Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Szare filtry i szare połówkowe.

    Witajcie

    Mam parę pytań apropo tych dwóch typów filtrów. Chcę kupić oba i nie wiem czy jest sens. Co do połówkowego gradacyjnego jestem pewien, ale nie wiem co z szarym. Problem w tym że chcę na zdjęciach uzyskać efekt taki jak się patrzy przez okulary przeciw słoneczne - kolory są pełniejsze i kontrast lepszy, taki efekt jak się w fotoszopie zmniejszy korekcję gamma (przyciemnienie). Do tego niebo (jak się patrzy przez okulary przeciwsłoneczne) ma lepszy kolor (wiem że gorszy niż się robi z polarkiem, ale...). Zacząłem się nad tym zastanawiać głębiej i mi się zrobił mały mętlik w głowie. Rzecz w tym że szare filtry zmniejszają ilość światłą która wpada do obiektywu, ale przecież jak się wprowadza korektę ekspozyji (w stronę niedoświetlenia) to też pada mniej światła na film i chyba efekt jest ten sam? i tu jest mój problem. Jak próbowałem efekt pełnieszych barw oraz większego kotrastu poprzez przyciemnienie zdjecia osiągnąć poprzez niedoświetlenie to zdjęcia wychodziły bardzo blade i małokontrastowe, a więc czy jak przyciemnię fotografowaną scenę poprzez załozenie szarego filtru to czy nie będzie tak samo? Może źle myślę, ale:
    - czy rola filtru szarego sprowadza siętylko do tego by można było robić za dnia zdjęcia z dłuższymi czasami migawki ?
    -Czy też za ich pomocą można przyciemnić fotografowaną scenę?
    -Jeśli za pomocą szarego filtru nie osiągnę przyciemnienia fotografowanej sceny to jak to mogę osiągnąć?


    I jeszcze mam jedno pytanko o filtr gradacyjny połówkowy. CZy robiąc zdjecia z tym filtrem fotografuję zgodnie ze wskazaniami światłomierza czy też wprowadzam jakąś korektę?W przypadku pomiaru punktowego z wyobrem pola w NIkonie F80 sprawa jest prosta, ale co z pomiarem centralno ważonym i matrycowym?

    Dziekuję z góry za pomoc

  2. #2

    Domyślnie Re: Szare filtry i szare połówkowe.

    Cytat Zamieszczone przez Konrad G.
    - czy rola filtru szarego sprowadza siętylko do tego by można było robić za dnia zdjęcia z dłuższymi czasami migawki ?
    tak i nie. oprocz wydluzania czasow filtr szary pozwala na mniejsze przymkniecie przeslony przy tym samym czasie. jesli w sloneczny, letni dzien chcesz zrobic przy ISO 200 zdjecie obiektywem 50/1.8, i chcialbys fotografowac na duzej przeslonie (mniej wiecej f/1.8 do f/2.5) to zeby czasy nie spadly ponizej minimalnego 1/4000s musisz zalozyc szary filtr.
    to sie nawet czasem nazywa umownie zmniejszaniem czulosci filmu.

    Cytat Zamieszczone przez Konrad G.
    -Czy też za ich pomocą można przyciemnić fotografowaną scenę?
    mozna, ale po co? to samo mozna osiagnac niedoswietlajac o odpowiednia ilosc dzialek. bez wprowadzania dodatkowego filtra, ktory na pewno jakosci zdjec nie poprawia.

    Cytat Zamieszczone przez Konrad G.
    -Jeśli za pomocą szarego filtru nie osiągnę przyciemnienia fotografowanej sceny to jak to mogę osiągnąć?
    alternatywnie mozesz wykorzystac filtr polaryzacyjny, ktory tez przyciemnia obraz. choc wprowadza tez dodatkowe, nie zawsze porzadane efekty.
    w fotografii czarno-bialej mozna tez korzystac z filtrow kolorowych. wystarczy wtedy wybrac filtr w kolorze dopelniajacym do dominujacego w scenie i osiaga sie spore przyciemnienie. ale... z tym mankamentem, ze dodatkowo zwieksza sie kontrast, bo te elementy sceny, ktore maja ten sam kolor co filtr nie sa (istotnie) przyciemniane.

    Cytat Zamieszczone przez Konrad G.
    I jeszcze mam jedno pytanko o filtr gradacyjny połówkowy. CZy robiąc zdjecia z tym filtrem fotografuję zgodnie ze wskazaniami światłomierza czy też wprowadzam jakąś korektę?W przypadku pomiaru punktowego z wyobrem pola w NIkonie F80 sprawa jest prosta, ale co z pomiarem centralno ważonym i matrycowym?
    ja robie na pomiar centralny (spota nie mam) przy aparacie ustawionym na statywie i wycelowanym w docelowy kadr. na podstawie tego co widze w centralnym kolku (te 9% w ktorych jest pomiar) odgaduje jaka korekte naniesc. dosc trudne, bo wymaga troche wyobrazni i praktyki, a przy tym znajomosci matrycy (w moim przypadku) czy filmu na ktorym sie fotografuje (w Twoim). ale chyba najszybsza w uzyciu metoda, ktora przy odrobinie wprawy gwarantuje dobre rezultaty.

  3. #3

    Domyślnie

    primo...nie szary, a ND, na szarym będziesz miał przekłamanie kolorów :P
    filtr ND daje też lepsze nasycenie kolorów i trochę większy kontrast, ja używam głównie w silnym słońcu, zeby wytłumić przepałki zwłaszcza krawędziowe

    podobnie z połówkowymi...piszesz o gradacyjnych, a zarówno szare jak i ND są gradacyjne :P
    co do pomiaru, jeśli mierzysz na aparacie z pomiarem TTL to nie musisz robić korekty, ale prawidłowy pomiar powinien się odbyć bez filtra, pomiar zablokować i nakręcić/nałożyć filtr - tu kłania się wygoda filtrów systemu cokina
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za wyjaśnienia! Czyli z tego co zrozumiałem to filtry szare i ND to coś innego? I do przyciemnienia sceny lepszy jest ND ?


    Też się zastanawiam nad cokinem...wszyscy go chwalą...no i ta jego, jakby to ująć, wygoda w użyciu

  5. #5

    Domyślnie

    na mojej stronie masz tekst o filtrach, zdaje się, że nawet do ściągnięcia...
    tak to coś zupełnie innego ND to neutralne, a szare...to szare i mają wpływ na kolorystykę zdjęć...imho lubię oba rodzaje, ale każdy do czego innego służy :P
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  6. #6

    Domyślnie

    NIgdy wcześniej nie myślałem o systemie Cokina, ale jak sobie trochę o nim poczytałem to jestem zafascynowany...

    Zaraz rzucę okiem na stronkę. Dziękuję Wam za pomoc.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •