Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez R_B Zobacz posta
    był możliwie lekki i wygodny w obsłudze.
    ... możliwość przestawienia kolumny w tryb pracy poziomo
    albo, albo
    Wydaje mi się, że do landszaftu nie potrzebujesz kolumny centralnej.

    160 cm statywu + głowica + aparat to zestaw dla osoby o wzroście powyżej dwóch metrów.

    Cytat Zamieszczone przez R_B Zobacz posta
    Kolejna kwestia to ponoć nie do końca wygodne jest ustawianie głowicy w pionie.
    Ten problem rozwiązuje skutecznie L-bracket.

    Zerknij ma serię Ranger Leofoto lub Ranger CEX, jeśli robisz panoramy.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pysson Zobacz posta
    albo, albo
    Wydaje mi się, że do landszaftu nie potrzebujesz kolumny centralnej.

    160 cm statywu + głowica + aparat to zestaw dla osoby o wzroście powyżej dwóch metrów.



    Ten problem rozwiązuje skutecznie L-bracket.

    Zerknij ma serię Ranger Leofoto lub Ranger CEX, jeśli robisz panoramy.

    Czasem ma zastosowanie. Niska (żabia) perspektywa się kłania. No - chyba że Autor pytania nie robi takich fot.
    Skuteczność L-bracketu do pionowych kadrów można tylko potwierdzić

  3. #13

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pss-680.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	237,0 KB
ID:	79058

    Kolumna centralna na to nie pozwoli.
    W każdym razie tak jest chyba prościej
    Ostatnio edytowane przez pysson ; 23-02-2024 o 19:59

  4. #14

    Domyślnie

    @pysson - nie wszędzie, nie zawsze jest możliwość takiego rozłożenia nóg. A kolumnie centralną mocujesz odwrotnie i pucha z obiektywem leży praktycznie na podłożu. Z tym, że jak wspomniałem - to są wyjątkowe sytuacje, kiedy fotografującemu zalęgnie się chory pomysł na kadr.

  5. #15

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za podzielenie się swoimi doświadczeniami z użytkowania poszczególnych modeli oraz za cenne spostrzeżenia!



    Cytat Zamieszczone przez pysson Zobacz posta
    albo, albo
    Wydaje mi się, że do landszaftu nie potrzebujesz kolumny centralnej.

    160 cm statywu + głowica + aparat to zestaw dla osoby o wzroście powyżej dwóch metrów.



    Ten problem rozwiązuje skutecznie L-bracket.

    Zerknij ma serię Ranger Leofoto lub Ranger CEX, jeśli robisz panoramy.
    Może faktycznie nie ma co się skupiać sztywno na wysokości bo odpada wtedy kilka ciekawych opcji. Mam 180cm wzrostu więc wszelkie statywy około 150cm wysokości powinny być ok (dopóki statyw przez wzgląd na nierówny teren nie będzie kilkanaście-dziesiąt centymetrów niżej co się dość często zdarza, ale w razie czego zawsze jest uchylany ekran ) . Co do kolumny centralnej wydaje mi się to rozwiązaniem wygodnym jeszcze w przypadku korygowania kadru z zawartym pierwszym planem np. kwiatami.

    Przeanalizowałem temat , skoczyłem też do sklepu i obejrzałem: Manfrotto Befree GT Carbon, 055 oraz Gitzo 1545T. 055 to świetny statyw ale swoje waży. Do mojego zestawu w większości sytuacji powinny sprawdzić się lżejsze konstrukcje w granicach 1,5-2kg. Skorygowałem też swoje podejście do nakrętek. W Befree działa to wg mnie wystarczająco dobrze, jestem w stanie szybko rozłożyć i złożyć nogi statywu bez nadmiernego kręcenia i sprawdzania czy na pewno nogi się zablokowały. Niestety sam statyw ma też minusy w postaci plastikowych elementów ale mimo to i tak jest dla mnie jedną z najmocniej rozważanych opcji.

    Gitzo to petarda pod względem jakości wykonania, wszystko w nim chodzi jeszcze płynniej ale niekoniecznie na razie chciałbym dokładać aż tyle względem tańszych a równocześnie nadal bardzo dobrych statywów.

    Wspominaliście też o Leofoto. Będę musiał skoczyć gdzieś do sklepu zobaczyć jak to pracuje. W oczy rzuciły mi się LS-325C, LS-324C i LS-285C.
    @pysson, na zdjęciu które wrzuciłeś to chyba jakiś bliźniaczy model z bazą poziomująca. Mógłbyś coś więcej powiedzieć o Twoich wrażeniach z użytkowania?
    Z5, Nikkor 14-30 f4 S, 24-120 f4 S, Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD

  6. #16

    Domyślnie

    Stare porzekadło mówi, że statyw kupuję się trzy razy.
    Najpierw tani, pózniej dobry i w końcu Gitzo.

    Mam trzy, chyba ominałem pierwszy etap, do trzeciego nie doszedłem.

    Od kilkanastu lat mam 055 i jest to super statyw tylko, że duży i ciężki.
    Manfrotto ma dobry serwis (to samo z Gitzo, mają wspólnego właściciela) i dokupienie brakującej częsci nie stanowi problemu.
    Zdarzyło mi się korzystać dwa razy, raz utopiłem w błocie zakończenie nogi, drugi raz wymieniałem te wewnętrzne ograniczniki, które nie pozwalają na całkowicie wysunięcie segmentów nogi.
    Płytka szybkiego mocowania PL200 to inna historia i lepiej trzymać się Arca Swiss.

    Problemem stały się podróże samolotem i ograniczenia w ilości bagażu.
    Wtedy kupiłem Sirui. Wybrałem model, w którym kolumna centralna jest dwuczęściowa i zostawiłem 10-centrymetrowy kawałek.
    Mam trochę klamotów Sirui, bo jest jeszcze gimbal, głowica kulowa, monod i głowica do monopodu. Nie narzekam.
    Szczęśliwie nie miałem okazji sprawdzać, jak wygląda sprawa części zamiemnych.

    Miesiąc temu kupiłem Leofoto Ranger 324CEX, dołożyłem głowicę z przekładniami - ma to być zestaw do architektury i ewentualnie makro.
    Doświadczenie w korzystaniu mam skromne.

    Weź po uwagę, że lekki statyw przy wietrznej pogodzie może wymagać dodatkowego obciążenia.
    Wieszanie plecaka dyndającego na wietrze to nie jest dobry pomysł - lepszym rozwiązaniem jest "tripod rock bag"
    Pomaga czasami stabilizacja w aparacie lub obiektywie - w nowych konstukcjach już nie trzeba jej wyłączać.

    Prosty test, który pomoże Ci ocenić statyw w sklepie - podepnij aparat, wyłącz stabilizacje, ustaw najdłuższą ogniskową, włącz LV, powiększ maksymalnie, wyostrz, tupnij nogą.
    Im dłużej obraz będzie pływać, tym gorzej.

  7. #17

    Domyślnie

    Jeszcze mała uwaga o głowicy kulowej, bo chyba na taką jesteś zdecydowany.
    Sprawdź co się dzieje, gdy ją mocno dokręcasz, częsty problem to "przekadrowanie" w tym momencie.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Warsztaty fotografii krajobrazowej – TATRY z Karolem Nienartowiczem
    By Studio Huśtawka in forum Warsztaty i plenery
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-11-2017, 16:47
  2. Warsztaty fotografii krajobrazowej – BIESZCZADY - KAROL NIENARTOWICZ
    By Studio Huśtawka in forum Warsztaty i plenery
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-09-2017, 16:24
  3. Jaki filtr do fotografii krajobrazowej w bardzo słoneczne dni???
    By AstroFoto Piotr in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-05-2016, 00:27
  4. Wykład o kierunkach rozwoju fotografii krajobrazowej
    By wyrzykus in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 20-03-2014, 11:35
  5. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-06-2007, 12:23

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •