Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Statyw do fotografii krajobrazowej

    Cześć,
    szukam statywu do fotografii krajobrazowej. Zależy mi na tym by miał min. 160cm wysokości, był możliwie lekki i wygodny w obsłudze. Budżet , który chciałbym przeznaczyć to do 2500zł ale jeśli jest coś do czego warto dołożyć to rozważę też taką opcję, zakładam że będzie to zakup na lata.

    Przeglądając oferty sklepów w oczy rzuciły mi się dwie opcje głównie ze względu na system mocowania płytki (wydaje się on być wygodny i szybki) oraz możliwość przestawienia kolumny w tryb pracy poziomo :
    1. Befree GT X Pro w wersji z włókna węglowego. (1,7kg)
    2. Manfrotto 055 CXPro 3 również w wersji z włókna + głowica BHQ2 (wg specyfikacji zestaw waży 2,5kg)

    Ale nie zamykam się tylko na manfrotto. Jestem otwarty na propozycję jeśli polecacie rozwiązania innych marek.

    Jeśli chodzi o stabilność to do mojego zestawu najprawdopodobniej spokojnie wystarczyłby model Befree. Nie używam ciężkich teleobiektywów i nie planuję. Jednak zastanawiam się jak wygląda sprawa z wygodą użytkowania takiego lekkiego statywu, czy dużo trzeba się nakręcić by zablokować nogi oraz wyregulować głowicę. W moim obecnym statywie z systemem nakrętek jest to dla mnie trochę upierdliwie aczkolwiek te mankamenty mogą wynikać z bardzo niskiej wagi i ceny tego statywu a co za tym idzie użycia materiałów niższej jakości (jest to Benro FSL09).

    Z chęcią zapoznam się z Waszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami w kwestii statywów.
    Z5, Nikkor 14-30 f4 S, 24-120 f4 S, Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD

  2. #2

    Domyślnie

    Sprzedałem 055 na rzecz befree- wyraźnie straciłem na stabilności zestawu. W befree ciężko używać statyw poziomo, gdzie 055 radził sobie doskonale bez balastu.
    Befree jednak wygrywa mobilnością.
    BHQ2- nie przepadałem też za tą głowicą- w transporcie trzeba uważać aby nie urwać pokręteł.
    Teraz coraz częściej myślę o Peak Design.
    Z6II_14-30_28_28-75_40_45_105_100-400_TC2.0_DJI

  3. #3

    Domyślnie

    Czy Twój Befree to model GT (Manfrotto ma kilka odmian Befree) ? Jak oceniłbyś wygodę użytkowania, trzeba się dużo nakręcić by ustabilizować głowicę i zablokować nogi? Jeśli chodzi o stabilność to mankamenty uświadczyłeś tylko przy ustawieniu kolumny poziomo czy występowały też przy standardowym jej ustawieniu?

    Tez rozważałem Peak Design jednak stwierdzilem ze 152cm wysokości to może być już trochę za mało. Kolejna kwestia to ponoć nie do końca wygodne jest ustawianie głowicy w pionie.
    W oczy rzucił mi się też kompaktowy Gitzo 1545T i na pewno jest to świetny statyw ale nie wiem czy warty tak dużej dopłaty.
    Z5, Nikkor 14-30 f4 S, 24-120 f4 S, Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez R_B Zobacz posta
    W oczy rzucił mi się też kompaktowy Gitzo 1545T i na pewno jest to świetny statyw ale nie wiem czy warty tak dużej dopłaty.
    Podpinałem do niego, wprawdzie na krótko, d850 z tamronem 150-600 i dał radę (ledwo ledwo). Używałem go głównie z d850 + tamron 15-30 i sprawdzał się dobrze nawet na północy, gdzie wiało. Natomiast nogi plus głowica to już wychodzisz poza budżet.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez R_B Zobacz posta
    Czy Twój Befree to model GT...
    -dokładnie tak.

    Cytat Zamieszczone przez R_B Zobacz posta
    ...Jak oceniłbyś wygodę użytkowania, trzeba się dużo nakręcić by ustabilizować głowicę i zablokować nogi? Jeśli chodzi o stabilność to mankamenty uświadczyłeś tylko przy ustawieniu kolumny poziomo czy występowały też przy standardowym jej ustawieniu?...
    Problematyczna jest tylko praca z kolumną w poziomie- w porównaniu do 055 gdzie zestaw był stabilniejszy- a kręcone nogi i głowica są dla mnie spoko- nie zauważam wad.
    Z6II_14-30_28_28-75_40_45_105_100-400_TC2.0_DJI

  6. #6

    Domyślnie

    Kupiłem niedawno LEOFOTO MANBA LVM-324C. Plusem klasyczne zaciski blokady nóg (to był jeden z moich głównych kryteriów). Do tego solidne wykonanie, niska waga (karbon) i dobra cena. Sprawdź sobie tą markę. Może coś wybierzesz lepszego pod siebie.
    Voigtländer Bessa R3 M, Nokton 40/1.4 MC, Ultron 75/1.9 MC

  7. #7

    Domyślnie

    Uważam statyw Manfrotto Befree GT X Pro Carbon za znakomity wybór, tym bardziej, że ostatnio znacznie staniał. Ja kupowałem go jeszcze za cenę ok. 2 tys. złotych.
    Warto jeszcze dokonać w nim małej modyfikacji. Na znajdującą się w zestawie głowicę MH 496-BH można nałożyć "prawdziwy" adapter arca-swiss - takie coś jest do kupienia jako "Adapter Arca-Swiss Q6 TOP LOCK Travel":

    np. https://dcfoto.pl/manfrotto-msq6t-ad...4h-p16156.html

    Zakładając l-bracket na korpus, ma się rozwiązane wszelkie problemy ze stabilnością zestawu przy zmianie ułożenia aparatu z poziomu w pion. Polecam gorąco jako użytkownik od niemal 3 lat.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez R_B Zobacz posta
    W oczy rzucił mi się też kompaktowy Gitzo 1545T i na pewno jest to świetny statyw ale nie wiem czy warty tak dużej dopłaty.
    Gitzo 1545T to typowy statyw podróżny. Maksymalna wysokość 153 cm wymaga całkowitego wysunięcia środkowej kolumny, co czyni go niespecjalnie stabilnym. Bez głowicy można go dostać za ok. 2600 zł.

  9. #9

    Domyślnie

    Podjedź do Pabianic do znanego sklepu foto i zobacz jak to się ma na żywca- szczególnie jeśli chodzi o wysunięcie poziomej belki. Nie wiem do czego to potrzebujesz, ale mi po zmianie brakuje długości tejże w befree. Chyba, że też w beznazwy mają i pomacasz, bo tak to ciężko podjęć decyzje.
    Chociaż to też nie jest na 100% pewne- ja po dwóch latach noszenia 055 uznałem, że to przesada- choć praca z nim to sama przyjemność.

    (ja statyw noszę codziennie po kilka godzin)
    Ostatnio edytowane przez wikary ; 20-02-2024 o 20:21
    Z6II_14-30_28_28-75_40_45_105_100-400_TC2.0_DJI

  10. #10

    Domyślnie

    Małe sprostowanie do wcześniejszego posta - ten model, który mam to gitzo 2545T a nie 1254. Z krótką kolumną, mocowanie płytki mam na wysokości ok. 140 cm (głowica benro VX20 - nie polecam, nota bene). Przy wzroście 172 cm fotografuje się wygodnie. Z wyciągniętą długą kolumną (plus głowica) będzie to ok 165 cm.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Warsztaty fotografii krajobrazowej – TATRY z Karolem Nienartowiczem
    By Studio Huśtawka in forum Warsztaty i plenery
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-11-2017, 16:47
  2. Warsztaty fotografii krajobrazowej – BIESZCZADY - KAROL NIENARTOWICZ
    By Studio Huśtawka in forum Warsztaty i plenery
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-09-2017, 16:24
  3. Jaki filtr do fotografii krajobrazowej w bardzo słoneczne dni???
    By AstroFoto Piotr in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-05-2016, 00:27
  4. Wykład o kierunkach rozwoju fotografii krajobrazowej
    By wyrzykus in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 20-03-2014, 11:35
  5. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-06-2007, 12:23

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •