Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34
  1. #1

    Domyślnie D80 i makrofotografia

    witam,

    Od pewnego czasu zżera mnie dylemat czy sprzedać d40x i kupić d80, czy też zostawić d40x i nazbierać na micro-nikkora AF-S 105VR.....

    Posiadam d40x (proszę bez zgryźliwych uwag ) i focę nikkorem 60/2.8. Oczywiście ostrzę ręcznie. Oczywiście da się ostrzyć ręcznie, ale nie jest zbyt wygodne przyznam bez bicia. Odkąd sięgam pamięcią makro-fotografia wymagała manualnego ostrzenia bo AF nie dawał rady i często jeździł jak oszalały od 0 do nieskończoności. Przyznam, że jestem pod wrażeniem ilości pól AF w d80, ale nie wiem jak AF zachowuje się przy foceniu z odległości 3cm (góra 5cm). Czy ktoś z was kto bawi się w makrofotografię i posiada d80 korzystając z Autofokusa, czy też ostrzy ręcznie? Gdyby jeszcze ktoś miał doświadczenie z nikkorem 60/2.8+d80 i podzielił się nim to byłbym bardzo wdzięczny.
    jeszcze niezajechany NIKON d610 + szeroka N-stałka + średnio-długie N-tele

  2. #2

    Domyślnie

    Jezeli macro to reczne ostrzenie , mam D80 i 105-ke.

  3. #3

    Domyślnie

    Przy makro ostrzysz tylko ręcznie, tzn. ustawiasz na nieskończoność i pochylasz się wraz z aparatem do przodu i do tyłu, w ten sposób łapiesz ostrość.
    Ilość punktów AF nie ma tu najmniejszego znaczenia.
    Szanuję tylko tych którzy szanują mnie, a reszta na kran może wskoczyć mnie.

    FX | N50 1.8G | N14-24 2.8 | N24-70 2.8 | N70-200 2.8 VR II | SB-800 | WWW | BLOG

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez D_Z_I_A_D_E_K Zobacz posta
    Przy makro ostrzysz tylko ręcznie, tzn. ustawiasz na nieskończoność i pochylasz się wraz z aparatem do przodu i do tyłu, w ten sposób łapiesz ostrość.
    Ilość punktów AF nie ma tu najmniejszego znaczenia.
    Czemu na nieskonczonosc ?

  5. #5

    Domyślnie No tak

    Jak powiedziane wyzej ostrzyc recznie, mam podobne doswiadczenia. Sugeruje zwrocic uwage na szkla do makro i zastanowic sie czy warto wydawac pienadze na drogie szkla? Sam zrobilem tak wlasnie sigma 105 i 50 f2.8 makro. A teraz sie przekonalem ze takie same zdjecia jestem w stanie zrobic nikorem 50 f1.8 po zastosowaniu ringu do odwrotnego mocowania. Do tego mozna dolozyc tuby i .... strach sie bac. Wlasnie od kilku dni cwiczymy taki sam zestaw z kolega i razem otwieramy szeroko oczy ze zdziwienia jak tanio mozna robic dobre makro hehe. Pozdrawiam
    D50 D80 D300 i cos tam jeszcze w sumie jakies 18kg
    www.photo.net/photos/Piotr%20Adamski www.piotrphotography.net

  6. #6
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 198

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez D_Z_I_A_D_E_K Zobacz posta
    Przy makro ostrzysz tylko ręcznie, tzn. ustawiasz na nieskończoność i pochylasz się wraz z aparatem do przodu i do tyłu, w ten sposób łapiesz ostrość.
    Ilość punktów AF nie ma tu najmniejszego znaczenia.
    uczono mnie właśnie w ten sam sposób, potwierdzenie i wytłumaczenie można wyczytać w literaturze sprzed lat, zapewne ustawienie na tzw. nieskończoność decyguje o większej głębi ostrości przy tej samej przysłonie ale skala odwzorowania fotografowanego przedmiotu będzie mniejsza ... oczywiście z tą nieskończonością ma sens przy fotografowaniu z użyciem pierścieni pośrednich lub mieszka
    Ostatnio edytowane przez wlopis ; 18-09-2007 o 22:19
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

  7. #7

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedzi.

    miałem cichą nadzieję, że będą inne

    Wydawało mi się, że jeśli w d80 jest aż tak dużo punktów autofokusa to są one mniejsze i przez to bardziej precyzyjne od tych z d40x (mam teraz trzy kobylaste punkty pomiarowe AF).

    Kombinowałem w ten sposób: wykosztuję się na d80; ustawię sobie aktywny jeden, załóżmy środkowy punkt AF; będę focił nikkorem 60/2.8 z odległości ok. 5-10cm daną scenkę przyrodniczo-owadową z włączonym AF; później na kompie wykadruję sobie to co chcę i ew. podciągnę kontrast, ostrość, itp pod CameraRaw.

    Wygląda jednak na to, że punkty AF w d80 nie są aż takie dokładne, aby za ich pomocą ustawiać ostrość z odległości 5-10cm i trzeba to robić ręcznie (czyli tak samo jak teraz robię z d40x). no chyba, że się mylę.
    jeszcze niezajechany NIKON d610 + szeroka N-stałka + średnio-długie N-tele

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez big lebowski Zobacz posta
    Kombinowałem w ten sposób: wykosztuję się na d80; ustawię sobie aktywny jeden, załóżmy środkowy punkt AF; będę focił nikkorem 60/2.8 z odległości ok. 5-10cm daną scenkę przyrodniczo-owadową z włączonym AF; później na kompie wykadruję sobie to co chcę i ew. podciągnę kontrast, ostrość, itp pod CameraRaw.

    Wygląda jednak na to, że punkty AF w d80 nie są aż takie dokładne, aby za ich pomocą ustawiać ostrość z odległości 5-10cm i trzeba to robić ręcznie (czyli tak samo jak teraz robię z d40x). no chyba, że się mylę.
    Prawda jest taka, że ustawienie AF zajmuje trochę czasu, nawet jak złapiesz punkt to lekkie dygnięcie ciała i już po trafieniu (chyba, że robisz AF-C). W tym czasie twój model może uciec. Zdecydowanie łatwiej robić to ręcznie... i ciągniesz mniej prądu. Robię praktycznie tylko makro od 2 lat... i prawie nigdy się AF nie bawię.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrzuraw Zobacz posta
    Jak powiedziane wyzej ostrzyc recznie, mam podobne doswiadczenia. Sugeruje zwrocic uwage na szkla do makro i zastanowic sie czy warto wydawac pienadze na drogie szkla? Sam zrobilem tak wlasnie sigma 105 i 50 f2.8 makro. A teraz sie przekonalem ze takie same zdjecia jestem w stanie zrobic nikorem 50 f1.8 po zastosowaniu ringu do odwrotnego mocowania. Do tego mozna dolozyc tuby i .... strach sie bac. Wlasnie od kilku dni cwiczymy taki sam zestaw z kolega i razem otwieramy szeroko oczy ze zdziwienia jak tanio mozna robic dobre makro hehe. Pozdrawiam
    Pytanie tak zwanego laika, więc przepraszam, po prostu nie wiem.... Co znaczy "zastosowanie ringu do odwrotnego mocowania"? Gdybyś mógł opisać "to coś", jak tego używać- byłbym wdzięczny Chciałoby się porobić makro, N50,1.8 mam, a na inne szkło na razie pieniędzy nie starczy
    Kiedyś Zenit, później Nikon i Canon, obecnie Leica wspierana Sony RX100 mk2 wraz z analogami.
    Prywatnie: http://lopal/blogspot.com

  10. #10
    Piotr_ek
    Gość

    Domyślnie

    "zastosowanie ringu do odwrotnego mocowania"
    Chodzi o pierścień odwrotnego mocowania. Służy on do zamontowania obiektywu odwrotnie niż to przewidział producent Efekty są naprawdę zadowalające. Z tego co się orientuję to pierścienie takie stosujesz wraz z obiektywami mającymi duże ogniskowe.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •