Close

Strona 11 z 20 PierwszyPierwszy ... 910111213 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 195
  1. #101
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Zdążyłeś napisac post nad moim poprzednim, niektóre odpowiedzi dałeś.
    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    .Skala odwzorowania nie zależy od powiększenia .
    Nieprawda. Nas nie interesuje GO na kadrach wielkosci 18x24 mm (DX) i odpowiednio 24x36 mm (FX) Tylko na powiekszeniu które oglądamy. Dajmy na to 20x30, 40x60 czy jakimkolwiek innym - takim samym z DX i FX.

    (edit - widzę, że TOP67 napisał przed chwila to samo)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #102
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2014
    Miasto
    Dolnyśląsk
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    settius - cały czas piszemy własnie o uzyskaniu takiego samego kadru.
    Ponieważ ty od tego uciekałeś, to dałem wyliczenia GO w 4 przypadkach - dwa ostatnie uwzględniały utrzymanie kadru poprzez zmianę odległosci (ze zmianą perspektywy jak zauwazyłeś), albo zmianę ogniskowej.
    Punktem wyjścia było porównanie GO dla: tej samej przysłony, odległości ostrzenia i ogniskowej obiektywu. Zmiana ogniskowej również zmienia perspektywę, a poza tym odbiega od założenia dla których porównujemy zdjęcia. To co uważasz za ten sam kadr można rozumieć na wiele sposobów, 2 z nich podałeś wyżej. Dla mnie ten sam kadr, dokładnie ten sam, to wycinek FX porównany do DX tylko wtedy uzyskujemy ten sam obraz.

  3. #103
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    Punktem wyjścia było porównanie GO dla: tej samej przysłony, odległości ostrzenia i ogniskowej obiektywu.
    To ty sobie tak przyjąłeś, my mówilismy o czym innym. Ale i takie założenie jakie czynisz nie zmienia za bardzo sprawy.
    Również i w takim przypadku GO będzie różna. Tylko wtedy GO na DX będzie mniejsza od tej na na FX (bo obejmuje mniejszy wycinek rzeczywistości, który będzie 1,5x więcej powiększony).
    Patrz wzory GO wyliczenie nr 1 i 2.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 02-04-2014 o 23:45
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #104
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2014
    Miasto
    Dolnyśląsk
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Zdążyłeś napisac post nad moim poprzednim, niektóre odpowiedzi dałeś.
    Nieprawda. Nas nie interesuje GO na kadrach wielkosci 18x24 mm (DX) i odpowiednio 24x36 mm (FX) Tylko na powiekszeniu które oglądamy. Dajmy na to 20x30, 40x60 czy jakimkolwiek innym - takim samym z DX i FX.

    (edit - widzę, że TOP67 napisał przed chwila to samo)
    Po raz kolejny mylicie pojęcia. Skala odwzorowania jest fizyczną wielkością obiektywu i nie zależy od stosowanych powiększeń. Jaki sens jest porównywać GO jak kompletnie zmieniacie powiększenia. Również dobrze można powiedzieć że kompakt daje mniejszą GO niż FX gdyby zdjęcie pomniejszyć 100-krotnie. Ale jaki to ma sens.

  5. #105

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    Po raz kolejny mylicie pojęcia. Skala odwzorowania jest fizyczną wielkością obiektywu i nie zależy od stosowanych powiększeń. Jaki sens jest porównywać GO jak kompletnie zmieniacie powiększenia. Również dobrze można powiedzieć że kompakt daje mniejszą GO niż FX gdyby zdjęcie pomniejszyć 100-krotnie. Ale jaki to ma sens.
    To Ty mylisz pojęcia. Podstawowym parametrem w obliczaniu GO jest CoC, który dobiera się zależnie od wielkości odbitki końcowej.


    Może poczytaj np. Nikona?
    http://www.szerokikadr.pl/poradnik/g...-srodek-wyrazu

    Oceniaj zdjęcia w wersji końcowej
    Z fizycznego punktu widzenia zjawisko głębi ostrości polega na istnieniu tzw. plamki rozproszenia. Nieostry obraz jest przez człowieka widziany jako ostry, dopóki jego rozmiar nie przekroczy wielkości rozpoznawanej przez ludzką siatkówkę. W fotografii cyfrowej mamy do czynienia z inną kwestią: wrażenie głębi ostrości zależy od rozdzielczości pliku i końcowych rozmiarów oglądanego obrazu. Mały obrazek z rozdzielczością internetową zawsze będzie ostry. Różnice wynikające z istnienia głębi ostrości są widoczne dopiero przy dużych plikach zajmujących cały ekran komputera lub ocenianych na dużych wydrukach.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #106

    Domyślnie

    W życiu się nie dogadacie.
    Gościu porównuje wycinek z fx do dx. Zakładając że ten wycinek odpowiada kadrowi dx. Odrzuca całą resztę kadru fx.
    Czyli porównuje dx do dx i mu wychodzi że to jedno i to samo.
    No kurna nic dziwnego.
    Tak jak by liter mleka porównywał z kaną mleka.
    Tylko że z kany nabrać by litr mleka i twierdził że to przecież to samo.
    A gdzie masz cała resztę mleka z kany bałwanie.
    Czyli resztę kadru fx.

    Wysłane z mojego GT-I9300
    D600
    14,20,28x2,35,50,85,90,300,500
    28-75,70-210

  7. #107
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    Po raz kolejny mylicie pojęcia.
    Może nie mylimy, tylko ty nie rozumiesz co piszemy?
    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    Skala odwzorowania jest fizyczną wielkością obiektywu i nie zależy od stosowanych powiększeń.
    OK. GO na matrycy jest taka sama. A na zdjęciu nie jest taka sama. Bo matryca to nie jest zdjęcie. Obraz trzeba powiększyć.
    Pomyśl sobie o skali odwzorowania obiektywu 50 mm na body MF, FX i DX. Ta sama czy nie? Powiąż to z innym obszarem zdjęcia i w konsekwencji z róznym stopniem powiększenia by otrzymac taką samą odbitkę (tzn tych samych rozmiarów). Ty nam mówisz o GO w przypadku, gdy fotografując na DX robię małą odbitkę, a robiąc na FX duża odbitkę (czy tam wydruk, nieistotne)
    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    Jaki sens jest porównywać GO jak kompletnie zmieniacie powiększenia.
    Nie, to ty je zmieniasz. By otrzymać 20x30 cm z matrycy 18x24 i 24x36 mm musisz zastosowac inne powiększenie. TAK czy NIE !
    Za analoga bys to wyłapał natychmiast - z MF powiększało się mniej nż z FX, było mniejsze ziarno itd.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #108
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RAF7705 Zobacz posta
    Czyli porównuje dx do dx i mu wychodzi że to jedno i to samo.
    Pisałem to kilka postów wyżej. On tego nie widzi.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #109
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2014
    Miasto
    Dolnyśląsk
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RAF7705 Zobacz posta
    W życiu się nie dogadacie.
    Gościu porównuje wycinek z fx do dx. Zakładając że ten wycinek odpowiada kadrowi dx. Odrzuca całą resztę kadru fx.
    Czyli porównuje dx do dx i mu wychodzi że to jedno i to samo.
    No kurna nic dziwnego.
    Tak jak by liter mleka porównywał z kaną mleka.
    Tylko że z kany nabrać by litr mleka i twierdził że to przecież to samo.
    A gdzie masz cała resztę mleka z kany bałwanie.
    Czyli resztę kadru fx.

    Wysłane z mojego GT-I9300
    Nigdy nie napisałem że odrzucam całą resztę kadru FX. Pokazałem że zaprezentowane obliczenia z kalkulatora Go są błędne, bo dla wpisanych parametrów GO powinna być taka sama, bo jak sam napisałeś wycinek z FX i obraz z DX to jedno i to samo. Naucz się czytać ze zrozumieniem.

  10. #110
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2014
    Miasto
    Dolnyśląsk
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Pisałem to kilka postów wyżej. On tego nie widzi.
    Dżizys, osłabiacie mnie. Dokładnie wiem co chciałeś pokazać, tylko użyłeś do tego złego narzędzia.

Strona 11 z 20 PierwszyPierwszy ... 910111213 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •