Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie jakie WB na lampy studyjne ?

    No witam i pytam - bawie sie tymi nowymi Elfo i poniewaz dotychczas bardzo
    niewiele pstrykałem moim D70s w ustawieniach WB - FLASH - to teraz widze
    że w takim nastawie fotki sa bardzo rózowawe jakies takie. Najlepiej wychodzi
    oczywiscie w PRE, a bez bawienia sie w takie nastawy to juz w SLONECZKO
    bardziej trafia z kolorem. Generalnie widze, za ustawienie FLASH nie nadaje sie
    do pracy przy swietle tych lamp - ale lampy swieca raczej prawidlowo bo fotki
    ustawione z pozycji NC na WB-Flash maja kolor dobry - cos w aparacie nie tak,
    czy ja cos nie tak ? Jak ustawiacie WB - robicie pomiar czy macie jakies standardowe
    przyzwyczajenia ?

    PS.
    Nizej napisałem - idealnie jest na SLONCE-3 czyli 5600K - jak podaje producent
    ale dlaczego na FLASH wychodzi taki zafarb ? RSE pokazuje wtedy z nef'a 8400K !
    Nie kumam o co tu biega.

  2. #2

    Domyślnie

    Zobacz w instrukcji obsługi czy palniki w lampach studyjnych dają prawidłowa temperaturę czyli 5500-5600 K.
    Następnie poszukaj na internecie czy Twoje lampy w praktyce trzymają tą temperaturę. Niestety wiele firm używa tańsze palniki kiepskiej jakości i mogą one mieć całkiem inną temperaturę niż pisze w instrukcji obsługi.

  3. #3

    Domyślnie

    Lampy daja dokładnie tyle ile powinny - 5600. Teoretycznie taki nastaw
    daje FLASH-1, ale niestety tak nie jest - ale jest idealnie kiedy 5600 osiagam
    w ustawieniach SLONCE 32. Wg tabeli to jest tez 5600 i odwzorowanie jest
    perfekcyjne. Zastanawia mnie ten mocny rozowo-czerwony zafarb w FLESH
    ale z lampami bo z SB800 nie. Nie rozumiem tego ale lampy studyjne to
    dla mnie nowosc - moze po prostu tak powinienem ustawiac od poczatku
    na 5600 jak podaje producent - tylko dlaczego dzienne a we flash jest czerwone ?
    Oto pytanie, ale dla madrzejszych niz ja
    Lampy Elfo QuantPro - tu nie sadze aby było zle - ale badam bo nowe - wiec wszystko
    mozliwe. Taki widac powinien byc nastaw.

    Widze ze to sprawa aparatu nie lamp - bo NC pokazuje na PRESET swiatlo lampy
    5500-5600 ale obraz zapisany z FLASH ma ponad 8000 K - dokladnie 8400 i to
    nie w nastawie "slonce" tylko "flash" i stad taka barwa - zmierzylem w RSE. WHy ?

  4. #4

    Domyślnie

    Uzywam Elfo Q czyli wczesniejszych wersji Quanta i mam bardzo podobne wrazenia jak Twoje. Najlepiej wychodzi na sloneczku, dodatkowo widac pewna roznice w temperaturze barwowej swiatla w zaleznosci od ustawionej mocy lampy ale jest ona niewielka.
    Pozdrawiam Karol

  5. #5

    Domyślnie

    Teoretycznie wszystko jest w normie bo wlasnie 5500-5600 powinno dawac swiatlo dzienne a temu sluzyc ma w zamysle lampa studyjna. Ja mam niewielkie roznice miedzy balansami w dziennym i lampa blyskowa. Przy WB na blysk obraz jest lekko zarozowiony, przy ustawieniu na dzienne jest blizej moich potrzeb i naturalnosci. Nie zauwazylem natomiast zadnej zaleznosci od mocy blysku.

  6. #6

    Domyślnie

    Moje lampy maja juz swoje lata i palniki troche przepracowaly co moze byc przyczyna delikatnej zmiany temperatury blysku.
    Pozdrawiam Karol

  7. #7

    Domyślnie

    Istotnie to moze byc przyczyna.

  8. #8

    Domyślnie

    w trakcie obróbki studyjnych zdjęć z warsztatów zauważyłem, iż lepszy efekt daje ustawienie WB
    na słońce niż na flash. Pierwotnie w aparacie wb był ustawiony na auto.


    pozdrawiam
    Fotografowanie jest równoznaczne z przywłaszczaniem sobie zdejmowanego przedmiotu. Oznacza to wchodzenie w pewien stosunek, który kojarzy się nam z poznaniem, czyli zawładnięciem. Susan Sontag
    A7 II Zeiss Batis 25/2 85/1,8 500px FB

  9. #9

    Domyślnie

    Przy WB na blysk obraz jest lekko zarozowiony, przy ustawieniu na dzienne jest blizej moich potrzeb i naturalnosci
    Dokładnie tez tak jest - czyli po prostu idzie to "widmem" swiatła dziennego.
    PS
    Czy sugerujecie robic pomiar PRE, a czy ustawic definiowny -bo ingerencja światła
    zastanego przy powiedzmy czasie 250-400 nie wchodzi w gre? A może AUTO ? Pytam,
    bo chyba pierwsza próba "ogniowa" będzie w CH - jakas darmówka dla gawiedzi z dziećmi -
    i nie mam czasu dzień wczesniej popróbować, i sprawdzic na PC-ecie, wiec wolałbym
    bardzo sobie "nie dowalić do pieca" choć chyba i tak polece w RAWie, aczkolwiek
    widmo 500 fotek do zrobienia z RAWa masakruje mnie
    Nie - auto - to chyba głupi pomysł - w razie draki kazda fotka bedzie inna i korekta moze
    byc zabójcza dla operatora

  10. #10

    Domyślnie

    Przy maksymalnym czasie synchro dostepnym w d70 to raczej zastane światło wiele ci nie zaingeruje. Ustaw na słoneczko, 1/500, f8 ISO 200 FineJPEG i avanti... Auto na bank spowoduje, że bedziesz miał junajtedkolorsofbeneton, a na słoneczku nie ma prawa być źle

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •