Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Liczba przewodnia

    Witam,
    Zwracam się do was z prośbą o pomoc w zrozumieniu dlaczego lampa posiadająca liczbę przewodnią 58 testowana światłomierzem na odległości 1m daje wynik f: 35?
    Skoro GN jest równa ilorazowi przysłony i odległości to lampa taka powinna dać wynik f: 58.
    Producenci oszukują, czy ja coś źle robię? Pewnie to drugie dlatego zwracam się do was abyście mnie naprostowali
    Body kilka słoików i inne graty

  2. #2

    Domyślnie

    Światłomierz podaje siłę błysku w przyslonach.
    W tym wypadku f/35.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  3. #3

    Domyślnie

    Zgadzam się że światłomierz podaje siłę błysku w przysłonach.
    Skoro jednak z liczby przewodniej jesteśmy w stanie wyliczyć prawidłową przysłoną lub odległość źródła światła od tematu zdjęcia to w drugą stronę powinniśmy móc obliczyć GN.
    Lub moja logika jest uszkodzona delikatnie mówiąc
    Skoro mam lampę o liczbie przewodniej 28 i obiekt oddalony o 10 metrów to wyliczam że powinienem zastosować przysłonę 2,8 dla poprawnego naświetlenia tematu zdjęcia.
    28 / 10 = 2,8
    To inaczej jeżeli światłomierz zmierzy mi natężenie światła f:28 na 1m to wiem że lampa ma liczbę przewodnią 28. Oczywiście mam na myśli lampą ustawioną na maksymalną energię błysku i zoom 105mm pomiar dla ISO100.
    Body kilka słoików i inne graty

  4. #4

    Domyślnie

    Moc lampy podawana jest dla maksymalnej "ogniskowej" palnika
    Ostatnio edytowane przez fafniak ; 21-05-2024 o 12:20

  5. #5

    Domyślnie

    I dla takowej mierze.
    Mam lampę np. Yongnuo 560III producent podaje wartość GN 58 dla ogniskowej 105mm, ISO100 i odległości 1m.
    Moje pomiary na odległosci 1m, lampa ustawiona na pełną moc błysku (1/1). Światłomierz Sekonic L-858D ustawiony na pomiar światła błyskowego ISO100 czas otwarcia migawki nie ma znaczenia ale ustawiłem na 1/125s
    Wyniki pomiaru:
    24mm – f: 22,2
    28mm – f: 22,2
    35mm – f: 25,1
    50mm – f:28,1
    70mm – f: 32,1
    80mm – f: 35
    105mm – f: 35,2

    Każdy z tych wyników mnożę przez 1m i otrzymuje liczbę przewodnią dla danego zoomu lampy.
    Oddaliłem światłomierz od lampy na 5m przy zoomie palnika 105mm i wykonałem pomiar f:6,3(2)
    35,2 / 5 = 7,04 Nie ma takiej przysłony w aparacie mamy albo 6,3 albo 7,1 Wykonałem zdjęcie testowe (ustawienia ISO100; 1/125s; f:7,1) z szarą kartą i otrzymałem pik na histogramie na samym jego środku. Czyli wyliczenia poprawne a bynajmniej w granicach błędu. Dlaczego producent podaje 58GN Test wykonałem na wielu lampach i nieliczne przekraczają f:35 max f:40.
    Lampa studyjna z czaszą skierowana na światłomierz również uzyskała f:58 na GN66 okej użyłem przypadkowej czaszy nie tego producenta wynik może się minimalnie różnić.
    Sabinka SB-800 przy 105mm zamiast 56 uzyskała wynik f:32. Musi gdzieś tkwić błąd w moim myśleniu tylko gdzie?
    Body kilka słoików i inne graty

  6. #6

    Domyślnie

    Wiele lat temu widziałem w sklepie fotograficznym lampę, gdzie producent podał liczbę przewodnią przy ISO200 a nie ISO100, co było dość nietypowe i jakby nie patrzeć było manipulacją. Nie pamiętam marki ani modelu niestety.
    @Jacek_Z może wiedzieć w czym problem

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez esperal Zobacz posta
    Wiele lat temu widziałem w sklepie fotograficznym lampę, gdzie producent podał liczbę przewodnią przy ISO200 a nie ISO100...
    Jakiś czas temu to był standardowy sposób na oszukanie kupującego. Teraz jedni podają GN dla 105mm inni dla 200mm, niby dla maksymalnego zoomu danej lampy. Chcąc porównać czy mocniejsza jest lampa z liczbą przewodnią 60 przy 200mm czy może 58 przy 105mm wpadłem na powyższy temat i zaczęło się porównywanie lamp. Porównałem ich około 20 i żadna nie miała tego co producent gwarantował dlatego jestem pewien że coś robię źle.
    Body kilka słoików i inne graty

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez galowy Zobacz posta
    mam na myśli lampą ustawioną na maksymalną energię błysku
    Trzeba zacząć od małego sprostowania. W lampach nie ustawiasz energii błysku, bo ta jest stała, tylko czas jego trwania. Przykładowo w SB-5000 czas błysku jest realizowany w zakresie 1/980 do 1/30820 sekundy.

    Cytat Zamieszczone przez galowy Zobacz posta
    Producenci oszukują, czy ja coś źle robię?
    To pierwsze niestety i zwykły, często nie do końca uczciwy marketing. W zasadzie nie ma ustalonej normy dla podawania tego parametru i kiedyś dla lamp ze stałym palnikiem ustawionym najczęściej na 35mm i przy zachowaniu dla pomiarów ISO 100, sprawa była jasna.
    Potem upowszechnił się zoom palnika i LP zaczęto podawać dla jego maksymalnej wartości, a jeszcze później ktoś zupełnie poszedł na łatwiznę i zaczął manipulować ISO, aby tylko zawyżyć ten parametr.

    Dzisiaj podawane LP są generalnie mało wiarygodne. Jednym z chlubnych wyjątków jest wspomniany Nikon, który w specyfikacji SB-5000 podaje LP 34.5 właśnie przy ISO 100 i 35mm. I to jest punkt odniesienia dla lamp podobnej wielkości i mocy. Trudno sobie wyobrazić, żeby jakiś tani produkt realizował LP 50-60 porównując do solidnych 34 Nikona.
    Ostatnio edytowane przez Ligo ; 21-05-2024 o 15:30

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Trzeba zacząć od małego sprostowania. W lampach nie ustawiasz energii błysku, bo ta jest stała, tylko czas jego trwania. Przykładowo w SB-5000 czas błysku jest realizowany w zakresie 1/980 do 1/30820 sekundy....
    W ogóle się nie znam na lampach, ale stała to chyba jest moc, a zmienna jest właśnie energia (moc * czas).
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  10. #10

    Domyślnie

    Racja. Chodziło mi o to, żeby od początku było jasne, że siła błysku jest regulowana jego czasem. A potem możemy wgłębiać się dalej...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. liczba przewodnia a ogniskowa
    By Bruner in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-01-2017, 17:41
  2. Voking VK-800 a liczba przewodnia
    By jacob4187 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-01-2015, 22:40
  3. Liczba przewodnia w lampach Nikona i innych
    By Pieter in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 29-08-2014, 13:25
  4. zna ktoś taką lampę? i liczba przewodnia...
    By amator_r in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28-01-2009, 13:56
  5. Liczba przewodnia?
    By Levy in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 09-09-2006, 00:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •