Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50
  1. #1
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    EDYCJA: ten watek jest wydzielony z innego, o pilocie do body, na IR. To ten wątek: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=26917
    dlatego niektóre zdania poniżej nie wiadomo do czego sie odnoszą. Chodzi o zlecienie wykonania takiego urządzenia osobom, które udzielały się w powyższym wątku i pewnie by potrafiły to zrobić:


    mam dla ciebie ciekawszy pomysł:
    zrób pilota, ale radiowego. bo ten co zrobiłes nie chodzi na wyższych modelach body.
    Możesz zrobić 2 odmiany takiego urządzenia. Musiałoby być ono dwuczęściowe. Nadajnikj w ręce - tak jak zrobiłeś, ale impuls nie IR, ale radio. I na body (najlepiej wsuwany w sanki lampy) - odbiornik. W dwóch odmianach - ze złączem dla body jedno i trzycyfrowych (chyba 10-pinowe gniazdko) oraz w odmianie 3 pinowej dla dwucyfrowych modeli Nikona.
    Nadajnik dla obu wersji byłby taki sam. Odbiorniki - dwa rodzaje, rózniące się wtyczką.

    A teraz uwaga - kolejna, nieco komplikująca sytuację innowacja. Dobrze by było gdybyś to wprowadził także: - uczynic z tego równierz synchro radiowe do lamp błyskowych. To co jest odbiornikiemn radiowym było przy poprzedniej funkcji na body, a teraz musiałoby byc pod lampą błyskową. Czyli musiałoby nasuwac się na sanki body w trybie pilota, a w trybie synchro musiałoby posiadac samo gniazdo do zamontowania lampy błyskowej (sanki lub gniazdo PC lub jack).
    To co przedtem było pilotem teraz powinno byc nasuwane na body (na sanki lampy) i dawac impuls radiowy do wyzwolenia lampy podpietej do odbiornika.
    To brzmi nieco skomplikowanie, ale taka "zamiana" tego co w ręce z tym co na body w kazdj z funkcji (synchro radiowe błysku lub pilot radiowy do body - z interwałami czasowymi itp) jest spowodowana tym, że byłby tylko 1 nadajnik i 1 odbiornik radiowy. Gdyby tego nie zamieniac miejscami, to w kazdym z urządzeń musiałby byc i nadajnik i odbiornik radia. Jeśli to radio jest drogie - to po co dublowac, lepiej przełożyć urządzenia. Jak tanie w wykonaniu - to można każde z urządzeń byc nadajniko - odbiornikiem i nie trzeba nic wtedy przekładać.

    Nie będa obie funkicje mogły byc używane jednoczesnie. To mnie nie martwi - bo to zupełnie różne zastosowania.
    Ważne jest też by np szło zrobić 2 odbiorniki i 2 nadajniki działające na tym samym kanale - bo trzeba miec możliwość zamontowania kilku odbiorników radiowych przy kilku lampach. No i można miec chęć używania 2 body w studio - dlatego 2 nadajniki pasujące do 1 odbiornika.

    Biorąc pod uwagę uniwersalnośc tego urządzenia zarówno jesli chodzi o body (1, 2, 3 cyfrowe) jak i o pilot/synchro to chyba każdemu by sie to przydało. Zmieniając body na wyższy model mozna by było u producenta (czyli u ciebie) zamówić inna końcówkę i bys przerabiał 3 styki na 10 za małą dopłatą. Taka opcja serwisowa w pakiecie.
    Chińskie radio kosztuje ok 170 zł brutto najtańsze. Pilot z interwałem - sam wyceniłes na ok 140.
    takie 2 w 1 by mogło się sprzedawać za 250 brutto. To nie jest zbyt wiele, bo fakt to 2 urządzenia (nadajnik i odbiornik). Musiałoby jednak być solidniejsze niż chińszczyzna, która mna mały zasięg i często gubi błyski.
    Jak bys to dobrze zrobił i sprzedał na fakture to kupuje u ciebie 2 takie komplety.
    Oczywiście za pomysł/patent biorę 50%
    Sądzę, że to by było popularniejsze, gdyż taki pilot co teraz robisz można zastąpić zwykłym pilotem telewizyjnym i nie trzeba kupowac nic, a za interwały dopłacać ponad 100 zł? Ilu tego potrzebuje? Za to uzytkownicy wyższych modeli body czesto nabywaja wężyki - kablowe z przymusu, nie mają innego wyjści, a także kupują synchra radiowe.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 17-09-2007 o 23:21
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #2

    Domyślnie

    No to się szykują 2 Noble - jeden za pomysł, drugi za wykonanie Jestem drugi w kolejce do zakupu

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    arthx, zink widzicie? 8 minut i 2 klientów, sprzedane 3 sztuki!
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 12-09-2007 o 22:28
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Normalnie kopalnia złota

    Byłyby drobne problemy:
    1. Brak trzycyfrowych body do przetestowania pierwszych wersji, a wątpię, żeby ktoś miał odwagę pożyczyć swoje D200 w obawie przed uszkodzeniem .
    2. Nie wiem czy da się gdzieś kupić 10-pinową i 3-pinową wtyczkę (Nikon ich raczej nie sprzeda). Trzebaby było pewnie robić na zamówienie.
    3. Z "pasowaniem" pilotów do siebie problem byłby raczej w drugą stronę. Są tanie nadajniki i odbiorniki radiowe, dość dobre (podobno, bo sam ich nie używałem), zestrojone na jedną częstotliwość. Tak więc dałoby się sterować 2 lampy z jednego pilota, ale gdyby 2 osoby obok siebie miały takie zestawy, to wyzwalałyby sobie nawzajem lampy. Trzebaby było znaleźć jakieś nadajniki/odbiorniki z możliwością wybrania kilku kanałów.

    Z fakturą nie byłoby problemu. Mam znajomą firmę, od której i tak potrzebowałbym pomocy przy niektórych rzeczach.

    Ogólnie pomysł jest świetny. Poszukam, pomyślę. Arthx, ty też pomyśl, czy jesteś chętny na ewentualną współpracę przy projekcie .
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  5. #5

    Domyślnie

    Dobra, widzę, że Jacek jest na forum, więc piszę drugiego posta, żeby nie przegapił

    Problem z komnikacją radiową jest raczej rozwiązany, tylko protokół komunikacji wprowadzałby pewne opóźnienia. W związku z tym pytanie do Jacka: jakie może być maksymalne opóźnienie od impulsu z aparatu do wyzwolenia lampy?

    Druga sprawa: moduły radiowe, które bierzemy (ja i kolega z firmy) pod uwagę umożliwiają adresowanie, czyli można by było z poziomu pilota określać które lampy mają zostać wyzwolone, a nawet wprowadzać dodatkowe opóźnienia wyzwalania (np. żeby lampy błyskały w określonej kolejności z odstępem 100ms). Czy taka funkcjonalność byłaby przydatna do czegokolwiek?
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    mam w subskrypcji, będe śledziła watek zawsze.

    ad 1 - jak najmniejsze oczywiście. Okazuje się, że na body D200 na chińskich radiach nie idzie osiągnąć czasu synchronizacji 1/250 s - najprawdopodobniej własnie ze względu na opóźnienie.
    czas 1/125 to własciwie musi udac się nawet na radiu osiągnąć. A o jakich rzędach wielkości tych opóźnień ty piszesz?

    ad 2 - watpię. Tzn w profi systemach oświetleniowych (więcej lamp) może się konkretne adresowanie przydać, ale watpię czy będana to chetni. Wymaga wielu odbiorników(droższe zakupy). A łatwiej jesty podejść do lampy i ją wyłączyć, tym bardziej, że nieczęsto ma sie potrzebę o której piszesz.
    Opóźnienie między poszczególnymi lampami - w ogóle nie widzę zastosowania.

    Jest fajne w profi systemach możliwość sterowania mocą lampy studyjnej. Ale wymaga by odbiornik radiowy nie tylko dawał impuls do błysku, ale miał możliwość zmiany przeskoku potencjometru - tego regulatora mocy na lampie. Czyli odbiornik radiowy musi byc mocniej zintegrowany z lampą, a nie może to byc tylko wtyczka jack albo kostka pod lampę.
    Producenci jak Broncolor, Hensel maja takie opcje. Na nadajniku sa 2 guziczki - podniesienie mocy i obniżenie mocy (w pewnych skokach), odbiornik w lampie na to reaguje. To by było świetne. Tylko musielibyście się zdecydować i robic wersje do np ELFO i tyrzeba by było otwierac obudowy lamp by zamontowac sobie te odbiorniki radiowe. A własciwie by podpiąć je także do tego potencjometru.

    Najuniwersalniej byłoby uzywać zasilania bateryjnego nadajnika i odbiornika. Często stosuje się tam baterie o wyższym napięciu. Nie paluszki.
    Odbiornik radiowy najlepiej by miał stopke pod lampę oraz wyprowadzony kabelek jack który sie wtyka w lampy studyjne.
    Zaczyna się to prezentwac dziwnie, bo oba pudełka będa miały wychodzace z nich przewody. Jedna z wtykiem jack na końcu, a druga wtyczkę 3 lub 10 pin. Ewentualnie z tego z jack można zrezygnowac.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    ad 1 - ze wstępnych obliczeń wychodzi, że powinien się wyrobić na 1/250sek, a nawet na 1/500. Ale to jeszcze nic nie wiadomo, bo te moduły radiowe są programowalne i jeśli nie da się zdobyć darmowego oprogramowania do nich, to trzeba będzie poszukać innych.
    EDYCJA: Jednak się wyrobi, mam już wybrany inny scalak, który nie wymaga programowania.

    ad 2 - ok, w takim razie kanały będą najlepsze i najwygodniejsze w obsłudze.

    ad mocy błysku - jest gdzieś opisane jak to zrobić? Wszystkie lampy trzeba rozbierać w tym celu, czy można np. sterować mocą przez dodatkowe piny w stopce?

    Przewody zawsze można zrobić odłączane. Nie musiałyby wisieć cały czas z pudełek, tylko podłączałoby się je w razie potrzeby. Co do zasilania, myślę, że paluszki by wystarczyły, będą najwygodniejsze. jesli będzie gdzieś potrzebne wyższe napięcie, to zawsze można dodać przetwornicę podwyższającą.
    Ostatnio edytowane przez Zink ; 13-09-2007 o 14:11
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zink Zobacz posta
    ad mocy błysku - jest gdzieś opisane jak to zrobić? Wszystkie lampy trzeba rozbierać w tym celu, czy można np. sterować mocą przez dodatkowe piny w stopce?
    piny w stopce nic nie dadzą. Odpalanie lampy studyjnej to po prostu zwarcie, impuls. Trzeba będzie rozbierac lampy.
    Moc lampy ustawia się potencjometrem. W niektórych modelach to jest płynne, w innych są zaskoki. U mnie w Elfo jest 9 pozycji położenia tego potencjometru 1/1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16 mocy z wartościami połówkowymi pomiędzy. A w innej słabszej lampie - 5 pozycji - od 1/1 do 1/4 (i połówki).

    udostępniłbym ci, ale jednak tylko u mnie, na miejscu body D200 i lampy Elfo.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    jest pewna ciekawa uwaga w innym watku. Tyczy się antenek - fakt większy zasięg. Praktycznie wszystkie te profesjonalne radia mają antenki, chińszczyzna nie i może to jest przyczyna kiepskiego zasięgu.
    poczytaj:
    http://forum.nikon.org.pl/showpost.p...4&postcount=27
    i popatrz w linki z tego posta

    co do zasilania - znowu - bywa, że nadajnik jest na 2 paluszki, ale odbiorniki sa na taką dziwną, nietypową baterię (albo na sieć 230V - z tym, że wtedy tych odbiorników nie da się stosowac do lamp takich jak SB800 i podobnych w terenie)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Hmm... nie bardzo sobie wyobrażam jak to wygląda. Znalazłem opis lamp ELFO i tam jest potencjometr do regulacji mocy na zewnątrz. W jaki sposób dołącza się odbiornik do niego? Od środka równolegle do potencjometru, czy zamiast niego? Odbiornik wystaje na kablach na zewnątrz, czy w obudowie lampy jest miejsce na niego? Tak się zastanawiam, może trochę szalony pomysł, ale warty rozważenia. Jeśli te potencjometry przy lampach chodzą w miarę lekko, to można by było je kręcić silnikiem. Można teraz kupić dość mocne i małe silniczki prądu stałego z przekładnią (widziałem niedawno takie na Allegro po 9zł za sztukę), albo zastosować serwomechanizmy. Odpadłoby rozbieranie lampy i kombinowanie z układem (utrata gwarancji, możliwość uszkodzenia lampy), ale wadą byłoby szybsze zużywanie się baterii w odbiorniku (w studiu to chyba nie ma znaczenia raczej).
    Druga sprawa, na tych zdjęciach lampy widziałem, że gniazdo wyzwalania jest typu RJ-11 (telefoniczne), a one mają 4 styki. Może pozostałymi 2 stykami można sterowac mocą?

    Co do udostępnienia to takie rozwiązanie odpada, trochę za daleko mam do ciebie . Ale to nic, jak przyjdzie co do czego, to może ktoś z Lublina zgodzi się mi udostępnić D200.

    Co do antenek, to podejrzewam, że głównym problemem przy chińszczyźnie jest kiepska jakość i moc odbiornika i nadajnika. Dołączenie zewnętrznej antenki poprawia nieco parametry, ale przy zastosowaniu lepszych modułów nawet z anteną wewnętrzną powinien być taki zasięg, że hoho. Szacuję co najmniej 50 metrów w terenie otwartym. Ale w tej sprawie zrobi się testy, jak będzie za mały zasięg na wewnętrznej, to damy zewnętrzną. Moduły będą jeszcze lepsze, niż te z linków .

    Zasilanie - lubię jak cos jest wygodne pod względem zasilania, czyli jest na paluszki (duże, ale ostatecznie mogą być też małe), bo są łatwo dostępne i tanie, i akumulatorki paluszkowe też są tanie, i ładowarki do nich też . W związku z tym uważam, że najlepiej będzie wszystko zrobić właśnie na paluszki (no chyba że się nie da). Mam rację? W korpusach z gniazdem 10-pinowym można brać z body zasilanie właśnie z tego gniazda, ale wtedy byłyby problemy z korpusami dwucyfrowymi, bo one chyba nie mają w gnieździe zasilania, oraz z sytuacją kiedy odbiornik byłby przy lampie, więc zostaje tylko opcja, w której odbiornik ma własne zasilanie.

    I jest jeszcze jeden problem: wtyczka 10-pinowa. Szukałem trochę i nie udało mi się znaleźć żadnej firmy, która by je produkowała na sprzedaż. Trochę to dziwne, bo wykorzystuje je nie tylko Nikon, ale też taka sama wtyczka jest w Fuji S3 i chyba jakimś Olympusie. Tym bardziej dziwne, że można kupić piloty - zamienniki innych firm, używające tych wtyczek, więc firmy produkujące te zamienniki muszą je skądś brać. Jest opcja, żeby robić te wtyczki samemu (z kleju na gorąco lub poxipolu, używając gniazda jako formy), ale jakoś nie uśmiecha mi się takie rozwiązanie. Jak już robić profesjonalnie, to wszystko. Jakieś pomysły?
    Ostatnio edytowane przez Zink ; 13-09-2007 o 20:34 Powód: poprawiłem parę literówek :)
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •