Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 14 z 14
  1. #11

    Domyślnie

    Czytam ten wątek i zastanawiam się do jakich ujęć chcesz używać statywu. W fotografii przyrody najczęściej chcemy fotografować z niskiej perspektywy.
    Przejrzyj może ten film. https://youtu.be/Oipox0IT-mU
    Piszesz o budowie czatowni, tam bardzo często używa się patelni, ale nieco innej niż na filmie z ciężką wypoziomowaną podstawą i słupkiem zakończonym śrubą do mocowania głowicy.
    Statywu używam w przenośnej czatowni, a z podchodu to raczej monopod rozciągnięty na 60-70 cm, który służy równocześnie do podtrzymywania aparatu w czasie wędrówki i pozwala bardzo szybko złożyć się do zdjęcia.
    Jeżeli chodzi o glowice, to rozważ na początek przyzwoitą głowicę 3D. Dobre gimbale są drogie, a tanie bez przeróbek się słabo nadają do użytku.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  2. #12

    Domyślnie

    @mmluty, o patelniach słyszałem trochę złych rzeczy. W samej czatowni zastanawiam się nad poziomą belką i wystającą z niej śrubą na głowicę, ale coś takiego sprawdzi się raczej tylko z gimbalem.

  3. #13

    Domyślnie

    Czy mocujesz na statywie czy na innej podstawie funkcjonalność głowicy się nie zmienia. Na dobrym gimbalu można wyważyć zestaw i wszystko działa płynnie szybko i wygodnie, na 3D jest trochę gorzej, ale za to cena jest o jedno zero mniejsza.
    W mojej ocenie każdy słupek metalowy zakończony śrubą do mocowania głowicy, jeżeli jest wypoziomowany i odpowiedniej wysokości jest w czatowni lepszy niż statyw. Jak go mocować do podłoża to już kwestia rozwiązania technicznego. Taką konstrukcję można zostawić na stałe w czatowni, co raczej odpada przy statywie.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  4. #14

    Domyślnie

    Popatrzyłem jeszcze na ten link do gimbala który zamieściłeś i mam takie uwagi. Jakieś 10 lat temu kupiłem podobny, wtedy było trochę dyskusji na forach przyrodniczych na temat takich wynalazków od chińczyków. W stanie fabrycznym jego użyteczność była raczej słaba. Jednak po drobnych korektach głównie smarowania osi pionowej było znośnie, ale rozluźniała się śruba docisku na tym łożysku po krótkim czasie i cały gimbal zaczynał być chybotliwy. Zmieniłem wtedy trochę sposób łożyskowania tej osi obrotu, dodając dwa płaskie łożyska oporowe. Po tej korekcie gimbal działał bardzo przyzwoicie i nie było z nim problemów. Oczywiście taki chiński wynalazek nawet po dopieszczeniu nie będzie miał parametrów firmowego gimbala który kosztuje 10-20x więce, ale do amatorskich zastosowań, szczególnie na początek może być OK. Wszystko zależy od tego czy ewentualnie chcesz się bawić w ulepszanie takiej głowicy. Można też mieć nadzieję, że przez te 10-ć lat Chińczycy sami usunęli największe mankamenty.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Tamron 100-400mm/4.5-6.3 Di VC USD (model A035)
    By OjTam in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 23-01-2024, 21:30
  2. Tamron 18-400mm f/3.5-6.3 Di II VC HLD
    By Nikomat in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 13-08-2017, 12:41
  3. Jaki statyw z głowicą do D90 + MB-D80 + Tamron 150-600
    By Piechu in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-04-2015, 22:43
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 15-03-2014, 17:05
  5. Tamron 200-400mm f/5,6 LD
    By baltasar in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 30-12-2010, 20:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •