiagniete przychody z tego tytulu Ale poki co panuje wolnosc zawierania umow cywilnych i jezeli odprowadzisz zaliczke na podatek to wszystko jest w majestacie prawa, a urzedniczka albo cos przekrecila albo kolega nie dosylyszal , no albo ja jestem kiepskim doradca podatkowym.. w sumie kazda z tych opcji jest mozliwa ale poki co to bronie swojego
    a zeby bylo jasno to prosze sie zapoznac :
    http://www.vat.pl/umowa_zlecenia_pom...ia_pra_428.php
    z tego wynika, ze mozna a tylko nalezy pilnowac odmiennego sposobu odprowadzenia zaliczki na podatek, czyli
    jest to normalny dochód jak z każdej umowy o dzieło, a zaliczkę odprowadza wykonawca dzieła samodzielnie - tylko w przypadku dochodów uzyskanych w grudniu zaliczki się nie wpłaca. Oczywiście potem wszystko trafia do PIT-37.

    INFO Z MF :

    Interpretacje Ministerstwa Finansów


    Umowa zlecenia pomiędzy osobami fizycznymi - 2005.07.22

    PB5/KD-033-72-1101/05
    Umowy zlecenia mogą byc zawierane także pomiędzy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalniości gospodarczej. W takim wypadku na zleceniodawcy nie ciąży obowiązek płatnika. Obowiązek wpłacenia zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego nie obciąża także zleceniobiorcy. Dopiero w zeznaniu podatkowym zleceniobiorca jest zobligowany wykazać dochód z tego tytułu wraz z innymi dochodami i od łącznej sumy obliczyć należny za dany rok podatek dochodowy.
    Ostatnio edytowane przez ars ; 06-12-2007 o 16:13
    "Używaj serca i umysłu po to, aby wspomagać siebie i bliźnich dobrym słowem, życzliwością i budzić w nich zachwyt dobrem."

  6. #16
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 781

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koziak Zobacz posta
    Nie jestem księgowym, ani nie jestem pracownikiem US, ale piszę to co usłyszałem od urzędniczki US w moim mieście. Dopóki tego nie usłyszałem żyłem w błogiej nieśwadomości, że mogę podpisywać umowy o dzieło z osobami fizycznymi. W każdym razie wolałem założyć na czas ślubów działalność i nie ryzykować. Znając życie w każdym US w Polsce usłyszałbym coś innego.
    .
    Sądząc po wyjaśnieniach ars, to trafiłeś właśnie na taki przypadek "indywidualnego" potraktowania przez urzędnika
    Cytat Zamieszczone przez ars Zobacz posta
    no ok , ale ja rozliczam firmy ksiegowo i w ustawie o podatku dochodowym od osob fizycznych nic takiego nie ma aby nie mozna bylo tego robic, ...
    ...panuje wolnosc zawierania umow cywilnych i jezeli odprowadzisz zaliczke na podatek to wszystko jest w majestacie prawa, a urzedniczka albo cos przekrecila albo kolega nie dosylyszal , ...
    ...z tego wynika, ze mozna a tylko nalezy pilnowac odmiennego sposobu odprowadzenia zaliczki na podatek, czyli
    jest to normalny dochód jak z każdej umowy o dzieło, a zaliczkę odprowadza wykonawca dzieła samodzielnie -
    na miejscu koziak bym się wkurzył. Zakładać działalność dlatego bo się urzędnik pomylił...
    Na szczęście temat mnie nie dotyczył (prowadzę działalność foto), ale dobrze wiedziać.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    ustalmy wpierw, czy mkwiek prowadzi działalność ?

    punkty o przeniesieniu (jakiejś części) praw autorskich powinieneś koniecznie wręcz umieścić, bo wymagają one formy pisemnej.
    nie prowadzę
    czyli jednak umieścić informację o prawach, ok. czy ktoś może mi posłużyć jakąś ściągą? jeżeli nie to jakoś sobie sklecę ale nie chcę popełnić błędu w umowie do którego ktoś się doczepi kiedyś.
    FX

  8. #18
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 781

    Domyślnie

    napisz poprawną polszczyzną to na co się umawiacie. Na przykład:
    Pkt. xxx
    Wyrażam zgodę (lub udzielam licencji - nie jestem pewien czy osoba fizyczna może, chyba tak) na wykorzystanie zdjęcia, którego miniaturka znajduje się na załączniku nr1, do druku kalendarza firmy ZZZ na rok 2008.


    w tym przypadku zdjęcie jest dalej twoje i możesz je sprzedawac dalej.
    możesz napisac ciut więcej (jak chcesz i jak sie umówicie):
    ... Firma ZZZ będzie posiadała to zdjęcie na kalendarz w roku 2008 na wyłączność.
    co oznacza, że nie sprzedasz tego zdjęcia, w tym roku innym i nikt nie będzie miał identycznego kalendarza.

    możesz okreslic wielkość i nakład kalendarza:
    Firma ZZZ ma prawo wydrukowac ten kalendarz w nakładzie do 1.500 szt i w formacie B2 (przykładowo oczywiście)
    albo: firma ZZZ ma prawo wydrukować 1000 szt kalendarza w formacie B1, 500 szt w formacie B2 i uzyć na okładkę teczki A4 w nakładzie do 5 tys szt.
    Zwiększenie nakładu, bądź wykorzystanie zdjęcia na innych polach eksplatacji będzie możliwe po renegocjacji ceny i podpisaniu aneksu do tej umowy.

    te inne pola to może być: internet, karty katalogowe, plakat , stendy, banery itp. Za każde inne wykorzystanie będa musieli dopłacić.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 06-12-2007 o 22:40
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    napisz poprawną polszczyzną to na co się umawiacie. Na przykład:
    Pkt. xxx
    Wyrażam zgodę (lub udzielam licencji - nie jestem pewien czy osoba fizyczna może, chyba tak) na wykorzystanie zdjęcia, którego miniaturka znajduje się na załączniku nr1, do druku kalendarza firmy ZZZ na rok 2008.


    w tym przypadku zdjęcie jest dalej twoje i możesz je sprzedawac dalej.
    możesz napisac ciut więcej (jak chcesz i jak sie umówicie):
    ... Firma ZZZ będzie posiadała to zdjęcie na kalendarz w roku 2008 na wyłączność.
    co oznacza, że nie sprzedasz tego zdjęcia, w tym roku innym i nikt nie będzie miał identycznego kalendarza.

    możesz okreslic wielkość i nakład kalendarza:
    Firma ZZZ ma prawo wydrukowac ten kalendarz w nakładzie do 1.500 szt i w formacie B2 (przykładowo oczywiście)
    albo: firma ZZZ ma prawo wydrukować 1000 szt kalendarza w formacie B1, 500 szt w formacie B2 i uzyć na okładkę teczki A4 w nakładzie do 5 tys szt.
    Zwiększenie nakładu, bądź wykorzystanie zdjęcia na innych polach eksplatacji będzie możliwe po renegocjacji ceny i podpisaniu aneksu do tej umowy.

    te inne pola to może być: internet, karty katalogowe, plakat , stendy, banery itp. Za każde inne wykorzystanie będa musieli dopłacić.
    dzięki, już wszystko wiem w takim razie.
    FX

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Sądząc po wyjaśnieniach ars, to trafiłeś właśnie na taki przypadek "indywidualnego" potraktowania przez urzędnika

    na miejscu koziak bym się wkurzył. Zakładać działalność dlatego bo się urzędnik pomylił...
    Na szczęście temat mnie nie dotyczył (prowadzę działalność foto), ale dobrze wiedziać.
    Nie było tragedii, mam stałą pracę, więc płaciłem tylko ub. zdrowotne no i ta 100 w urzędzie gminy za wpis do EDG.
    Elliot Erwitt - mój MISTRZ !!!
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •