Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27
  1. #1

    Domyślnie Jaki powiekszalnik ?

    Hej,
    Wraz z zakupem analogowego aparatu wpadlem na pomysl samodzielnego wywolywania swoich zdjec.
    Po przestudiowaniu kilku stron, "tutoriali", poradnikow doszedlem do wniosku, ze nie jest to az tak
    skomplikowane jak na poczatku sadzilem
    O ile pozostale elementy niezbedne do zakupu nie sprawiaja problemu przy wyborze, to zastanawiam
    sie nad wyborem powiekszalnika - przegladajac Allegro spotkalem glownie Krokusy i Opemusy.
    Ceny nie sa jakies straszliwe wiec nie bedzie to glowne kryterium - co zatem byscie polecali i dlaczego,
    ktory powiekszalnik i jaki obiektyw ( poki co uzywany bedzie do malego obrazka tylko ).
    A moze ktos z forumowiczow ma do pozbycia sie takie ustrojstwo ?
    Ostatnio edytowane przez sawi ; 11-10-2007 o 14:03 Powód: literowka

  2. #2

    Domyślnie

    Do małych 135 polecam Opemusa. Dobry kondensor, w razie czego możesz dokupić głowice do koloru, z żarówkami opalowymi też nie powinno być problemu. Ma bardzo prosty ale skuteczny system "szczelinowy" ustawiania ostrości w ramce. Sprzedawany był z Anaret'em - obiektyw zależny od egzemplarza, warto wymienić na Zeiss'a, Rodenstock'a lub Nikkor'a. A Krokusy miały w standardzie pierścień na M42 - czyli wszystkie ruskie i pentax'owskie szkiełka pasowały. Ja miałem Opemusa 6 . Tyle pamiętam
    Pozdrawiam,

    Grzegorz

  3. #3
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 198

    Domyślnie

    Nie polecam stosowania obiektywów przeznaczonych do aparatów fotograficznych, są one inaczej korygowane i temperatura również nie jest bez znaczenia, ale może się mylę

    Z tego co pamiętam obiektywy powiększalnikowe ostrzą w płaszczyźnie płaskiej a wspomniane radzieckie ( od aparatów ) poza makro w wycinku sfery, a to spora różnica, ta właściwość przy okazji jest wykorzystywana w makrofotografii.
    Mam Opemusa 6 z Anaretem S 2,8/50 z podświetleniem skali przysłony, komfort i jakość pracy cudowna, różnica w odbitce w porównaniu do Krokusa ze standardowym do niego obiektywem ogromna, wyciągał pięknie ziarno. Z sentymentu zachowałem cały zestaw łącznie z przystawkami do makro, kopiowania , kartonem itd. ech były czasy łza się kręci, dzieci już dorosły.
    Ostatnio edytowane przez wlopis ; 19-10-2007 o 16:03
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

  4. #4

    Domyślnie

    Do Krokusa można zakręcić zwykły obiektyw M42, ale na krótko, tzn może być problem z temperaturą od żarówki. A orginalny obiektyw jest do ... niczego. Przynajmniej w moim rozpadła się przysłona po jakimś roku działania.
    Pozdrowienia

  5. #5

    Domyślnie

    Proponuje Dursta 670 itp, można kupić za 50E.
    pozdr
    Zeiss (N)Ikon www.grenlandia2010.pl
    Pozdrawiam
    Adam

  6. #6
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 198

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Terminux Zobacz posta
    Do Krokusa można zakręcić zwykły obiektyw M42, ale na krótko, tzn może być problem z temperaturą od żarówki. A orginalny obiektyw jest do ... niczego. Przynajmniej w moim rozpadła się przysłona po jakimś roku działania.
    pamiętam Mikar światło 4,5 czy coś takiego produkcji PZO, mi służył w Krokusie SL35 długo 6-7 lat, ale komfort pracy z Opemusem 6 to zupełnie inna bajka , powtarzam że poza temperaturą ( rozklejanie się soczewek ) to ważna jest konstrukcja obiektywu, a więc Heliosy itp. to nie bardzo .....
    Ostatnio edytowane przez wlopis ; 19-10-2007 o 14:12
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wlopis Zobacz posta
    powtarzam że poza temperaturą ( rozklejanie się soczewek ) to ważna jest konstrukcja obiektywu, a więc Heliosy itp. to nie bardzo .....
    O rany. A ja właśnie głównie do Krokusa używam Heliosa 55-2! Jakie temperatury i czasy są zagrożeniem dla tych powłok?
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  8. #8
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 198

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mpwt Zobacz posta
    O rany. A ja właśnie głównie do Krokusa używam Heliosa 55-2! Jakie temperatury i czasy są zagrożeniem dla tych powłok?
    Stosuj przerwy w pracy powiększalnika, unikaj bardzo długich czasów naświetlania papierów w serii, dokładnej recepty nie ma, poprostu z wyczuciem. Dodam jedynie jeżeli jest to jedyny obiektyw służący zarówno do fotografowania jak i naświetlania papierów to może się skończyć różnie.

    Przepraszam, teraz przeczytałem Twoją stopkę.
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

  9. #9

    Domyślnie

    Chwile mnie nie bylo, dzieki za rady.
    Tuz przed moim wyjazdem przyjechal do mnie znaleziony
    po dobrej cenie w stanie praktycznie fabrycznym Opemus 6
    z Anaretem 80/4.5 + prawie komplet zabawek
    Tak wiec dylemat sie rozwiazal, teraz potrzebuje tylko troszke
    czasu na "zuzycie filmu" i organizacje miejsca do zabawy.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gkulka Zobacz posta
    Do małych 135 polecam Opemusa.
    W planach mam poszukiwanie sredniego formatu dwuobiektywowego, najlepiej Yashica Mat,
    wiec interesuje mnie czemu tylko 135?

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •