Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Post Jaka chemia na początek do B&W - totalnie od zera ;-)

    Witajcie,

    Przeglądam od jakiegoś czasu wątki na forum odnośnie samodzielnego wywoływania filmów B&W, jest tego całkiem sporo ale mam jedno zasadnicze pytanie na które jakoś nie znalazłem odpowiedzi:

    planuję niebawem zacząć zabawe z samodzielnym wywoływaniem klisz czarno-białych, zasadniczo pstrykam na Ilford FP4+ (jakoś spodobał mi się od samego początku, do tej pory wywoływałem i robiłem odbitki w labie i nawet było ok) oraz na Ilford HP5 ISO400.

    Zaopatrzyłem sie w gadżety do wywoływania ale mam dylemat: jakiej chemii użyć, tzn wywoływacza, utrwalacza i ew przerywacza, bo chyba to jest generalnie potrzebne ?? Nie mam pojęcia co wybrać, znalazłem obszerny post napisany przez slaw74 (dzięki!) co robić krok po kroku, tyle że nie zdecydowałem sie co wybrać jeśli chodzi o odczynniki. W kilku postach gALLa natknąłem sie że jeden film wychodzi najlepiej w Rodinalu (chyba Agfa o ile sie orientuje, tak?) inny w czym innym .... co możecie polecić na początek ?? Poza tym te magiczne określenia proporcji i chyba czasu kąpieli - gALL, gdybyś mógł mi wyjaśnić jak to czytać i jak sie do tego stosować, będę wdzięczny! Ew jakiś link do posta w którym jest to opisane też będzie ok!

    Z góry dzięki Wszystkim,
    Piotr

  2. #2

    Domyślnie

    Pogrzeb w archiwum pl.rec.foto, post z okolicy 24.04.2004 "sztuczki i kruczki w ciemnii", czy cos w ten desen. Post pisany przez Czarka D. Tam bedziesz mial duzo potrzebnych informacji.

    Do tych Ilfordow to zdecydowanie Kodaka D-76 lub Ilforda ID-11, za standard wolania przyjac 1+1. Na zabawy z innymi stezeniami przyjdzie czas potem (1+3 czy 1+7).
    Utrwalacz to moze byc zwykla FomaFix, za przerywacz FomaCitro, zwilzacz Mirasol.

    Za czasy wyjscia mozesz wziac to co podaje producent albo to co znajdziesz na: http://www.digitaltruth.com/devchart.html.

    Poza tym poszukaj na Allegro ksiazki Cypriana albo cos dowolnego o fotografii czarno-bialej. Sa za grosze a niezle napisane. Co prawda emylsje troche sie zmienily od tego czasu ale tylko na plus.

  3. #3

    Domyślnie

    Poczytaj to: http://www.ilfordphoto.com/Webfiles/200629163442455.pdf
    Od siebie dodam, ze na poczatek mocze film w wodzie przez minute w dwoch zmianach wody, jako przerywacza stosuje wode o temperaturze wywolywacza, a plucze metoda 5-10-20 opisana w zalaczonym dokumencie.

  4. #4

    Domyślnie

    ja HP5 wolalem w fomowskim R09... bardzo ladnie wychodzi, z tego co wiem foma jest zamiennikiem rodinala(poki co agfe bardzo ciezko dostac)... a R09 tez jest bardzo fajne...
    jako przerywacz woda... utrwalacz mala U1 rozrobiona jakis czas temu...
    Fuji S5 pro, NIKON F601, NIKON EM... I KILKA ZABYTKOW...

  5. #5

    Domyślnie

    R09 to jest "prawie" Rodinal. R09 jest oparty o stara procedure Rodinala, wiec mozna go zamiennie stosowac.

    Jedna sprawa, "przerywanie" woda nie jest przerywaniem ale wywolywaniem. Resztki wywolywacza dzialaja sobie w najlepsze, czyli mowia po krotce, dalej wywolujesz film. Jak chcesz przerwac woda z ocetem, kwasem cytrynowym, czy tania FomaCitro.

    U1 nie za trwale, ok 3 miesiecy po rozpuszczeniu, potem mozna go spokojnie wylac. Kazdy utrwalacz jezeli utrwala 2x dluzej niz na poczatku to juz nie nadaje sie do niczego. Inna sprawa jest aby nie utrwalac dluzej niz 10min max.15 min. Potem powstaja nierozpuszczalne w wodzie sole srebra i nie wyplukasz ich z emulsji za chinskiego boga.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gALL Zobacz posta
    Inna sprawa jest aby nie utrwalac dluzej niz 10min max.15 min. Potem powstaja nierozpuszczalne w wodzie sole srebra i nie wyplukasz ich z emulsji za chinskiego boga.

    a tutaj sie zgodze... co za dlugo to nie zdrowo... trzeba znalesc najlepszy czas utrwalania... ja robie u1 jakie 8-9min
    Fuji S5 pro, NIKON F601, NIKON EM... I KILKA ZABYTKOW...

  7. #7

    Domyślnie

    R09 na poczatek jest jak znalazl!

    To wywolywacz w koncentracie, koncentrat rozrabiamy z woda w proporcjach podanych przez producenta lub "kolegow".
    1:25 oznacza: dzialka koncentratu i 25 dzialek wody, kup sobie tania menzurke lub wez kielicha po "wodzie ognistej"
    R09 mozna rozrabiac w stosunku 1:40 , starczy zatem na dlugo!

    Koncentrat trzeba przechowywac w chlodnym ciemnym miejscu, szczelnie zamkniety.

    ROZTWOR ROBOCZY (np 1:25) JEST JEDNORAZOWEGO UZYTKU!!!! Po wywolaniu filmu do zlewu!

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez slaw74 Zobacz posta
    R

    ROZTWOR ROBOCZY (np 1:25) JEST JEDNORAZOWEGO UZYTKU!!!! Po wywolaniu filmu do zlewu!
    no jak tak możesz. A ekologia?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    hihihi mam na mysli oczywiscie "zlew ekologiczny" z odkreconym kolankiem i podstawiona beczka na scieki

  10. #10

    Domyślnie

    teoretycznie mozna oddawac do szkol gdzie odbywaja sie lekcje chemii... moga przyjac i oddac razem ze swoimi chemikaliami...
    Fuji S5 pro, NIKON F601, NIKON EM... I KILKA ZABYTKOW...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •