Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie kolejne nudne(dla was) pytanie-co do krajobrazów?

    D50 potrzebuje obiektywu, który ogólnie rzecz biorąc mozna nazwać "wakacyjnym", a jego włascicielka dysponuje 2.tys. i nie wie co wybrać, a zależy jej przede wszystkim na szerokości, żeby jej się w kadrze mieściło,to co tam sobie upatrzy,ostrości i ładnych kolorach...dlatego postanowiła zapytać ludzi doswiadczonych

    Podejmowana tematyka robionych zdjeć to przede wszyskim krajobraz górski i architektura....
    D50+błysk w oku zamiast lampy:C

  2. #2

    Domyślnie

    Tokina 12-24.
    pozdrawiam, Piotr
    __________________

  3. #3
    Gemini
    Gość

    Domyślnie

    no to może jakiś uniwersalny zoom... od Sigmy Polecam 18-125, ale ponoć dobrze sprawuje się 18-200
    Kupując taie coś, masz i szeroki kąt i portretówkę, i duże (w miarę) zblizenia... a na upartego prawie makro
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Zakres 12-24 jest fajny, ale jego "wakacyjna" użyteczność jest jednak mocno ograniczona. Krajobraz zrobi dobrze, ale architektura to już z poważnymi dystorsjami i innymi zniekształceniami. Do portretu się nie nadaje. Żadnego detalu nie zrobi. Myśle, że trzeba szukać czegoś bardziej uniwersalnego. Na przykład Nikkora 18-70, albo jeśli możesz jeszcze troche dołożyć, to Nikkora 18-200 VR. Szczególnie ten ostatni na spacerzoom (taki wakacyjny obiektyw do wszystkiego) nadaje się całkiem nieźle. Jest szybki (AF-S), ma VR, jest lekki i tylko trochę ciemny, ale na wakacjach światła zazwyczaj nie brakuje.
    Jacek

  5. #5

    Domyślnie

    na portretach mi nie zalezy,bo mam do tego inny obiektyw..
    nr. 1 to te górskie krajobrazy, fiordy i inne ustrojstwa tego typuno i ta architektura
    D50+błysk w oku zamiast lampy:C

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Myśle, że trzeba szukać czegoś bardziej uniwersalnego. Na przykład Nikkora 18-70
    ale tokina przy 18mm ma mniejsze dystorsje niż ten nikkor, a wiem, bo go mam


  7. #7

    Domyślnie

    to skoro masz już coś do portretu to wiadomo, że im szerzej w krajobrazie tym lepiej - Tokina 12-24.
    Z tego co ja widzę (raczej widziałem bo kita już nie mam dawno) to Tokina na 12mm ma lepiej skorygowaną dystorsję niż Nikon na 18mm. Tokina na 18mm nie ma już dystorsji prawie wcale podczas gdy Nikon wygląda jak wielka beka... o jakości wykonania szkła nie wspomnę...
    ... na nic sprzętu kupa gdy fotograf (_._) ...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iskierka Zobacz posta
    na portretach mi nie zalezy,bo mam do tego inny obiektyw..
    nr. 1 to te górskie krajobrazy, fiordy i inne ustrojstwa tego typuno i ta architektura
    do architektury ściśle to są dedykowane szkiełka - tzw. szifty.
    PC Nikkor 28 f/3.5

    a o innych propozycjach poczytaj Szeroki kąt do architektury/krajobrazu? i Sigma czy Tokina 12-24 do architektury i zdjęć indoor

    W drugim linku chłopaki dzielą się praktycznymi uwagami na temat tych "legendarnych" dystorsji.
    Dziwne, że nie ma nic w tym wątku o szumach...
    pozdrawiam, Piotr
    __________________

  9. #9

    Domyślnie

    wydaje mi sie ze powinienes napisac jakie szkla juz posiada zeby bylo wiadomo jakiego zakresu szukac, do krajobrazow polecam wyzej wspomniana tokine 12-24
    pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    IMO 12-24 do krajobrazu, szczególnie górskiego to zdecydowanie za szeroko. Przy takiej ogniskowej z Alp czy Himalajów zrobią ci się Bieszczady. Sporo wędruje po górach i ostatnio najczęściej używana ogniskowa (do widoczków oczywiście) wacha się pomiędzy 50-70mm, czyli końcówce a nie początku kit'a. Ultawide to raczej tylko do reportażu, bo z architekturą też będą problemy - walące się piony i beczka. Nie piszesz jakie szkła już masz, więc ciężko coś podpowiewdzieć lub wywnioskować czego ci brakuje.

    Pozdrawiam
    D70 | D80 + GRIP | 50/1.4 | 18-70/3.5-4.5 | 70-300/4.5-5.6 VR | SB-25 |

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •