Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1

    Domyślnie Nikon D80 - dobre lub czarne zdjęcia - kapryśna migawka?

    Dobry wieczór,

    Podpowiedzcie, proszę, bo już zgłupiałem...

    Kilka dni temu sprawiłem sobie używanego D80. Przebieg raptem 5 tysięcy klapnięć, czyli tyle co nic.

    Przy tej syfiastej pogodzie, którą mamy za oknem, próbowałem wykonać przez okno i w pomieszczeniach trochę próbnych zdjęć, obiektywami 170-500 i 18-55.

    Ku mojej zgrozie, cześć klatek (chwilami wręcz od jednej na dwie do jednej na cztery) wyszła kompletnie czarna.

    Dodam, że przedni dekielek obiektywu był cały czas zdjęty, więc takie banalne wyjaśnienie odpada

    Słychać pracę lustra, matrycowy pomiar światła trochę się mylił, więc chwilami ustawiał czasy rzędu 1/5 s. Te czarne fotki pojawiały się właśnie głównie przy tych dłuższych czasach.

    Przyzwyczaiłem się, że Sigma 170-500 może dawać błędy pomiaru światła rzędu 2/3 do 1 EV, ale w kierunku prześwietlenia, a nie niedoświetlenia "na czarno".

    Sądząc po stanie korpusu przebieg migawki jest prawdziwy.

    Na wyświetlaczu górnym nie pojawia się żaden komunikat typu "Err", jak było w problemie opisywanym na Forum i na YT.

    Spust migawki zdaje się działać prawidłowo.

    Aku w korpusie to zamiennik Newella, nowy i w pełni naładowany.

    Nie wiem, jak długo ten korpus leżał bez zasilania (sądzę, że min. 2-5 tygodni) - czytałem tu gdzieś, że jak bateryjka podtrzymania pamięci jest słaba, to elektronika może deczko świrować.

    Aparat prawidłowo zachowuje w pamięci ustawienia z poprzedniego uruchomienia.

    Kilka godzin później zrobiłem kilkanaście zdjęć na czasach naświetlania rzędu 1/5 do 1/50 s. Tym razem liczba czarnych klatek... zero.

    Czy to ja robię coś nie tak, czy "staruszek" potrzebuje czasu i aku przez jakiś czas non stop w korpusie, żeby się rozbujać?

    O co chodzi?...

  2. #2

    Domyślnie

    Robić fotki, obserwować, podobne sytuacje miałem przy kiepskich aku, przy fotkach seryjnych, do póki nie znajdziesz "zasady" to ciężko będzie coś stwierdzić, niestety D80 nie był aparatem długowiecznym i bezawaryjnym , a przeciwieństwie do d200
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacenty Z. Zobacz posta
    Nie wiem, jak długo ten korpus leżał bez zasilania (sądzę, że min. 2-5 tygodni) - czytałem tu gdzieś, że jak bateryjka podtrzymania pamięci jest słaba, to elektronika może deczko świrować.
    Gdyby było coś nie tak z tą bateryjką, to migałaby ikonka CLOCK na panelu kontrolnym.
    Sądzę, że to sprawka zamiennika akumulatora.

  4. #4

    Domyślnie

    Migawka.

    Próbowałem zdjęć na różnych czasach, by wybadać przy jakich czasach najbardziej się zacina. Czarne zdjęcia pojawiały się najczęściej między 1/5 a 1/15 s. Krótsze czasy były czasem prześwietlane. Na 1 s, o dziwo, OK.

    W końcu przy 2 s migawka zamknęła się i już nie otworzyła, a lustro nie opadło i mam czerń w wizjerze. No i Err na obu ekranach.

    Będę egzekwował od sprzedawcy zwrot lub wymianę na 3-miesięcznej "gwarancji rozruchowej".
    Ostatnio edytowane przez Jacenty Z. ; 13-02-2024 o 16:39

  5. #5

    Domyślnie

    Sprzęt już w serwisie. Mam nadzieję, że to będzie albo wymiana mechanizmu migawki, albo aparat pójdzie do aniołków (a kasa wróci do mnie) - a nie odrobina WD40 i dalej jazda. Bo po jakimś czasie znowu może być to samo plus, jeśli smarowidła będzie za dużo, ryzyko chlapania na matrycę.

  6. #6

    Domyślnie

    Kupisz 'nowy' jeszcze w dobrym stanie jakby co.
    Albo d200 ma tę samą matrycę, acz wg mnie jest ciut mniej ostro. Nie ma zaś przypadłości d80 z pomiarem i prześwietleniem nieba

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jurkarol Zobacz posta
    Kupisz 'nowy' jeszcze w dobrym stanie jakby co.
    Albo d200 ma tę samą matrycę, acz wg mnie jest ciut mniej ostro. Nie ma zaś przypadłości d80 z pomiarem i prześwietleniem nieba
    Może się czepiam, ale nie jest to ta sama matryca, podobna, ale nie ta sama. Ta z D200 ma 4. kanałowy interface vs 2. kanałowy w D80. No i D200 jako takie to o klasę (jak nie dwie) lepiej.
    Ostatnio edytowane przez stachmuszel ; 17-02-2024 o 19:05
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stachmuszel Zobacz posta
    Może się czepiam, ale nie jest to ta sama matryca, podobna, ale nie ta sama. Ta z D200 ma 4. kanałowy interface vs 2. kanałowy w D80. No i D200 jako takie to o klasę (jak nie dwie) lepiej.
    Dobra uwaga A coś mi teraz świta. Czyli nie są identyczne . I jeszcze
    "Nikon D80 uses the 420 pixels Matrix II TTL 3D sensor, while the D200 uses the 1005 pixels Matrix II TTL 3D sensor."

  9. #9

    Domyślnie

    Szukaj d200 , mam teraz trzy, poprzedni wytrzymał 256 tyś i dalej pracował, obklejony taśmą bo gumy odpadły, w zeszły roku zabrałem w Pieniny i parę fotek zostało

    https://forum.nikoniarze.pl/attachme...257997&thumb=1
    https://forum.nikoniarze.pl/attachme...257375&thumb=1
    https://forum.nikoniarze.pl/attachme...257453&thumb=1
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  10. #10

    Domyślnie

    Zdziwiłem się, kiedy jpg z kolor iso800 z d200 porównałem z jpg z Sigmy DP2, też iso 800. Szumy z d200 są nieco wyraźniejsze, kolorowe, niż z Sigmy! Mimo włączenia niskiej redukcji przy wyższym iso. Obrazek DP2 ciut ostrzejszy ale to może być wina obiektywu stary 28-70D.
    Jednak Powyżej iso800 sigma dp2 już robi kaszę, a d200 jeszcze jest użyteczne

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon Coolpix P520- czarne zdjęcia
    By Vanka in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-02-2017, 03:18
  2. Nikon 5100 - czarne zdjęcia na manualu, dobre na auto
    By cichociemna91 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 11-08-2016, 08:22
  3. Nikon robi czarne zdjęcia
    By MaYyeCcZka in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 20-06-2013, 18:31
  4. Nikon D90 - zdjęcia biało-czarne
    By szymano206 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-02-2010, 20:58
  5. NIKON 5400 czarne zdjęcia
    By mcp_323 in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-04-2007, 10:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •