Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Telekonwerter do Nikkora 80-400mm VR

    Witam. Proszę mi polecić dobry telekonwerter (powiedzmy x1,4) do Nikkora ED 80-400mm f/4,5-5,6D VR. Instrukcja obiektywu mówi by nie używać do tego obiektywu konwerterów grupy AF-I (czyli TC-14E/TC-20E) ani też AF-S czyli TC-14EII/TC-17EII... a słowa te nie poprawiają mi nastroju. Czy ktoś jednak używał, któryś z ww konwerterów z tym szkłem i jaki miało to wpływ na działanie autofocusa lub redukcję drgań (VR)? Nie wiem czy to istotne - obiektyw z telekonwerterem ma chodzić na d80. Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Ostatnio edytowane przez słowik ; 17-07-2007 o 15:50

  2. #2

    Domyślnie

    Podłączanie telekonwerterów do tak ciemnego szkła właściwie nie ma sensu. Praktycznie nie będzie AF. Już telekowerter 1.4x zabiera 1EV światła, nie mówiąc już tych 2x, które "kradną" 2EV. Zapewne dlatego żaden telekonwerter Nikona nie pasuje w 100% do tego obiektywu.
    Jacek

  3. #3

    Domyślnie

    A gdybym się uparł na fotografowanie w dobrych warunkach świetlnych? Sorki za upierdliwość

  4. #4

    Domyślnie

    Nikon pisze, że AF działa do f/5.6. Zapewne działa jeszcze trochę wyżej, ale wolniej i mało powtarzalnie. A ty z telekonwerterem 1.4x dostaniez już f/8. Telekonwertera Nikona nie znajdziesz. Możesz próbować z jakąś Sigmą, czy Kenko (musi przenosić "śrubokręt"), ale nie wiadomo, czy się da podpiąć mechanicznie, a jeśli nawet się da, to efekty będą raczej kiepskie.
    Jacek

  5. #5

    Domyślnie

    Telekonwertery AF-I i AF-S przenoszą sterowanie AF tylko w przypadku obiektywów z silnikiem. W przypadku 80-400 podpięcie TC14E (I lub II) spowoduje, że napęd AF nie będzie przeniesiony z korpusu na obiektyw, czyli innymi słowy obiektyw nie będzie wogóle ustawiał ostrości (można jedynie wyostrzyć go ręcznie).

    Jeżeli upierasz się, by podłączyć jakiś TC, który po śrubokręcie przeniesie AF z puchy do szkiełka, to pozostaje ci jakieś Kenko. Że powstały w ten sposób zestaw będzie stanowił "spółdzielnię pracy daremny trud", to już inna rzecz.

  6. #6

    Domyślnie

    Hehe, ale koledzy teoretyzują i straszą innego kolegę
    Krótko z niedawnego doświadczenia: miałem TC 1.4x Soligora (7 styków i śrubokręt)) i sprawdzałem jak działa z 80-400 VR. A więc wszystko działa, w tym AF i VR. Fakt, że wolniej ostrzy, ale w słoneczny dzień robił to dość pewnie. Pogorszenie jakości minimalne, choć zauważalne.
    Moim zdaniem, jeśli chcesz koniecznie TC do tego szkła, to tylko 1.4x Soligora lub Kenko (to bliźniaki).
    Nikon, Nikkory, Sigmy... i Tamron
    wigi.pl

  7. #7

    Domyślnie

    UWAGA !!! w przypadku 80-400 podpięcie TC14E II skonczy się uszkodzeniem !!! spotykają się soczewki tylna obiektywu i przednia TC i to spotykają sie na odległości ok 5 mm przy najkrótszej ogniskowej - przy dłuższej da sie założyć ale chwila zapomnienia i.... lipa mam taki zestawik i lookałem

  8. #8

    Domyślnie

    Do tego obiektywu Nikon sugeruje tylko jeden teleconverter TC-201
    SB800 + ciężka torba ( oprócz talentu )

    "lepiej milczeć, wtedy nawet głupca moga wziąć za mędrca"

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •