Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie temperatury barwowe

    czy ktoś może mi powiedzieć lub gdzie mogę znaleźć informację jakie są temperatury barwowe:
    - ognia
    - zachodzącego słońca
    - słońca w pełni
    - oświetlenia halogenowego?
    Ania - miłośniczka stałek i szerokiego kąta
    moja strona: www.annaborowy.pl
    mój blog: http://annaborowy.wordpress.com/

  2. #2

    Domyślnie

    W googlu

    np. tutaj (parę fajnych praktycznych przykładów przy okazji)

    http://www.phototechmag.com/previous...ane/lane1.html

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2004
    Miasto
    Dolny Śląsk
    Posty
    152

    Domyślnie

    Aniu - ogólnie masz opisany ten problem w instrukcji nikona
    Nikon D70, Nikkor AF-S 18-70 ED DX, Tamron 70-300 LD Macro, 50mm 1.8 Kingston 256mb i 1gb, SB800

  4. #4

    Domyślnie

    wiem, że jest opisany ale jak dla mnie trochę za mało przykładów....

    a tak przy okazji jakie macie sposoby na ustawianie balansu bieli:
    - zdefiniowane przez Nikona?
    - na białą kartkę?
    - automat?
    - bracketing?
    Ania - miłośniczka stałek i szerokiego kąta
    moja strona: www.annaborowy.pl
    mój blog: http://annaborowy.wordpress.com/

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2004
    Miasto
    Dolny Śląsk
    Posty
    152

    Domyślnie

    jak masz okazję kupić gazetę foto video, ten problem jest szeroko opisany. Jak nie dostaniesz to podaj mi emaila to postaram się ci zeskanować ten artykół
    Nikon D70, Nikkor AF-S 18-70 ED DX, Tamron 70-300 LD Macro, 50mm 1.8 Kingston 256mb i 1gb, SB800

  6. #6

    Domyślnie

    o który numer Ci chodzi - mam 3 ostatnie....

    poza tym chciałam się dowiedzieć z doświadczeń użytkowników a nie tylko z teorii o tym jak najlepiej ustawić balans bieli...
    np. ostatnio miałam duży problem bo sala w, której robiłam zdjęcia miała czerwone ściany ;-(
    Ania - miłośniczka stałek i szerokiego kąta
    moja strona: www.annaborowy.pl
    mój blog: http://annaborowy.wordpress.com/

  7. #7

    Domyślnie

    i jeszcze jedno... wyczytałam w artykule wskazanym w drugim poście, że temperatura barwowa płomienia świeczki wynosi 1800 K, jak ustawić taką temperaturę w D70 skoro jak wyczytałam w instrukcji najniższa wartość temperatury barwowej dla D70 to 2700K.
    Czy w tym przypadku pozostaje tylko PS?
    Ania - miłośniczka stałek i szerokiego kąta
    moja strona: www.annaborowy.pl
    mój blog: http://annaborowy.wordpress.com/

  8. #8

    Domyślnie

    Aniu,

    [Na wstępie: troszkę rozszerzyłem tę wypowiedź poza to, o co dokładnie pytałaś - bo innym może się przydać; dlatego wybacz, jeśli będę mówił o rzeczach dla Ciebie oczywistych]

    po pierwsze - nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak sobie radzić - bo to zależy i od sytuacji zdjęciowej i od fotografującego i od posiadanych wzorników. W studiu albo w planowanej sesji plenerowej możesz sobie jakiegoś wzornika użyć, żeby dokładnie wiedzieć, jak to potem korygować. Jeśli zależy nam na wierności kolorów, to nawet Color Checker Gretaga, jeśli tylko balans - to "świętą Trójcę" (biały-szary-czarny), klin, białą kartę albo co kto ma na stanie .
    Na drugim końcu masz klasyczny street, gdzie albo coś, o czy wiesz, że jest białe się trafi, albo nie - i zostaje tylko Twoje wyczucie.

    I to wyczucie jest IMHO najważniejsze, pomijając taką np. fotografię produktów, jeśli akurat ktoś wymaga wierności koloru.

    Dla mnie wybawieniem z kłopotów są RAW'y - bo balans bieli mogę sobie wybrać później, już na etapie edycji zdjęcia. Z rzadka korzystam z "Świętej Trójcy", bo przy okazji pozwala prawidłowość ekspozycji ocenić. Z automatu w zasadzie nie używam; białej karty częściej, najczęściej zaś nastaw balansu predefiniowanych w aparacie - i to tylko po to, by był jakiś punkt odniesienia dla jpg'a wraz z RAW'em zapisywanego (dla szybkiego podglądu). W Capturze i tak zwykle balansem manipuluję tak, by MNIE to pasowało z grubsza, a dokładniejsze poprawki robię już po stronie PS'a.

    Po drugie - i to jest rozwiązanie Twojego, przepraszam za wyrażenie - problemu ze świeczką - czasem ustawienie idealnego balansu bieli kompletnie odbiera zdjęciu klimat - tyczy się to zwłaszcza zdjęć przy temperaturach bardzo odległych od przeciętnych. Że choćby przykład zachodu słońca przywołam, o świeczkach już nie wspominając: w 99% przypadków zależy nam, żeby pokazać, że to światełko jest ciepłe, żółto-czerwone, nie zaś białe , więc ustawianie balansu zgodnego ze źródłem światła w tym wypadku mija się z celem. To samo dotyczy wielu innych sytuacji zdjęciowych - w których kolor światła daje nam jakiś mood, który należałoby na zdjęciach zachować.

    Zresztą - kto ma wątpliwości - niech raz spróbuje ustawić na białą kartkę kserograficznego papieru ustawić WB przy zachodzie słońca i zrobi potem zdjęcia... Dla porównania - zrobić te same kadry z np. predefiniowanym "słoneczkiem".

    BTW - często celowe ustawienia "złego" balansu bieli prowadzi do "dobrych", bo ciekawych obrazów... popatrz sobie na fotografie Gleita - on często tak właśnie robi:

    www.gleitfoto.dk

    A tak swoją drogą - czy ktoś z Forumowiczów ma może Color Checkera ?

  9. #9
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez @nia
    wiem, że jest opisany ale jak dla mnie trochę za mało przykładów....

    a tak przy okazji jakie macie sposoby na ustawianie balansu bieli:
    - zdefiniowane przez Nikona?
    - na białą kartkę?
    - automat?
    - bracketing?
    Jezeli chcesz ustawic WB to mozesz uzyc szarej karty Kodaka.
    Przy WB ustawionum na auto i w NEFie, kiedy kolory sa bardzo nienaturalne wygodne jest uzycie White Balance/Set Grey Point w NC.

  10. #10

    Domyślnie

    Ten gosc powyzej to ja.
    A swoja droga Wojtek ma racje, ze czasami kolorowa dominanta potrafi stworzyc fantastyczny nastroj na zdjeciu.
    Tak na prawde problem z ustawieniem WB jest wtedy, kiedy sa dwa zrodla swiatla o roznej temperaturze barwowej np zwykla zarowka i oszczednosciowa.
    Pozdrawiam
    Jerzy

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •